Tak będą wyglądały nowe parki kieszonkowe? | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Tak będą wyglądały nowe parki kieszonkowe?

Eko, Miasto
Data publikacji: 10 lipca 2023
Autor: Paula Gałązka
Wizualizacja parki kieszonkowego przy ul. "Japonia" przy ul. Szosa Chełmińska

W Toruniu przybywa parków kieszonkowych. Cztery już są gotowe, a kolejne dwa powstaną wkrótce. Teraz Wydział Środowiska i Ekologii UMT jest w trakcie przygotowywania projektów budowlano-wykonawczych dla kolejnych czterech parków kieszonkowych, wskazanych przez mieszkańców miasta w konsultacjach społecznych pn. „Sadzimy parki kieszonkowe”, które odbyły się w okresie od 10.2020 r. do 02.2021 r..

Propozycje nowych lokalizacji lub pomysły na zagospodarowanie toruńskich parków kieszonkowych zbierane są przez WŚiE od tego czasu - w sposób ciągły - np. przy pomocy specjalnie przygotowanej w tym celu mapy aktywnej Google, dostępnej pod linkiem: http://bitly.pl/bvvdG.

Strona informuje o możliwości zgłaszania poprzez komunikację e-mailową na adres: wsie@um.torun.pl

Nowe lokalizacje dotyczą niezagospodarowanych/niedostatecznie zadbanych dotąd terenów zieleni, lub tych z niewykorzystanym potencjałem - usytuowanych:

  • przy ul. Szosa Chełmińska - w sąsiedztwie Liceum Akademickiego Okręg 11 - Chełmińskie;
  • przy ul. Sienkiewicza/Gagarina - w sąsiedztwie tzw. "Widelca" i Przedszkola Miejskiego nr 17 - Okręg nr 13 - Bydgoskie;
  • przy ul. Tarnowskiej - w sąsiedztwie Strugi Lubickiej - Okręg nr 6 - Bielawy-Grębocin;
  • przy ul. Chrobrego/Wojska Polskiego - Okręg nr 9 - Jakubskie-Mokre.

Wykonawca, lubelska firma LegeArtis, przygotowała wstępne koncepcje  zagospodarowania tych terenów zieleni, wraz z wizualizacjami - wypracowane na bazie dotychczasowych wytycznych mieszkańców miasta oraz założeń miasta dostosowanych m.in. do wymogów obecnej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027. Wizualizacje mogą Państwo znaleźć poniżej w galerii. Toruńskie parki klimatem odpowiadają poszczególnym państwom. Tym razem zaproponowano Ukrainę, Japonię, Wielką Brytanię i Szwecję. 

Ewentualne uwagi/dodatkowe propozycje do wypracowanych w toku konsultacji z mieszkańcami koncepcji zagospodarowania, Wydział Środowiska i Ekologii przyjmuje na adres: wsie@um.torun.pl do 20 lipca 2023 roku.

Park kieszonkowy to park o niewielkiej powierzchni od 300 do 5000 m2, zyskujący coraz większe uznanie społeczne na całym świecie, jako sposób na tworzenie nowej jakości niewielkich terenów zieleni w przestrzeni miejskiej.

Wyróżnikiem toruńskich parków kieszonkowych jest stworzenie we współpracy z mieszkańcami i w zgodzie z przyjętym w 2019 r. Planie Adaptacji miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030 (MPA) - funkcjonalnych „zielonych kieszonek klimatycznych” mających – poza wymiarem rekreacyjno-wypoczynkowym i estetycznym – przede wszystkim znaczenie EDUKACYJNE w zakresie adaptacji do zmian klimatu, będącej obecnie jednym z najbardziej naglących wyzwań społecznych. Znajduje to swoje odzwierciedlenie m.in. w tworzeniu takich elementów zagospodarowania, które sprzyjają bioróżnorodności (dobór roślinności zawierającej FITONCYDY - posiadające działanie hamujące rozwój wirusów, bakterii i grzybów; rośliny miododajne, ogrody ziołowe, hotele dla owadów, karmniki dla ptaków, itp.), czy małej retencji (ogrody deszczowe, ekologiczne alejki parkowe - z przepuszczalną nawierzchnią mineralno-gruntową - filtrujące wodę i zawarte w niej zanieczyszczenia; rośliny okrywowe - poprawiające warunki glebowe i zabezpieczające odpowiednie warunki bytowania mikrofauny). Innowacyjność pierwszych czterech zrealizowanych do tej pory i dedykowanych mieszkańcom „adaptacyjnych klimatycznie” założeń zieleniarskich podkreśla równocześnie utworzenie - zintegrowanego ze wszystkimi dzielnicami miasta- krajoznawczego szlaku przyrodniczo-kulturowego, pozwalającego odbyć w Toruniu „podróż dookoła świata”, poprzez odkrywanie ciekawostek z różnych stron naszego globu. Z tego powodu, każdemu parkowi kieszonkowemu została zaproponowana nazwa kraju (Szwajcarski Zakątek, Greckie Klimaty, Zacisze Holandii, Litewska Ojczyzna), którego charakterystyczne symbole zostają odzwierciedlone m.in. w przynajmniej jednym elemencie małej architektury (stojaki rowerowe w kształcie roweru, litewska wieża Giedymina, ławeczki bujane nawiązujące do szwajcarskich wyciągów narciarskich), czy w kolorystyce i rodzajowi roślinności (dywan kwiatowy na wzór szwajcarskiego zegara, kwietnik nawiązujący do barw flagi Litwy).  

Realizacja projektów ma na celu przyczynić się do wzmocnienia integracji społecznej, poprzez opracowanie funkcjonalnych przestrzeni publicznych i terenów zieleni. Zostaną one ponadto dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i wykluczonych, uwzględniając m.in. likwidację barier architektonicznych dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa i komfortu wszystkich potencjalnych użytkowników tych terenów.

Przypominamy, że do tej pory, miasto zrealizowało dla mieszkańców cztery parki kieszonkowe:

  • „Szwajcarski Zakątek” – przy ul. Narcyzowej i Zagonowej - Okręg nr 10 - Wrzosy;
  • „Greckie Klimaty” – przy ul. Rydygiera - Okręg nr 8 - Rubinkowo;
  • „Zacisze Holandii” – przy ul. Szuwarów i Tataraków - Okręg nr 2 - Stawki;
  • "Litewska Ojczyzna" - przy ul. Matejki/Słowackiego - Okręg nr 13 - Bydgoskie.

Dwa kolejne powstaną wkrótce:

  • przy ul. Polnej/Strehla/Fieldorfa Nila - Okręg nr 11 - Chełmińskie - pn. "Francuskie Inspiracje"
  • przy ul. Strzałowa/Artyleryjska - Okręg nr 3 - Rudak - pn. "Fiński Relaks".

Systematycznie, będą projektowane i realizowane kolejne parki kieszonkowe usytuowane na terenach zieleni będących własnością Gminy Miasta Toruń, wskazane przez Torunian i pozytywnie zaopiniowane przez różne jednostki miejskie.

Wizualizacje przygotowała firma LegeArtis.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
  • Na zdjęciu białe kwiaty w donicy przed budynkiem urzędu
    Eko, Miasto
    Rozpoczęły się nasadzenia kwiatów w centrum Torunia. Łącznie pojawi się tam ok. 11,5 tys. kwitnących roślin.
  • Na zdjęciu widok na Rynek Staromiejski, na pierwszym planie ratusz
    Miasto
    Z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Pracownika Samorządowego i Dnia Samorządu Terytorialnego życzenia urzędnikom składają prezydent Paweł Gulewski oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz wraz z Radnymi.
  • Miasto
    Gmina Miasta Toruń, wzorem lat ubiegłych, realizuje Programy Polityki Zdrowotnej adresowane do mieszkańców Torunia.
  • Na zdjęciu: na scenie stoją mężczyzna i kobieta w eleganckich strojach
    Kultura, Miasto
    „Nie ma jak u mamy” – to coroczny koncert z okazji Dnia Matki, organizowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. W 2024 r. blisko 6000 gości powitał prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Ambasador Finlandii w UMT
    Miasto
    Pani Päivi Maarit Laine, Ambasador Finlandii w Polsce odwiedziła Urząd Miasta Torunia. 27 maja 2024 r. spotkał się z nią Prezydent Paweł Gulewski. Była to pierwsza oficjalna wizyta Pani Ambasador w Toruniu. Towarzyszył jej Konsul Honorowy Finlandii w Toruniu, pan Tadeusz Pająk. Podczas rozmowy w Urzędzie Miasta Torunia Pan Prezydent wyraził...
  • Gmina Miasta Toruń, wzorem lat ubiegłych, realizuje Programy Polityki Zdrowotnej adresowane do mieszkańców Torunia.
  • Hokejowy Klub Pomorzanin Toruń został wicemistrzem Polski w hokeju na trawie.
  • 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego oraz Pracownika Samorządowego.
  • „Nie ma jak u mamy” – to coroczny koncert z okazji Dnia Matki, organizowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. W 2024 r. blisko 6000 gości powitał prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Wyjątkowy prezent dla mam z okazji ich święta przygotowała Toruńska Orkiestra Symfoniczna – 26 maja 2024 r. wystąpiła pod batutą Krzesimira Dębskiego z koncertem muzyki filmowej.
  • W niedzielę 26 maja 2024 r. wieczorem spodziewane są burze z silnymi opadami deszczu. Apelujemy o ostrożność.
  • 26 maja 2024 r. zakończyła się pierwsza edycja Festiwalu Twórczości dla Dzieci i Młodzieży Arte! Gościem specjalnym koncertu finałowego był Mezo.
  • W ramach wymiany edukacyjnej do Torunia przyjechało 31 uczniów i opiekunów z Theodor-Heuss-Gymnasium z Getyngi.