Świętowali toruńscy strażnicy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Świętowali toruńscy strażnicy

Miasto
Data publikacji: 29 sierpnia 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Prezydent Torunia gratuluje strażnikom miejskim

Z okazji Dnia Straży Miejskiej prezydent Torunia spotkał się 29 sierpnia 2022 r. z toruńskimi funkcjonariuszami w siedzibie tej formacji przy ul. Grudziądzkiej. Uroczystość zgromadziła przedstawicieli samorządu i toruńskich służb mundurowych.

- Dziękuję wszystkim toruńskim strażniczkom i strażnikom za ofiarną pracę. Jest ona niezbędna do tego, by życie torunian i ich gości mogło wspierać się na stabilnym poczuciu spokoju i zaufania do instytucji życia publicznegomówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Gratuluję Państwu zdyscyplinowanej spójności swojej formacji, wysokiego etosu w wypełnianiu obowiązków i nastawienia na służebny charakter wykonywanych zadań – widocznego w ostatnich miesiącach zarówno w czasie stabilnego spokoju czy tak alarmujących zdarzeń, jak ochrona przeciwepidemiczna lub wsparcie okazywane w Toruniu wojennym uciekinierom.

Z okazji Dnia Straży Miejskiej 13 wyróżniających się toruńskich funkcjonariuszy otrzymało listy gratulacyjne i nagrody finansowe: 7 nagrodził prezydent Michał Zaleski, a 6 komendant Mirosław Bartulewicz.

Nagrodzeni strażnicy miejscy w Toruniu, fot. Sławomir Kowalski

Nagrodzeni strażnicy miejscy w Toruniu, fot. Sławomir Kowalski

Straż Miejska została powołana w Toruniu 1  maja 1991 r. na mocy Zarządzenia Prezydenta Miasta Torunia dra Jerzego Wieczorka, działającego w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych. W początkowym okresie umundurowaną formację miejską nazywano zamiennie Policją Municypalną. Dziś jednostkę tworzy 103 strażników, 6 pracowników cywilnych i 14 osób do obsługi stanowisk monitoringu miejskiego. Komendantem toruńskiej formacji jest od 15 czerwca 2011 r. Mirosław Bartulewicz.

Do zadań strażników miejskich należy szeroko rozumiana ochrona porządku publicznego w mieście, w tym m.in.: egzekwowanie przepisów uchwały o czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Toruń, wybrane elementy z zakresu kontroli ruchu drogowego (w tym prawidłowego parkowania), ochrona obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej, ochrona zgromadzeń i imprez publicznych, współpraca z innymi służbami w zakresie awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń, a także doprowadzanie do izby wytrzeźwień osób pod wpływem alkoholu, zakłócających porządek i spokój publiczny. Strażnicy reagują na zgłoszenia związane z zanieczyszczeniem powietrza oraz ochroną zwierząt. Prowadzą też – na mocy porozumień zawieranych przez miasto - wspólne patrole z Policją.

Wśród licznych działań toruńskiej Straży Miejskiej poczesne miejsce zajmują akcje prewencyjno – edukacyjne, których celem jest zwiększenie świadomości mieszkańców na temat różnego rodzaju zagrożeń. Są to m.in. kursy samoobrony dla kobiet, konkursy edukacyjne, szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, a także spotkania z przedszkolakami, uczniami, nauczycielami i rodzicami oraz seniorami. Jednostka wykonuje też bezpłatne badania alko testem. W tym roku z inicjatywy Straży realizowana będzie już XI edycja Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie, do której co roku uczestniczy blisko tysiąc uczniów toruńskich szkół.

Do wykonywania swoich zadań Straż Miejska w Toruniu dysponuje coraz bardziej nowoczesnym sprzętem patrolowym. W tym roku jednostka wzbogaciła się m.in. o trzy nowoczesne, elektryczne nissany i trzy stacje ładujące auta z napędem elektrycznym. W nadchodzącym sezonie grzewczym funkcjonariusze z Eko-patrolu korzystać będą z nowego urządzenia do pomiaru zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego, które zastąpi starą, wyeksploatowaną jednostkę pomiarową. Nowa stacja zmierzy m.in. poziom pyłów PM 1, 10, chlorowodoru, cyjanowodoru czy formaldehydów powstających w wyniku spalania odpadów (koszt zakupu urządzenia 29,8 tys. zł). Sprzęt wspomoże działania kontrolne prowadzone przez specjalnie powołany Zespół Kontrolny ds. Spalania Odpadów.

Ostatnie lata przyniosły toruńskim strażnikom nowe obowiązki, związane m.in. z  egzekwowaniem przepisów wynikających ze stanu epidemicznego na terenie RP oraz działań na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
    Kultura, Miasto
    Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
  • Kultura, Miasto
    W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Autobusem MZK do Kamionek
    Miasto
    Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
  • Po spotkaniu z NGOsami
    Miasto
    Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
    Drogi, Miasto
    Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
    Miasto
    Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
  • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
  • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
  • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
  • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
  • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.
  • Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.