Rozbudowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rozbudowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych

Tytuł projektu:
Rozbudowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Toruniu

Program Operacyjny:
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020
Oś priorytetowa II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”
Działanie 2.2. „Gospodarka odpadami komunalnymi”

Realizator:
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Toruniu

Dane finansowe:
Koszt całkowity: 14 904 490 zł
Kwota dofinansowania: 8 240 240 zł
Źródła finansowania: Fundusz Spójności, środki własne MPO

Data podpisania umowy o dofinansowanie:
13.09.2018 r.

Termin realizacji:
13.09.2018 r. - 30.06.2020 r.

Opis projektu:
Cele projektu:
•    Zmniejszenie strumienia odpadów przekazywanych na składowisko poprzez modernizację i automatyzację instalacji do sortowania odpadów (zwiększenie skuteczności - efektywności sortowania, zwiększenie ilości i podniesienie jakości odzyskiwanych surowców).
•    Zapobieganie powstawaniu odpadów.
•    Usprawnienie procesu przygotowywania do ponownego użycia odpadów.
•    Zwiększenie odzysku, w tym głównie recykling odpadów.
•    Racjonalizacja wykorzystania surowców i produktów przemysłu oraz racjonalizacja zagospodarowania odpadów.
•    Sortowanie odpadów przed składowaniem.

Najważniejsze zrealizowane działania:

•   Modernizacja linii sortowniczej.
Automatyzacja linii do rozsortowywania odpadów komunalnych przyczyniła się do wzrostu ilości odzyskiwanych surowców wtórnych oraz redukcji ilości odpadów deponowanych na składowisku. Linia została wyposażona w dwa separatory optyczne - wydzielające tworzywa sztuczne oraz papier i tekturę, separator balistyczny - rozdzielający folię od butelek PET i opakowań wielomateriałowych, czyli np. kartoników po napojach, a także separator metali nieżelaznych, czyli np. puszek aluminiowych. Separatory są uzupełnieniem dla ręcznej segregacji odpadów komunalnych. Modernizacja sortowni objęła także wymianę sita bębnowego, modernizację kabin sortowniczych, montaż systemu podajników łączących poszczególne elementy linii oraz rozbudowę systemu sterowania. Tak zmodernizowana linia w oparciu o zmontowane urządzenia jest w stanie poprawić efektywność sortowania (odzysku surowców wtórnych). Zainstalowane separatory są w stanie odzyskać co najmniej 80% surowców wtórnych zawartych w kierowanym do nich strumieniu odpadów.

•  Budowa zespołu wag wraz z budynkiem administracyjno-socjalnym.
Proces przyjęcia odpadów do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów rozpoczyna się od ważenia i rejestracji odpadów w systemie komputerowym. Nowe wagi zamontowane zostały w pasach drogowych bezpośrednio przy wjeździe na teren Zakładu.

•  Dostawa i montaż myjni do kół i podwozi.
Dotychczasowy brodzik dezynfekcyjny zastąpiony został nową instalacją usytuowaną na terenie Zakładu, która umożliwia mycie kół i podwozi pojazdów opuszczających zarówno składowisko, jak i pozostałe obiekty zakładu, w szczególności obiekty kompostowni odpadów organicznych i odpadów zielonych oraz instalacji stabilizacji.

•  Dostawa ładowarki teleskopowej z osprzętem.

•  Dostawa oprogramowania optymalizującego zarządzanie gospodarką odpadami komunalnymi w Toruniu, które ułatwi rejestrację przyjęć, wydań i sprzedaży wszystkich frakcji odpadów.

•  Kampania edukacyjna skierowana do mieszkańców całego regionu, której głównym celem było propagowanie idei zapobiegania powstawaniu odpadów i zmniejszaniu ilości odpadów składowanych na składowiskach.

Osiągnięte rezultaty:
W wyniku realizacji projektu został przebudowany zakład zagospodarowania odpadów oraz sortownia, co wpływa na wzrost ilości przetwarzanych odpadów oraz poprawę odzysku surowców wtórnych. Przeprowadzona została kampania informacyjno-edukacyjna, której celem było podniesienie świadomości mieszkańców na temat konieczności sortowania odpadów. Zakład może objąć systemem zagospodarowania odpadów ok. 280 tys. osób, a moc przerobowa zakładu zagospodarowania odpadów wynosi 90 000 Mg/rok.

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Fundusz Spójności
Program: 
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Gospodarka odpadami
Realizator: 
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Toruniu Sp. z o.o.

  

Zgłaszanie nieprawidłowości - informacja
Instytucja Zarządzająca Programem Infrastruktura i Środowisko, przywiązuje szczególną wagę do zapewnienia realizacji projektów w ramach Programu w sposób etyczny, jawny i przejrzysty.

Dlatego też stworzone zostało proste narzędzie do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości dotyczących projektów finansowanych ze środków pochodzących z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Przekazywane sygnały o nieprawidłowościach pozwolą na wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz przyczynią się do zapewnienia najwyższych standardów realizacji projektów.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat lub zgłosić nieprawidłowości - przejdź na stronę programu Infrastruktura i Środowisko.

Najczęściej czytane aktualności

  • 15. Bella Skyway Festival - program!
    Kultura, Miasto
    Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Kultura, Miasto
    W czasie podróży przez Polskę francuski inżynier André Gustave Citroën w 1919 r. nabył patent na sposób wytwarzania maszyny do obróbki kół zębatych daszkowych. Tak w 1919 r. ruszyła produkcja znanych na całym świecie samochodów, a zazębienie daszkowe znalazło się w logo marki Citroena. W trakcie bieżącego weekendu do Torunia zawitało 3000...
  • W związku z upałami przypominamy, że w Toruniu ochłody można szukać w kurtynach wodnych!
    Miasto
    W związku z upałami przypominamy, że w Toruniu ochłody można szukać w kurtynach wodnych!
  • Miasto
    Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • 100 dni Pawła Gulewskiego jako Prezydenta Torunia
    Miasto
    15 sierpnia minęło 100 dni od zaprzysiężenia Pawła Gulewskiego na stanowisko Prezydenta Miasta Torunia.
  • Aquapark przy Hallera ponownie otwarty
    Miasto, Sport
    Od najbliższego poniedziałku (19.08.2024 r.) będzie można korzystać z krytego basenu w Mini Aquaparku przy ul. Hallera 79.
  • Dołącz do SKŁAD-u! Zrealizuj performance muzyczny lub wystawę.
  • Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • Uroczystością patriotyczną, mszą św. w intencji Ojczyzny i piknikiem militarnym Toruń uczcił Święto Wojska Polskiego.
  • W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • Koncerty, parady statków, darmowe rejsy, stoiska edukacyjne oraz kulinarne – to wszystko w ramach Festiwalu Wisły, który w dniach 14-15 sierpnia 2024 r. odbywa się w Przystani Toruń.
  • Jak dożyć do setki w dobrym zdrowiu? Wie to torunianka pani Klara Maślonkowska, którą z okazji 100. urodzin odwiedził 14 sierpnia 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski. - Serdecznie gratuluję Pani osiągnięcia tak pięknego wieku 100 lat, z których większość, bo aż 90 lat przeżyła Pani swoim rodzinnym mieście Toruniu. W imieniu swoim i...
  • - Od godz. 12:00 w czwartek 15 sierpnia do godz. 20:00 w sobotę 17 sierpnia 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 29°C do 31°C, temperatura minimalna w nocy od 17°C do 19 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.