Mobilne Bydgoskie Przedmieście | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Mobilne Bydgoskie Przedmieście

Miasto
Data publikacji: 27 października 2015
Autor: Małgorzata Litwin

Od 30 października 2015 r. można będzie korzystać z darmowej aplikacji na smartfony, która pozwoli na bliższe poznanie przyrody i historii Bydgoskiego Przedmieścia.

Jest to jedyny taki projekt w regionie dotyczący edukacji mobilnej. Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza prowadzi przez tereny wpisane do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków. Liczy ok. 4,5 km i będzie się na niej znajdować sześć stacjonarnych punktów informacyjnych:

  1. Siedziba Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
  2. Ptasi raj
  3. Błonia Nadwiślańskie
  4. Mieszkańcy Bydgoskiego Przedmieścia
  5. Park Miejski
  6. Ogród Zoobotaniczny

Na trasie ścieżki będą rozmieszczone tabliczki z kodem QR. Poprzez zeskanowanie go za pomocą telefonu, możemy pobrać aplikację.

Dzięki zastosowaniu tradycyjnych tablic osoby, które nie używają nowoczesnej technologii, również będą mogły korzystać ze ścieżki. Tablice informują zarówno o historii, jak i o czasach współczesnych. Trasa ścieżki zamyka się w pętli, dzięki czemu spacer możemy zacząć w dowolnym punkcie.

- Bydgoskie Przedmieście to bogactwo przyrody, historii i kultury. Poza tym jest bardzo bogate w różnorodne gatunki ptaków, które są głównym bohaterem tej ścieżki, prowadzącej przez teren obszaru Natura 2000. Wybrana przez nas lokalizacja również jest atrakcyjna dla turystów - mówi Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia.


Aplikacja ma funkcje nawigacyjną i informuje użytkownika o mijanych punktach. Wskazuje aktualną pozycję na ścieżce. Zastosowanie nowoczesnej technologii beaconów pozwala użytkownikowi z odległości ok. 7 m od tablicy informacyjnej na odczytanie dodatkowych informacji. Aplikacja jest także interaktywnym źródłem wiedzy o wszystkich gatunkach ptaków, które można spotkać w tej części Torunia. Za pomocą prostej gry edukacyjnej będzie można rozpoznać napotkany na drodze gatunek ptaka i oznaczyć miejsce na mapie.

Aplikacja, zaprojektowana przez Emilię Skłucką z GISgraph, będzie dostępna w sklepie Google Play pod nazwą „Ptaki w mieście”. Będzie działać na systemach Androida. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł ok. 50 tyś. zł i w dużej części był sfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Przedsięwzięcie wsparła też Gmina Miasta Toruń.

Zobacz prezentację aplikacji

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
    Kultura, Miasto, Sport
    Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • Miasto
    9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • Kultura, Miasto
    Od 12 do 14 lipca 2024 r. odbędzie się pierwsza edycja On The Move Music Festival.
  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
  • Ostrzeżenie hydrologiczne dla Torunia
    Miasto
    W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
  • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.
  • Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
  • W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.
  • JO – tak zdaniem głosujących będzie się nazywać Toruńska Karta Miejska. W konkursie internetowym oddano łącznie 2084 głosy.
  • Toruńska Akademia Tenisowa przez ostatnie 5 miesięcy przy wsparciu Gminy Miasta Toruń aktywnie realizowała swoje cele i pomagała rozwijać swoje tenisowe skrzydła.
  • Ponad 100 tys. odsłon nowej kampanii promocyjnej znaku Made in Toruń. Na półmetku projektu promującego toruński znak jakości w mediach społecznościowych udało się wygenerować organiczne zasięgi przekładające się na ponad 50 tys. unikalnych użytkowników, do których dotarły treści kampanii.