Miasto naprawi szkody wyrządzone przez bobry | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Miasto naprawi szkody wyrządzone przez bobry

Eko, Miasto
Data publikacji: 14 kwietnia 2023
Autor: Paula Gałązka
Miasto naprawi szkody wyrządzone przez bobry

W odpowiedzi na pojawiające się w mediach doniesienia o obecności bobrów w zbiornikach wodnych na terenie miasta przypominamy, jakie działania może i podejmuje Gmina Miasta Torunia. Zapewniamy też, że slużby miejskie naprawią szkody, które w ostatnim czasie wyrządziły zwierzęta. 

Bóbr europejski (Castor fiber) objęty jest ochroną częściową na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Ponadto, bóbr europejski podlega ochronie na podstawie dwóch europejskich aktów prawnych, tj. Konwencji Berneńskiej z dnia 19 września 1979 r. o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk, oraz dyrektywy 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk naturalnych oraz dzikiej fauny i flory, tzw. Dyrektywy siedliskowej. Ochrona gatunkowa bobra w II Rzeczypospolitej datowana jest na rok 1919, kiedy gatunek ten został objęty ochrona ścisłą. Ochrona w różnej formie i zakresie trwa do chwili obecnej, co pozwoliło na zwiększenie populacji bobra z mniej niż 200 szt. w roku 1919 do ponad 140 tys. szt. w roku 2020, kiedy szacowano liczebność jego populacji.

W tym stanie rzeczy bóbr stał się powszechnym elementem ekosystemów wodnych ze wszystkimi z tego powodu wynikającymi konsekwencjami, w tym także odbieranymi jako szkody. Należy przy tym wskazać, że fakt objęcia ochroną nie uniemożliwia podejmowania działań w stosunku do tych zwierząt.

Na podstawie art. 56 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, regionalni dyrektorzy ochrony środowiska, na wniosek podmiotów, w których interesie jest np. zminimalizowanie szkód, wydają zezwolenia m.in. na płoszenie i niepokojenie, umyślne zabijanie bobrów, a także na niszczenie siedlisk oraz usuwanie żeremi i tam budowanych przez ten gatunek. Zezwolenia z zakresu ochrony gatunkowej mogą być wydane zgodnie z art. 56 ust. 4 ww. ustawy w przypadku braku rozwiązań alternatywnych, jeżeli wnioskowane czynności nie są szkodliwe dla zachowania we właściwym stanie ochrony dziko występujących populacji chronionych gatunków zwierząt oraz w przypadku zaistnienia jednej z wskazanych w ustawie przesłanek (np. gdy wynikają z konieczności ograniczenia poważnych szkód w odniesieniu do upraw rolnych, inwentarza żywego, lasów, rybostanu, wody lub innych rodzajów mienia).

Mając na uwadze rolę bobra w ekosystemie, jego wpływ na podnoszenie bioróżnorodności Gmina Miasta Toruń nie podejmowała i nie planuje jakichkolwiek działań mających na celu redukcję liczebności gatunku. Siedliska jakie zamieszkują mają ograniczoną pojemność, co w sposób naturalny reguluje liczebność lokalnej populacji. Kolejne osobniki, docierające na teren miasta najczęściej z nurtem rzek, nie zdołają wykorzystać siedlisk już zajętych. Natomiast w celu ograniczenia skutków obecności tych zwierząt podejmujemy czynności polegające na usuwaniu ew. uszkodzeń w infrastrukturze. Uzyskaliśmy także zgodę Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy na usuwanie tam i płoszenie zwierząt zasiedlających wody płynące i rowy odwadniające dla utrzymania przepływu wody. W przypadku zbiornika Martówka nie dochodzi do piętrzenia wody w związku z obecnością bobrów, ponieważ zbiornik ten nie jest zasilany żadną wodą płynącą. Bobry korzystają natomiast z tego zbiornika oraz powyżej położonego stawu parkowego, które stały się ich habitatem. Konsekwencją są niestety uszkodzenia drzewostanu, skarp zbiorników czy ścieżek parkowych. Drzewa staramy się na bieżąco zabezpieczać siatkami. Południowy brzeg Martówki, szczególnie intensywnie penetrowany przez bobry zabezpieczyliśmy w roku 2021 poprzez ułożenie siatki przeciw bobrom, zabicie palisady i ponowne ukształtowanie skarpy i brzegu zbiornika. Obserwujemy w ostatnich tygodniach zwiększenie aktywności bobrzej rodziny zamieszkującej na terenie błoni, które przejawia się intensywnym pozyskiwanie drzew z terenu rodzinnego ogrodu działkowego w rejonie ul. ks. J.Popiełuszki. Dla uzyskania warunków do spławu drewna bobry uszkodziły powierzchniowo fragment skarpy i palisadę. W celu unormowania sytuacji podjęliśmy działania dla zakończenia umów dzierżawy terenu ROD, który urządzony został na działce gminnej, aby go zagospodarować i włączyć do terenu rekreacyjnego błoni. Dokonamy także naprawy powstałych uszkodzeń.

fot. Pixabay

Najczęściej czytane aktualności

  • Będą zmiany w komunikacji miejskiej na Podgórzu
    Miasto, MZK
    Znamy efekt konsultacji w sprawie kursowania komunikacji miejskiej na Podgórzu. Uzgodnione zmiany zaczną obowiązywać od 1 czerwca 2024 r.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z lotu ptaka
    Kultura, Miasto, Sport
    Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.
  • Miasto
    Podczas sesji w dniu 23 maja 2024 r. Rada Miasta Torunia przyjęła uchwały w sprawie ustalenia liczby i rodzajów stałych komisji oraz w sprawie powołania ich składów osobowych.
  • Prezydium Rady Miasta Torunia w kadencji 2024-2029_fot_Małgorzata Litwin
    Miasto
    Poznaliśmy wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia. Radni, w głosowaniu tajnym, wybrali trzy osoby: Edytę Macieję-Morzuch, Marcina Czyżniewskiego oraz Michała Jakubaszka. 23 maja 2024 r. ukonstytuowało się prezydium Rady Miasta Torunia. Radni miejscy, zgodnie z uchwałą z dnia 7 maja 2024 r. dotyczącą liczby wiceprzewodniczących RMT, wybrali trzy...
  • Kultura, Miasto
    W Młynie Kultury 23 maja 2024 r. odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 60-lecia Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka.
  • Wystawa prac Picassa w Krzywej Wieży
    Kultura, Miasto
    Pozostało coraz mniej czasu na zapoznanie się z pracami Pabla Picassa dostępnymi w Krzywej Wieży. Wystawa zakończy się już 26 maja.
  • Podczas sesji w dniu 23 maja 2024 r. Rada Miasta Torunia przyjęła uchwały w sprawie ustalenia liczby i rodzajów stałych komisji oraz w sprawie powołania ich składów osobowych.
  • Poznaliśmy wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia. Radni, w głosowaniu tajnym, wybrali trzy osoby: Edytę Macieję-Morzuch, Marcina Czyżniewskiego oraz Michała Jakubaszka. 23 maja 2024 r. ukonstytuowało się prezydium Rady Miasta Torunia. Radni miejscy, zgodnie z uchwałą z dnia 7 maja 2024 r. dotyczącą liczby wiceprzewodniczących RMT, wybrali trzy...
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu został ponownie uhonorowany przez Europejską Organizację Udarową (ESO) oraz Inicjatywę Angels za organizację i prowadzone leczenie udarów mózgu.
  • W sobotę 25 maja 2024 roku Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy w Toruniu serdecznie zaprasza na Toruńskie Zawody Boccie.
  • W sobotę 25 maja 2024 r. ulicami Torunia przejedzie Elegancka Rowerowa Masa Krytyczna. Początek wydarzenia o godzinie 16:00 na Rynku Nowomiejskim.
  • Ambasador Chin Sun Linjiang i Ambasador Kazachstanu Alim Kirabayev gościli 22 maja 2024 r.w Toruniu. Spotkał się z nimi prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • - W środę 22 maja od godz. 17:00 aż do godz. 2:00 dnia 23 maja 2024 r. na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie może wystąpić grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • W sobotę 25 maja 2024 r. w godz. od 10.00 do 15.00 na Rynku Nowomiejskim w Toruniu odbędą się oficjalne obchody święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.