Kwestowaliśmy zdalnie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Kwestowaliśmy zdalnie

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 30 listopada 2020
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu nagrobek rodziny Landgraf - cel tegorocznej kwesty

3 275 zł - tyle przyniosła tegoroczna – zdalna - kwesta na renowację zabytkowych nagrobków na cmentarzu św. Jerzego, która odbywała się od 26 października do 8 listopada.

W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną, tradycyjną kwestę na cmentarzu św. Jerzego zastąpiła zbiórka online. Wpłat internetowych można było dokonywać za pośrednictwem portalu Zrzutka.pl lub bezpośrednio na numer konta Towarzystwa Miłośników Torunia.

Zebrane w tym roku środki zasilą fundusz na renowację zabytkowego nagrobka Familii Landgraf. Landgrafowie należeli do znanych ewangelików, którzy wspomagali tutejszy zbór dzięki dochodom z kapitału kupieckiego i rentierskiego. Zamieszkiwali Śródmieście, Mokre i Przedmieście Bydgoskie. W kwaterze, która ma zostać odnowiona, spoczywa Friedrich Landgraf i Ida Landgraf z domu Frenzel, którzy zmarli w latach 1907 i 1909.

Pochówek rodziny Landgraf upamiętnia jeden z niewielu zachowanych na cmentarzu św. Jerzego dużych nagrobków architektonicznych. Autorem projektu pomnika, który powstał w 1912 roku, jest ceniony bydgoski architekt Alfred Schleusener. Mimo znacznej degradacji zabytku do dziś czytelna jest jego harmonijna kompozycja, rozmach założenia i wyrafinowana forma detalu. W centralnej części nagrobka zwieńczonego frontonem wspartym na doryckich kolumnach znajdowała się niezachowana płyta inskrypcyjna.

W ciągu kilkunastu edycji kwesty zebrano łącznie ponad 220 tys. zł. Umożliwiło to odnowienie i otoczenie opieką ponad 30 pomników - pojedynczych i w kwaterach zbiorowych. Dzięki staraniom miasta w ostatnich latach zostały też utwardzone alejki cmentarne i wyremontowane ogrodzenie od strony ul. Gałczyńskiego.

Kwesta na rzecz odbudowy zabytkowych nagrobków organizuje Towarzystwo Miłośników Torunia oraz Gmina Miasta Toruń.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.