Ostatnia droga prof. Józefa Flika | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ostatnia droga prof. Józefa Flika

Miasto
Data publikacji: 04 stycznia 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Zdjęcie portretowe uśmiechniętego prof. Józefa Flika na trumnie w kościele

4 stycznia 2022 r. rodzina, przyjaciele, przedstawiciele władz miasta i współpracownicy odprowadzili w ostatnią drogę prof. dr hab. Józefa Flika, wybitnego toruńskiego konserwatora i znawcę malarstwa, laureata medalu "Thorunium".

- W tym ostatnim pożegnaniu bolejemy nad śmiercią człowieka, który w wyjątkowy sposób dbał o samą istotę toruńskiej tożsamości: respekt dla wiedzy, szacunek dla przeszłości, dbanie o piękno i artyzm, a także przechowanie tradycji kopernikańskiej. Te życiowe osiągnięcia zostały wpisane w liczne wyróżnienia i odznaczenia nadane Profesorowi - mówił podczas uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.

Prof. dr hab. Józef Flik, były dziekan Wydziału Sztuk Pięknych UMK, wieloletni pracownik Muzeum Okręgowego w Toruniu, laureat Medalu Honorowego Prezydenta Miasta Torunia "Thorunium" w 2007 r. zmarł 27 grudnia 2021 r. w wieku 85 lat. Msza św. żałobna pod przewodnictwem ks. biskupa seniora Andrzeja Suskiego została odprawiona w kościele pw. św. Michała Archanioła na toruńskich Rybakach, skąd trumna została przewieziona na miejsce pochówku w Bydgoszczy, gdzie Zmarły urodził się w 1936 r.

Ukończył studia z zakresu konserwacji dzieł sztuki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (1957 r.). Był uczniem Leonarda Torwirta i Jerzego Remera. Po studiach rozpoczął pracę w toruńskim Muzeum Okręgowym, gdzie zorganizował od podstaw Pracownię Konserwacji Malarstwa i Rzeźby, a od 1979 r. był wicedyrektorem ds. naukowych.

W 1984 r. podjął pracę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika jako docent w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK. Stanowisko profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1991 r., a profesora zwyczajnego w 2000 r. Pełnił szereg funkcji organizacyjnych: był kierownikiem Zakładu Technologii i Technik Malarskich, zastępcą dyrektora, a następnie dyrektorem Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa, prodziekanem i dziekanem (1999-2002) Wydziału Sztuk Pięknych. W latach 1988-1993 zasiadał w Senacie UMK. Był przewodniczącym Rad Muzeów: Okręgowego i Etnograficznego w Toruniu, członkiem Rady Muzeum Narodowego w Gdańsku, członkiem Komisji Konserwatorskiej diecezji chełmińskiej i diecezji toruńskiej oraz licznych towarzystw i organizacji międzynarodowych, m.in. International Council of Museums (ICON).

Prowadził badania, wykłady oraz seminaria z zakresu technik malarstwa sztalugowego, ściennego i rzeźby polichromowanej w wielu ośrodkach nauki i sztuki w Europie i Stanach Zjednoczonych. Autor ponad 100 prac konserwatorskich oraz dziesiątek kopii i rekonstrukcji malarskich. Specjalizował się w badaniach i konserwacji toruńskiego malarstwa portretowego i epitafijnego z XVI i XVII w., w tym portretach Mikołaja Kopernika, zwłaszcza najsłynniejszego z 1585 r. Na podstawie badań stwierdził, że portret ten został przycięty w XVII w. i zrekonstruował pierwotny wygląd wizerunku, z konwalią w ręku. Kopię rekonstrukcji tego portretu, autorstwa Profesora, otrzymał w 1991 r. papież Jan Paweł II. Ustalił autorstwo i potwierdził autentyczność portretu Kopernika z katedry w Strasburgu, prowadził prace konserwatorskie pocztu królów polskich z Sali Królewskiej ratusza, oraz tryptyku "Sąd ostateczny" Hansa Memlinga, znajdującego się w gdańskim Muzeum Narodowym.

8 listopada 2007 r. podczas jubileuszowego spotkania z okazji 50-lecia pracy zawodowej Profesora prezydent Torunia Michał Zaleski nagrodził Józefa Flika Medalem Honorowym Prezydenta Miasta Torunia "Thorunium". Był też odznaczony m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, srebrną i złotą odznaką "Za opiekę nad zabytkami", Srebrnym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Fot. Sławomir Kowalski



Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: ludzie idą ulicą Szeroką
    Kultura, Miasto, Sport
    Ostatni weekend czerwca pod znakiem X Muzy - w Toruniu trwa Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Mamy też wyjątkowe wydarzenie w CSW, gdzie nastąpi otwarcie wystawy prezentującej kolekcję sztuki współczesnej należącą do Wojciecha Fibaka. A dla sprawgnionych ochłody w te gorące dni - pełne atrakcji imprezy na basenach letnich oraz w Aqua Toruń.
  • Przy Skarpie na finiszu
    Drogi, Miasto
    Dobiega końca remont ulicy Przy Skarpie. Obecnie trwają roboty wykończeniowe i porządkowe, a ruch odbywa się w tym rejonie bez przeszkód.
  • Istotne zmiany dla obywateli Ukrainy
    Miasto, Toruń dla Ukrainy
    Nowelizacja ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wprowadza istotne zmiany dla obywateli Ukrainy, które będą wchodzić w życie etapami. I. Zmiany obowiązujące od 1 lipca 2024 r. 1. Pobyt obywateli Ukrainy, którym nadano numer PESEL UKR będzie legalny do 30 września 2025...
  • Kwitnący przetacznik kłosowy
    Eko, Miasto
    Tak wygląda w czerwcu 2024 roku, ponad rok od powstania, park kieszonkowy "Litewska Ojczyzna" w Toruniu.
  • Dagmara Zielińska i Aleksandra Wachowiak-Kaźmierczak przecinają wstęgę minitężni
    Miasto
    Otwarcie minitężni było 28 czerwca 2024 r. główną atrakcją pikniku dla podopiecznych Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego przy ul. Ligi Polskiej.
  • Realizujemy program Ciepłe Mieszkanie
    Eko, Miasto
    Gmina Miasta Toruń realizuje Program Ciepłe Mieszkanie. Poniżej najważniejsze informacje.
  • Szukasz miejsca dla swojej firmy w Toruniu? Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ma ciekawą ofertę lokali na działalność gospodarczą. Do 12 lipca 2024 r. można składać oferty na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i miejsc parkingowych i garaży.
  • Gmina Miasta Toruń realizuje Program Ciepłe Mieszkanie. Poniżej najważniejsze informacje.
  • Fundacja im. Brata Alberta co roku w czerwcu obchodzi Dni Patrona, upamiętniając życie i działalność św. Brata Alberta, znanego z Jego bezinteresownej pomocy najbardziej potrzebującym. Tegoroczne obchody miały miejsce w Nieszawie, w Środowiskowym Domu Samopomocy- Szymonówka, gdzie spotkało się sześć naszych placówek z Województwa Kujawsko-...
  • W związku z weekendowymi zamknięciami dla ruchu samochodowego Bulwaru Filadelfijskiego do 1 września br. w soboty i niedziele uruchomione zostaną dodatkowe kursy autobusów linii nr 21 i 30 oraz tramwajów linii nr 5. Dodatkowe kursy linii nr 5: z pętli Olimpijska P&R o godz.: 15:14, 16:44, 18:14 i 19:44. z pętli Motoarena o godz.: 15:51, 17:21...
  • Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje, że 28 czerwca 2024 r. mogą wystąpić burze. Ostrzeżenie II stopnia wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h, lokalnie do 90 km/h. Lokalnie grad. Ostrzeżenie...
  • Nowelizacja ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wprowadza istotne zmiany dla obywateli Ukrainy, które będą wchodzić w życie etapami. I. Zmiany obowiązujące od 1 lipca 2024 r. 1. Pobyt obywateli Ukrainy, którym nadano numer PESEL UKR będzie legalny do 30 września 2025...
  • V Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach na pumptracku odbędą się 6 lipca 2024 r.
  • Do Planu Ogólnego Torunia wpłynęło 490 wniosków. Obecnie w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej trwa analiza.