Pilotażowe wdrożenie Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pilotażowe wdrożenie Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą

Tytuł projektu:
Pilotażowe wdrożenie Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą

Program Operacyjny:
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Oś Priorytetowa II „Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji”
Działanie 2.10 „Wysoka jakość systemu oświaty”

Realizator:
Zespół Szkół Nr 26 w Toruniu

Dane finansowe:
Koszt całkowity: 1 033 463,83 zł
Koszty kwalifikowalne: 1 033 463,83 zł
Kwota dofinansowania: 1 033 463,83 zł
Źródło finansowania: Europejski Fundusz Społeczny

Termin realizacji:
1.07.2021 r. – 30.06.2023 r.

Data podpisania umowy o dofinansowanie:
28.07.2021 r.

Opis projektu:
Głównym celem projektu była poprawa dostępności usług edukacyjnych dla dzieci/uczniów/słuchaczy ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi poprzez utworzenie i funkcjonowanie Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą (SCWEW).

Wsparcie merytoryczne, kadrowe i rzeczowe udzielane przez SCWEW w Toruniu polegało m.in. na:
1. Konsultacjach indywidualnych i grupowych dla nauczycieli i innych pracowników przedszkola/szkoły ogólnodostępnej.
2. Wspieraniu kadry kierowniczej m.in. w wypracowywaniu całościowego modelu funkcjonowania przedszkola i szkoły ogólnodostępnej jako organizacji włączającej i uczącej się, zapewniającej wysoką jakość kształcenia oraz zintegrowanego wsparcia, a także włączenie społeczne wszystkich członków społeczności przedszkolnej czy szkolnej, w tym rodziców oraz instytucji wspierających.
3. Działaniu doradczo-szkoleniowym w zakresie podnoszenia kompetencji pracowników przedszkoli/szkół związanych z działaniami interwencyjnymi.
4. Prowadzeniu modelowych zajęć specjalistycznych oraz zajęć/lekcji otwartych w przedszkolu/szkole ogólnodostępnych lub w SCWEW.
5. Organizowaniu szkoleń specjalistycznych.
6. Wypożyczaniu sprzętu specjalistycznego, pomocy dydaktycznych oraz udostępnianiu materiałów edukacyjnych do pracy z dziećmi/uczniami ze zróżnicowanymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi. Poradach i instruktażach w zakresie doboru i obsługi sprzętu specjalistycznego.
7. Wspieraniu rozwoju społeczności lokalnych poprzez:
   - inicjowanie i udział w działaniach promocyjnych, informacyjnych oraz profilaktycznych na rzecz edukacji włączającej,
   - współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego, instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób ze zróżnicowanymi potrzebami oraz ich rodzin.

Rezultaty:
• wzmacnianie potencjału kadrowego, merytorycznego i sprzętowego przedszkoli, szkół z danego terenu (powiatu, gminy itp.);
• wsparcie merytoryczne nauczycieli;
• mobilność i elastyczność pracy nauczycieli, specjalistów;
• personalizacja i indywidualizacja pracy z dzieckiem/uczniem;
• podnoszenie świadomości na temat konieczności podejmowania społecznej odpowiedzialności za proces włączania każdego dziecka/ucznia do klasy, szkoły, grupy, lokalnej społeczności itd.;
• uwrażliwienie nauczycieli na potrzeby każdego dziecka/ucznia;
• wzrost jakości udzielanego wsparcia przez kadrę pedagogiczną w pracy z dziećmi/uczniami ze zróżnicowanymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnościami, oraz ich rodzinami;
• podniesienie jakości i umiejętności pracy zespołowej nauczycieli;
• doposażenie kadry pedagogicznej w nowe kompetencje;
• dokształcanie nauczycieli zgodnie z aktualnymi potrzebami;   
• doposażenie przedszkoli i szkół w najnowszy sprzęt specjalistyczny, wspomagający oraz pomoce dydaktyczne, zgodnie z aktualnymi potrzebami dzieci/uczniów;
• możliwość wypożyczania sprzętu i pomocy dydaktycznych w celu realizacji nauczania zdalnego.  

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Społeczny
Program: 
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Grupa docelowa: 
Nauczyciele
Tematyka projektu: 
Edukacja
Realizator: 
Zespół Szkół nr 26

  

Najczęściej czytane aktualności

  • 15. Bella Skyway Festival - program!
    Kultura, Miasto
    Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Kultura, Miasto
    W czasie podróży przez Polskę francuski inżynier André Gustave Citroën w 1919 r. nabył patent na sposób wytwarzania maszyny do obróbki kół zębatych daszkowych. Tak w 1919 r. ruszyła produkcja znanych na całym świecie samochodów, a zazębienie daszkowe znalazło się w logo marki Citroena. W trakcie bieżącego weekendu do Torunia zawitało 3000...
  • Miasto
    W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • Aquapark przy Hallera ponownie otwarty
    Miasto, Sport
    Od najbliższego poniedziałku (19.08.2024 r.) będzie można korzystać z krytego basenu w Mini Aquaparku przy ul. Hallera 79.
  • Miasto
    Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • MZK i parkingi na 15. Bella Skyway Festival
    Kultura, Miasto, MZK
    W czasie trwania imprezy, od 20 do 24 sierpnia, by ułatwić widzom dotarcie na festiwal, wprowadzone zostaną dodatkowe kursy miejskich tramwajów i autobusów. Warto też wiedzieć, gdzie są parkingi buforowe.
  • Dołącz do SKŁAD-u! Zrealizuj performance muzyczny lub wystawę.
  • Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • Uroczystością patriotyczną, mszą św. w intencji Ojczyzny i piknikiem militarnym Toruń uczcił Święto Wojska Polskiego.
  • W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • Koncerty, parady statków, darmowe rejsy, stoiska edukacyjne oraz kulinarne – to wszystko w ramach Festiwalu Wisły, który w dniach 14-15 sierpnia 2024 r. odbywa się w Przystani Toruń.
  • Jak dożyć do setki w dobrym zdrowiu? Wie to torunianka pani Klara Maślonkowska, którą z okazji 100. urodzin odwiedził 14 sierpnia 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski. - Serdecznie gratuluję Pani osiągnięcia tak pięknego wieku 100 lat, z których większość, bo aż 90 lat przeżyła Pani swoim rodzinnym mieście Toruniu. W imieniu swoim i...
  • - Od godz. 12:00 w czwartek 15 sierpnia do godz. 20:00 w sobotę 17 sierpnia 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 29°C do 31°C, temperatura minimalna w nocy od 17°C do 19 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.