Za nami XIII Toruńskie Forum NGO [VIDEO] | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Za nami XIII Toruńskie Forum NGO [VIDEO]

Miasto
Data publikacji: 26 października 2016
Autor: Małgorzata Litwin

200 uczestników i moc ciekawych tematów dotyczących działalności organizacji pozarządowych - tak było na tegorocznym XIII Toruńskim Forum Organizacji Pozarządowych, które odbyło się 24 października 2016 r. w Dworze Artusa.

Toruńskie Forum NGO to najważniejsze w roku spotkanie dwóch sektorów - samorządowego i pozarządowego. O potrzebie organizacji takiej imprezy świadczy olbrzymie zainteresowanie - w tym roku w forum wzięło udział 200 osób. Miasto reprezentowali m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski i jego zastępca Andrzej Rakowicz oraz radni. Program forum przygotowała Rada Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia, która w kadencji 2015-2016 bardzo efektywnie animowała współpracę pomiędzy Gminą Miasta Toruń a III sektorem.

Na warsztacie z zakresu zmian w prawie dotyczącym funkcjonowania NGO (m.in. ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, ustawie – Prawo o stowarzyszeniach)uczestnicy mogli się dowiedzieć, jak prawidłowo dostosować do obowiązujących przepisów wewnętrzne dokumenty organizacji. Uczestnicy warsztatu dotyczącego ekonomii społecznej uzyskali praktyczne porady w zakresie zakładania i prowadzenia spółdzielni socjalnych oraz innych przedsiębiorstw społecznych. Zapoznali się też z procedurą ubiegania się o dotację z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Toruniu na utworzenie stanowiska pracy. Trzeci warsztat dotyczył zagadnień i problemów związanych z realizacją Lokalnej Strategii Rozwoju Miasta Torunia. Uczestnicy warsztatu pracowali nad określeniem roli NGO w aktywnej realizacji LSR oraz nad formami współpracy z Lokalną Grupą Działania „Dla Miasta Torunia”. Panel o fundraisingu dotyczył motywacji darczyńców organizacji pozarządowych i metod pracy z osobami prywatnymi, jak: zbiorki, 1% podatku, darowizny, wpłaty on-line, akcje w mediach społecznościowych oraz z firmami (sponsoring i darowizny). 

Śpiew, taniec… najwięcej działo się podczas III Kawiarenki Obywatelskiej Seniorów. Uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Toruniu przygotowali prezentację dotyczącą relacji międzypokoleniowej. Ponadto uczestnicy mieli okazję zapoznać się z dobrymi praktykami współpracy międzypokoleniowej Stowarzyszenia Hospicjum Światło w Toruniu. Harcerze z 30. Drużyny Starszoharcerskiej przedstawili prezentację „Jedni dla drugich”, a Fundacja Nadzieja dla Rodzin informację o prowadzonej działalności na rzecz dużych rodzin i seniorów. Fundacja „Serce za serce” z Torunia zaprezentowała projekt „przygotowania serca na zmianę”.

Na koniec przedstawiony został projekt Programu współpracy GMT z NGO w roku 2017 oraz informacja o planowanych otwartych konkursach ofert na realizacją zadań publicznych.

W związku z kończącą się w br. kadencją Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia (2015-2016) podczas Forum przeprowadzone zostały wybory reprezentantów III sektora do składu Rady na kolejną, tym razem trzyletnią kadencję (2017-2019). Weszli do niej:

  1. Aleksandra Łukomska – Smulska – Europejska Unia Kobiet Sekcja Polska O/Toruń
  2. Katarzyna Gucajtis – Fundacja Światło
  3. Janusz Wiśniewski – Kujawsko – Pomorska Federacja Organizacji Pozarządowych
  4. Anna Zielińska – Archipelag Inicjatyw (fundacja)
  5. Aleksandra Ruszczak – Fundacja Społeczno – Charytatywna „Pomoc Rodzinie i Ziemi”, Hospicjum Nadzieja
  6. Jędrzej Binkowski – Lokalna Grupa Działania „Dla Miasta Torunia”
  7. Ewa Grobelska – „Daj Szansę” Fundacja na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych
  8. Małgorzata Kowalska – CISTOR Stowarzyszenie Partnerstwo Społeczne 
  9. Sławomir Filip Giminski – Fundacja na rzecz integracji międzypokoleniowej i dobrego życia seniorów „Łączymy Pokolenia”

Specjalnie na forum wydana została broszura informacyjna o źródłach finansowania projektów organizacji. Przedstawiciele III sektora mogli też skorzystać z dyżurów konsultacyjnych pracowników Urzędu Miasta Torunia oraz zapoznać się z ofertą programową innych organizacji pozarządowych na ich stoiskach promocyjnych.

Obejrzyj film z XIII Toruńskiego Forum NGO

Warto wiedzieć:

  • w Toruniu mamy zarejestrowanych 1211 organizacji pozarządowych (to wzrost o 19 w stosunku do końca 2015 r.)
  • większość z toruńskich NGO (759) to stowarzyszenia. 254 to fundacje, 89 – klubu sportowe, a 25 - uczniowskie kluby sportowe. Pozostałe stowarzyszenia posiadają rejestrację w KRS
  • zaledwie 95 toruńskich organizacji posiada status organizacji pożytku publicznego, ale tylko 85 z nich mogło w 2015r. korzystać z 1-procentowego odpisu od podatku dochodowego
  • łączna kwota wsparcia finansowego udzielonego NGO przez gminę w 2015 r. wyniosła ponad 20 mln zł (mieszczą się tu także zadania z zakresu pomocy społecznej, rozwoju sportu, projekty wieloletnie i inicjatywa lokalna)
  • część organizacji (60) wynajmuje lokale użytkowe z zasobów gminy, korzystając z obniżek w czynszu (łącznie udzielono ich na kwotę ponad 580 tys. zł)

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
  • Kultura, Miasto
    W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Na zdjęciu: ruda panda mała
    Eko, Miasto
    Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
  • Miasto
    Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
  • DroneTech 2024 - plakat
    Biznes, Miasto
    O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
  • Park Kultury - plakat
    Kultura, Miasto
    Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
  • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
  • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
  • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
  • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
  • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
  • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.