Poznaliśmy toruńskich „Wspaniałych” | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Poznaliśmy toruńskich „Wspaniałych”

Kultura, Miasto
Data publikacji: 17 kwietnia 2018
Autor: Sylwia Mularczyk
8 Wspaniałych

17 kwietnia 2018 roku, podczas uroczystości finałowej XXIII toruńskiej edycji Ogólnopolskiego konkursu dla nastolatków „8 Wspaniałych” Toruń 2018, poznaliśmy toruńskich laureatów konkursu. Cztery „Wspaniałe” osoby otrzymały z rąk prezydenta miasta Michała  Zaleskiego  odznaki, dyplomy i nagrody.

- Wspaniali  to młodzi ludzie, którzy za styl życia przyjęli sobie pomaganie innym. Są  do dyspozycji tych, którzy potrzebują wsparcia, są razem z tymi, którzy chcą, żeby byli z nimi rówieśnicy, pomagają osobom w podeszłym wieku, a także małym dzieciom. To młodzież szczególna, wyjątkowa, pełna pasji i ciekawości życia – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Jakie zachowania, zdaniem organizatorów, należy zaliczyć do tych wyjątkowych i wspaniałych? Jako przykłady możemy wymienić: pomaganie ubogim rodzinom, spotykanie się z osobami niepełnosprawnymi, wspieranie chorych, działanie w organizacjach dobroczynnych, obecność we wspólnotach harcerskich, dbanie o młodszych, troska o zdrowie, a także sprzątanie miejsc zaniedbanych, w tym miejsc pochówku. „Wspaniali” to młodzi ludzie, którzy systematycznie i konsekwentnie służą swoją pomocą innym, zachęcają rówieśników do działań prospołecznych i przeciwstawiają się uzależnieniom wśród młodzieży.  8 marca 2018 roku komisja powołana przez prezydenta miasta Torunia w składzie: Danuta Samsel z Wydziału Edukacji UMT – przewodnicząca Jury, Ewa Skonieczka, dyrektor MDK, Janina Mirończuk, prezes Fundacji „Światło”, Joanna Sandecka-Laps z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Toruniu, Maria Jolanta Żydołowicz, dyrektor  Fundacji Ducha  Na Rzecz Rehabilitacji Naturalnej Ludzi Niepełnosprawnych,  Jadwiga Wojciechowska, prezes Fundacji Bank Żywności, Siostra Jadwiga Kossakowska, dyrektor Centrum Pielęgnacji „Caritas” oraz Marek Fuerst, wiceprezes Fundacji „Razem w Drodze”, dokonała oceny i wybrała laureatów.

Komisja wyłoniła  czterech  zwycięzców, którzy uzyskali miano  „Wspaniałych”. Są to:

  1. Weronika Wódczak z I Liceum Ogólnokształcącego.
  2. Julia Ostrowska z X Liceum Ogólnokształcącego  w ZS Nr 10.
  3. Julia Stasiak z II Liceum Ogólnokształcącego w ZSO Nr 2.
  4. Monika Rzeszuto z VII Liceum Ogólnokształcącego.

Jury nie przyznało wyróżnienia.  

Decyzją komisji, w eliminacjach  ogólnopolskim, które odbyły  się w Warszawie w dniach 5–6  kwietnia 2018 roku nasze miasto reprezentowała Weronika Wódczak,   uczennica I LO w Toruniu. Wszyscy toruńscy laureaci wezmą udział w czerwcowej, ogólnopolskiej gali finałowej zorganizowanej w Trzebiatowie, podczas której poznamy Ogólnopolską Ósemkę Wspaniałych.

Organizatorami konkursu są Wydział Edukacji UMT i Młodzieżowy Dom Kultury w Toruniu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent miasta Torunia Michał Zaleski. Głównym celem konkursu jest  poszukiwanie i prezentacja wyróżniających się, wartościowych postaw nastolatków oraz upowszechnianie idei wolontariatu. 

Toruńscy Wspaniali 2018

Weronika Wódczak – ma 18 lat i jest uczennicą III klasy I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Mieszka w Otłoczynie, gdzie już w szkole podstawowej i gimnazjum chętnie włączała się do działań na rzecz innych. Pomagała ubogim rodzinom, spotykała się z osobami niepełnosprawnymi, sprzątała zaniedbane groby. W czasie rekolekcji udzielała chorym duchowego wsparcia, dając im poczucie przynależności do wspólnoty parafialnej. Wspólnie z księdzem i swoją mamą przygotowywała paczki dla potrzebujących i wtedy zaprzyjaźniła się z Panią Władysławą. Weronika pomagała jej w pracach domowych, wyprowadzała psa, robiła zakupy. To właśnie pani Władzia rozbudziła w niej miłość do harcerstwa. Weronika od 6 lat  należy do Związku Harcerstwa Polskiego. Z ogromnym zaangażowaniem prowadzi swój zastęp zuchów, hartuje ich na zbiórkach, biwakach i obozach, uczy przestrzegania harcerskich zasad i odpowiedzialności. Należała też do szkolnego koła PCK w Wołoszewie, gdzie organizowała wiele festynów międzyszkolnych. Wśród rówieśników promowała zdrowy styl życia i to dzięki niej zaczęli obchodzić Dzień bez papierosa oraz Dzień AIDS. W I LO, w szkolnym samorządzie uczniowskim jest odpowiedzialna za wolontariat.  Koordynuje wiele akcji i przedsięwzięć, których niejednokrotnie jest pomysłodawczynią, na przykład: zbiórka nakrętek dla Hospicjum „Światło”, zbiórka kosmetyków  w ramach akcji „I ty możesz zostać Św. Mikołajem” dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, zbiórka karmy dla zwierząt  z  Miejskiego Schroniska w Toruniu, pomoc przy pakowaniu zakupów w  toruńskich sklepach dla Fundacji „Dziewczynka z zapałkami”. Zajmuje się przygotowaniem ogłoszeń, promowaniem i uświadamianiem celu danej akcji wśród uczniów, organizuje grupę wolontariuszy, którzy segregują zebrane artykuły, pakują i przekazują je do transportu. Przez trzy lata z rzędu przygotowywała świąteczne paczki dla wybranych rodzin w ramach akcji „Szlachetna paczka”. Od trzech lat jest też wolontariuszką Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od pierwszej klasy pełni funkcję przewodniczącej zespołu klasowego.  Inicjuje działania, które przyczyniają się do stworzenia dobrej atmosfery między uczniami, pomaga im w nauce, a także w rozwiązywaniu trudnych życiowych problemów. Swoją postawą promuje  zdrowy styl życia, wolny od uzależnień i inicjujący aktywne formy wypoczynku. W ubiegłe wakacje przyjaciółka zaprosiła ją do USA, gdzie poznała niepełnosprawną Kel. Weronika twierdzi, że to właśnie Kel ją wiele nauczyła. Jest osobą, która widzi potrzeby innych i z pasją angażuje się w to, co robi. Weronika ma ogromne wsparcie rodziców, kochającej siostry oraz wielu przyjaciół, którzy darzą ją szacunkiem, a niektórzy zapewne podziwem.

Julia Ostrowska  jest uczennicą  II klasy X Liceum Ogólnokształcącego  im. Stefana Banacha w Toruniu. Chęć niesienia bezinteresownej pomocy wykazywała już od najmłodszych lat. Pierwszym zetknięciem się z wolontariatem była dla niej praca na rzecz  pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej,  do którego jeździła razem z dziadkami - członkami Klubu Seniora. Nie była - jak sama mówi - jeszcze świadoma czym jest wolontariat, ale doświadczenia i wspomnienia, które wyniosła z tych pierwszych dni pracy na rzecz drugiego  człowieka procentują do dziś. Julia bierze czynny udział w akcjach charytatywnych i konkursowych Szkolnego Przedsiębiorstwa XCompany. Była pomysłodawczynią i koordynatorem „Kolorowych dni” w szkole, które miały na celu pogłębianie tożsamości i integracji między uczniami. Poza aktywnością w XCompany jest pomysłodawczynią grudniowej szkolnej akcji świątecznej na rzecz dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną - podopiecznych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Tepedziaki nasze są”.  Akcja polegała na zorganizowaniu paczek świątecznych dla dwudziestu podopiecznych TPD, po wcześniejszym poznaniu ich zainteresowań, pasji i pragnień.  Swoim pomysłem zaraziła szkolnych kolegów, z którymi tworzyła sztab organizacyjny. Szkoła nie jest jedynym miejscem, gdzie Julia działa na rzecz drugiego człowieka. Współpracując z Towarzystwem Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom, gdzie wiosną 2017 roku ukończyła 40- godzinny kurs Młodzieżowych Liderów Profilaktyki Uzależnień i Promocji Zdrowia, zaangażowała się kilkakrotnie w akcje profilaktyczne. Poza tym ściśle i systematycznie współpracuje z Toruńskim Oddziałem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w projekcie 18 Plus, ze Środowiskowym Ogniskiem Wychowawczym oraz z parafialnym kołem Caritas w Lubiczu. Jej zaangażowanie czasowe w kształtowanie świata wypełnionego  miłością i dobrem wybiega poza wyobraźnię przeciętnego człowieka. Reprezentuje grupę młodzieży,
która nie pozwala stracić wiary w człowieka i dzisiejszy świat, mimo
że współczesność nie rzadko bywa wypełniona obojętnością.

Julia Stasiak ma 17 lat i jest uczennicą  I  klasy II Liceum Ogólnokształcącego im Królowej Jadwigi w Toruniu. Profil klasy psychologiczno-pedagogiczny, jaki Julia wybrała, jest nieprzypadkowy, bowiem wszelkie działania woluntarystyczne, które Julia podejmuje  związane są ze wsparciem emocjonalnym drugiego  człowieka. Od września 2016 roku postanowiła dołączyć  do toruńskiego  oddziału  Fundacji Dr. Clown. Głównym zadaniem  wolontariuszy  tej  Fundacji  jest  wczuwać się w potrzeby psychiczne dzieci, osób starszych, rozładowywać stresy i napięcia nerwowe związane z chorobą, bólem, rozłąką z najbliższymi czy wręcz samotnością. Julia do tego celu wykorzystuje różne formy i metody, które poznaje, ucząc się w klasie o profilu psychologiczno-pedagogicznym oraz na  kursach organizowanych przez  Fundację. W każdą rozmowę i zabawę stara się  wkładać całe swoje  serce, bo celem jej jest aby osoby do których przychodzi  chociaż na chwilę  poczuły  się zadowolone  i szczęśliwe.  Julia, angażuje się też, w nabór jak największej liczby wolontariuszy do Fundacji Dr. Clown poprzez organizowanie  dla koleżanek i kolegów  lekcji pokazowych,  na których  przekazuje najważniejsze informacje o Fundacji oraz przedstawia jej główne zadania. Julia  bierze również bardzo aktywny udział w życiu klasy i szkoły. Z dużym zaangażowaniem  wspomaga  wychowawcę w różnego rodzaju inicjatywach,  takich jak organizacja imprez klasowych i szkolnych np. poprowadziła i zorganizowała akcję robienia kartek świątecznych  dla osób chorych i samotnych. Julia bardzo chce poszerzyć swoją działalność woluntarystyczną i jak tylko ukończy osiemnaście lat, planuje pomagać osobom w hospicjum. Przez swoich rówieśników jest postrzegana  jako ciepła, koleżeńska, empatyczna, taktowna i skromna dziewczyna.

Monika Rzeszuto    jest uczennicą pierwszej klasy o profilu integracyjnym w VII Liceum Ogólnokształcącym im. W. Szuman w Toruniu. Osiąga dobre i bardzo dobre  wyniki w nauce. Bardzo chętnie angażuje się w życie klasy i szkoły poprzez  propagowanie  idei czytelnictwa w szkole, co w dobie odchodzenia od czytania książek jest inicjatywą bardzo cenną. Jest klasową łączniczką z biblioteką. Wśród swoich kolegów i koleżanek propaguje idee tolerancji i wolontariatu, angażując się w Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy akcję „Stop nienawiści”. Monika już od szkoły podstawowej  interesowała się wolontariatem. Należąc do Szkolnego Koła Caritas w Chełmży przygotowywała kartki świąteczne dla osób chorych, aktywnie uczestniczyła i nadal uczestniczy  w zbiórkach pieniężnych  na rzecz osób chorych i niezamożnych. Jej działalność wykracza daleko poza szkołę, gdyż od września 2017 roku jest wolontariuszką Fundacji Światło w Toruniu. Jak bardzo angażuje się w pomoc drugiemu człowiekowi może świadczyć fakt ukończenia przez Monikę szkolenia na wolontariusza medycznego, którego celem było  zapoznanie się ze strukturą i celami działania opieki nad pacjentem neurologicznym, prawami pacjenta, ustawą o wolontariacie, zasadami towarzyszenia pacjentowi, rodzajami i błędami  komunikacji z pacjentem i rehabilitacją pacjentów neurologicznych. Zdobytą wiedzę Monika  wykorzystuje  w kontaktach z podopiecznymi  Fundacji Światło, do których regularnie jeździ i spędza z nimi czas  na rozmowie, wspólnym słuchaniu muzyki, oglądaniu telewizji, czytaniu książek, opowiadaniu humoresek, przekazywaniu informacji  prasowych i telewizyjnych,  czyli wszystkich tych  czynności, które dla zdrowego człowieka są zwykłą codzienności,   a dla nich  niestety nie. Szczególnie blisko zajęła się Michałem, który poczynił wielkie postępy właśnie dzięki zaangażowaniu Moniki. Do działania motywuje ją uśmiech drugiego człowieka, tego najbardziej potrzebującego opieki, bliskości i kontaktu z drugą osobą.  Pomaga jej w tym wewnętrzna energia i empatia, którą zaraża swoich podopiecznych. Motto, którym kieruje  się w życiu to słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II: ,,Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
  • Kultura, Miasto
    W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Na zdjęciu: ruda panda mała
    Eko, Miasto
    Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
  • Miasto
    10–11 września 2024 roku w CKK Jordanki odbędzie się Toruński Kongres Dialogu.
  • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
    Miasto
    Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  • DroneTech 2024 - plakat
    Biznes, Miasto
    O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
  • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
  • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
  • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
  • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
  • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
  • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.