Coraz więcej zielonych torowisk | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Coraz więcej zielonych torowisk

Eko, Miasto, MZK
Data publikacji: 22 czerwca 2023
Autor: Sylwia Derengowska
Coraz więcej zielonych torowisk

W Toruniu, z każdą inwestycją realizowaną przez Miejski Zakład Komunikacji, przybywa zielonych torowisk. W ramach zbliżającego się do finiszu projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II” w naszym mieście zielone „dywany” będą przebiegały wzdłuż około 11 tysięcy metrów toru pojedynczego torowisk.

Zielone torowiska są istotnym elementem przestrzeni miejskiej,  który wpływa na poprawę jakości środowiska naturalnego. Dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji i nawierzchni roślinnej zielone torowisko nie tylko ogranicza drgania i hałas oraz absorbuje pyły z ulicznego powietrza, ale także zatrzymuje wilgoć. Dzięki temu efekt tzw. miejskiej wyspy ciepła jest minimalizowany.

Zielonych torowisk jest w Toruniu coraz więcej. Są tworzone przy okazji każdej inwestycji torowej, przy budowie nowych i modernizacji istniejących linii tramwajowych. Są w ciągu ul. Gagarina (ok. 2,3 tys. mtp), na pl. Niepodległości i w ciągu ul. Kraszewskiego  (ok. 985 mtp), w ciągu ul. Chopina (ok. 188 mtp), Szosy Lubickiej (2,6 tys. mtp), w ciągu ul. Bydgoskiej (ok. 1320 mtp.). To torowiska trawiaste. Ponadto w ciągu ul. Broniewskiego powstało ok. 800 mtp. a wzdłuż ul. Warneńczyka, Gogi i Kościuszki 735 mtp. torowiska z rozchodnikiem.

Te na Kraszewskiego, Lubickiej, Bydgoskiej, Broniewskiego, Warneńczyka, Gogi i Kościuszki zrealizowano w ramach zadań modernizacyjnych wchodzących w skład projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II”.

Ponadto, w ramach tego samego projektu, w Toruniu przybędzie ok. 5,2 tys. metrów toru pojedynczego zielonych torowisk wzdłuż nowej linii tramwajowej na północ Torunia. Łącznie da to ponad 11 tys. metrów toru pojedynczego nowych zielonych torowisk.

Zielone torowiska wzdłuż nowej linii tramwajowej, tak jak te w ciągu ul. Broniewskiego, Warneńczyka, Gogi i Kościuszki, obsadzane są nie trawą, ale rozchodnikiem rośliną ciepłolubną i odporną na suszę, co ma niebagatelne znaczenie w obecnych warunkach klimatycznych. Budowa takiego torowiska jest droższa niż trawiastego (przy tym pierwszym rozkłada się specjalne maty rozchodnikowe, a przy trawiastym wysiewa nasiona), ale później  nie trzeba go kosić, nawozić czy nawadniać. Trzeba je za to pielić. Ciekawy jest także efekt wizualny, gdyż rozchodniki są różnorodne pod względem kolorystycznym, zwłaszcza w okresie kwitnienia.

Zielone torowiska w Toruniu są tworzone wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, czyli na odcinkach wydzielonych torowisk znajdujących się poza jedniami. Z powodów technicznych i bezpieczeństwa nie może ich być na rozjazdach, przejazdach drogowo-torowych i w miejscach przystanków.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
  • Na zdjęciu: alejki w parku, wokół wysokie drzewa
    Eko, Miasto
    Jak co roku w wielu lokalizacjach w Toruniu – łącznie na powierzchni ok. 80 ha - wykonywane będą opryski przeciwko meszkom.
  • Na zdjęciu białe kwiaty w donicy przed budynkiem urzędu
    Eko, Miasto
    Rozpoczęły się nasadzenia kwiatów w centrum Torunia. Łącznie pojawi się tam ok. 11,5 tys. kwitnących roślin.
  • Na zdjęciu widok na Rynek Staromiejski, na pierwszym planie ratusz
    Miasto
    Z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Pracownika Samorządowego i Dnia Samorządu Terytorialnego życzenia urzędnikom składają prezydent Paweł Gulewski oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz wraz z Radnymi.
  • Miasto
    Gmina Miasta Toruń, wzorem lat ubiegłych, realizuje Programy Polityki Zdrowotnej adresowane do mieszkańców Torunia.
  • Miasto
    Od 27 do 30 maja 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
  • Gmina Miasta Toruń, wzorem lat ubiegłych, realizuje Programy Polityki Zdrowotnej adresowane do mieszkańców Torunia.
  • Hokejowy Klub Pomorzanin Toruń został wicemistrzem Polski w hokeju na trawie.
  • 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego oraz Pracownika Samorządowego.
  • „Nie ma jak u mamy” – to coroczny koncert z okazji Dnia Matki, organizowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. W 2024 r. blisko 6000 gości powitał prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Wyjątkowy prezent dla mam z okazji ich święta przygotowała Toruńska Orkiestra Symfoniczna – 26 maja 2024 r. wystąpiła pod batutą Krzesimira Dębskiego z koncertem muzyki filmowej.
  • W niedzielę 26 maja 2024 r. wieczorem spodziewane są burze z silnymi opadami deszczu. Apelujemy o ostrożność.
  • 26 maja 2024 r. zakończyła się pierwsza edycja Festiwalu Twórczości dla Dzieci i Młodzieży Arte! Gościem specjalnym koncertu finałowego był Mezo.
  • W ramach wymiany edukacyjnej do Torunia przyjechało 31 uczniów i opiekunów z Theodor-Heuss-Gymnasium z Getyngi.