Wręczenie Nagrody im. S.B. Lindego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wręczenie Nagrody im. S.B. Lindego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 16 czerwca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego

Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.

- Przyznawanie Nagrody im. Samuela Bogumiła Lindego przez dwa miasta partnerskie: Toruń i Getyngę, jest wyrazem naszej wiary w wartość i moc słowa. To wspólne dla Polaków i Niemców przekonanie jest częścią europejskiego dziedzictwa kulturowego. Zgodnie z jego najlepszymi przejawami słowa powinny inspirować ludzi do dobra i muszą zawierać w sobie pierwiastek mądrości. Nie powinny natomiast niczego niszczyć, nieść ze sobą kłamstwa czy być zarzewiem zła. Słowo, a zwłaszcza słowo literackie, ma łączyć ludzi i narody we wzajemnej rozmowie. Właśnie ta myśl została przed laty zapisana oficjalnie w preambule Nagrody Lindego i do dziś wyraża ona najważniejszą ideę, dla której wyróżnienie to zostało ustanowionemówił podczas uroczystości prezydent Paweł Gulewski.

Decyzją Kapituły nagrodę w 2024 roku otrzymali Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski, których twórczość wpisuje się w jej nadrzędną ideę. - Wyróżniamy tą nagrodą autorki i autorów, którzy prowadzą ludzi, społeczeństwa i narody do dialogu. Honorujemy nią osobistości, których twórczość cechują nasze wspólne, podstawowe wartościpodkreśliła nadburmistrz Getyngi, Perta Broistedt.Dzisiejszym laureatom gratuluję bardzo serdecznie wyróżnień. Wasze opowieści i myśli wzbogaciły nas i zainspirowały. Pokazują nam, jak literatura może pomóc pokonywać bariery i rozwijać wzajemnie pogłębione rozumienie się.

Fot. Michał Kmiecik

Nagrody Annie Weber i Zbigniewowi Rokicie wręczyli nadburmistrz Getyngi, Perta Broistedt, prezydent Torunia Paweł Gulewski i przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz. Laureaci otrzymali okolicznościowe dyplomy, medale oraz gratyfikację finansową w wysokości 5.000 Euro. Ceremonię poprzedziło wygłoszenie laudacji dla laureatów przygotowanych przez Beatę Troger krytyczkę literacką z Frankfurtu nad Menem oraz prof. dr hab. Ryszarda Koziołka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

- Jest mi bardzo miło, że zostałem zauważony, że jury zechciało przeczytać moje książki, uznać je za wartościowe i dzisiaj mnie i Anne Weber uznać za symbole dobrej i wartościowej literatury mówił Zbigniew Rokita.

- Cieszę się, że dziś zostałam uhonorowana nagrodą tu, w Polsce, gdzie dotychczas mnie nie tłumaczono. Ponadto jest to wyróżnienie, które otrzymał m.in. wielki poeta Zbigniew Herbertpodkreśliła Anne Weber. – Jestem pierwszy raz w Toruniu, miasto mnie zachwyca, mam nadzieję jeszcze bliżej je poznać – dodała.

 


 

Anne Weber (ur. 1964 w Offenbach), absolwentka paryskiej Sorbony, jest niemiecką pisarką i tłumaczką utworów z języka francuskiego na niemiecki i odwrotnie. W latach 1989-1996 pracowała dla wielu wydawnictw francuskich, a od roku 1998 zaczęła publikować własne teksty. Opublikowała głównie powieści, które wyróżniają się szeroką gamą tematyczną (historia, miłość, eschatologia) i ciekawym wypróbowywaniem różnych modeli narracji, co może wynikać z jej życia w dwóch kulturach-językach. Mieszka w Paryżu. Na francuski przełożyła m. in. utwory laureatów nagrody Lindego Wilhelma Genazino i Marie-Luise Scherer. Świetnie przyjęta została jedna z ostatnich jej książek „Ahnen” [Przodkowie] z 2015 roku. Autorka łączy tu zbeletryzowaną historię rodzinną z partiami eseistycznymi, poświęconymi kulturowym aspektom niemieckich dziejów (protestantyzm, kult obowiązku, rasizm, eugenika), które eksplodują w Trzeciej Rzeszy. Odkrywanie historii pradziadka prowadzi ją w jej „dzienniku podróży w czasie” (jak brzmi podtytuł powieści) do Poznania, w którym powieściowy bohater ponad sto lat wcześniej pełnił obowiązki pastora. Weber bezwzględnie rozprawia się z narodowymi mitami Niemców. Anne Weber wyróżniona została m. in. nagrodami: Heimito von Doderer-Preis (2004), Europejska Nagroda Tłumaczy (2008), Johann-Heinrich-Voß-Preis (2016).

Zbigniew Rokita (ur. 1989 r. w Gliwicach) – reporter, redaktor, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureat VIII edycji konkursu o Stypendium im. Leopolda Ungera (2020). Autor książek reporterskich „Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych” (2023), „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” (wyróżnionej podwójną Nagrodą Literacką Nike: jury oraz czytelników; 2020) i „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium” (2018). Autor sztuk teatralnych „Nikaj” (Teatr Zagłębia) i „Weltmajstry” (Teatr Korez). Stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: ludzie idą ulicą Szeroką
    Kultura, Miasto, Sport
    Ostatni weekend czerwca pod znakiem X Muzy - w Toruniu trwa Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Mamy też wyjątkowe wydarzenie w CSW, gdzie nastąpi otwarcie wystawy prezentującej kolekcję sztuki współczesnej należącą do Wojciecha Fibaka. A dla sprawgnionych ochłody w te gorące dni - pełne atrakcji imprezy na basenach letnich oraz w Aqua Toruń.
  • Przy Skarpie na finiszu
    Drogi, Miasto
    Dobiega końca remont ulicy Przy Skarpie. Obecnie trwają roboty wykończeniowe i porządkowe, a ruch odbywa się w tym rejonie bez przeszkód.
  • Istotne zmiany dla obywateli Ukrainy
    Miasto, Toruń dla Ukrainy
    Nowelizacja ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wprowadza istotne zmiany dla obywateli Ukrainy, które będą wchodzić w życie etapami. I. Zmiany obowiązujące od 1 lipca 2024 r. 1. Pobyt obywateli Ukrainy, którym nadano numer PESEL UKR będzie legalny do 30 września 2025...
  • Kwitnący przetacznik kłosowy
    Eko, Miasto
    Tak wygląda w czerwcu 2024 roku, ponad rok od powstania, park kieszonkowy "Litewska Ojczyzna" w Toruniu.
  • Realizujemy program Ciepłe Mieszkanie
    Eko, Miasto
    Gmina Miasta Toruń realizuje Program Ciepłe Mieszkanie. Poniżej najważniejsze informacje.
  • W Toruniu odbywa się XI Okręgowy Zjazd Delegatów Rodzinnych Ogródków Działkowych. W wydarzeniu wziął udział Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
    Miasto
    W Toruniu odbywa się XI Okręgowy Zjazd Delegatów Rodzinnych Ogródków Działkowych. W wydarzeniu wziął udział Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Szukasz miejsca dla swojej firmy w Toruniu? Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ma ciekawą ofertę lokali na działalność gospodarczą. Do 12 lipca 2024 r. można składać oferty na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i miejsc parkingowych i garaży.
  • Gmina Miasta Toruń realizuje Program Ciepłe Mieszkanie. Poniżej najważniejsze informacje.
  • Fundacja im. Brata Alberta co roku w czerwcu obchodzi Dni Patrona, upamiętniając życie i działalność św. Brata Alberta, znanego z Jego bezinteresownej pomocy najbardziej potrzebującym. Tegoroczne obchody miały miejsce w Nieszawie, w Środowiskowym Domu Samopomocy- Szymonówka, gdzie spotkało się sześć naszych placówek z Województwa Kujawsko-...
  • W związku z weekendowymi zamknięciami dla ruchu samochodowego Bulwaru Filadelfijskiego do 1 września br. w soboty i niedziele uruchomione zostaną dodatkowe kursy autobusów linii nr 21 i 30 oraz tramwajów linii nr 5. Dodatkowe kursy linii nr 5: z pętli Olimpijska P&R o godz.: 15:14, 16:44, 18:14 i 19:44. z pętli Motoarena o godz.: 15:51, 17:21...
  • Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje, że 28 czerwca 2024 r. mogą wystąpić burze. Ostrzeżenie II stopnia wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h, lokalnie do 90 km/h. Lokalnie grad. Ostrzeżenie...
  • Nowelizacja ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wprowadza istotne zmiany dla obywateli Ukrainy, które będą wchodzić w życie etapami. I. Zmiany obowiązujące od 1 lipca 2024 r. 1. Pobyt obywateli Ukrainy, którym nadano numer PESEL UKR będzie legalny do 30 września 2025...
  • V Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach na pumptracku odbędą się 6 lipca 2024 r.
  • Do Planu Ogólnego Torunia wpłynęło 490 wniosków. Obecnie w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej trwa analiza.