Snopkiewicz o Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Snopkiewicz o Toruniu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 12 kwietnia 2013
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska

Rozmawialiśmy z Jackiem Snopkiewiczem - dyrektorem artystycznym odbywającego się w Toruniu Festiwalu Sztuki Faktu i zastępcą dyrektora Programu 2 Telewizji Polskiej.

Jest Pan pierwszy raz w Toruniu?

- Reportaż uprawiam od lat i oczywiście do Torunia przyjeżdżałem na realizację różnych tematów, nawet z moim zespołem „Fakt”. W marcu 1981 roku mieliśmy spotkanie w wielkiej auli na UMK, pokazywaliśmy reportaże i dokumenty zatrzymane przez cenzurę. Skończyło się to tym, że straciłem stanowisko, ale pamiętam tę wielką aulę wypełnioną po brzegi i takie nerwowe oczekiwanie  na nas, bo nie było wiadomo, czy przyjedziemy. Kiedy przyjechaliśmy to właściwie nie można było przejść przez tę salę. Dla nas była to wówczas decyzja prosta – jeśli możemy coś pokazać, to jedziemy. Rozpętała się straszna afera polityczna, która w efekcie skończyła się stanem wojennym, zespół został rozwiązany. Pamiętam Toruń ze struktur poziomych i tak wielkie postacie ówczesnych czasów, jak: Zbigniew Iwanow z Towimoru, który tworzył struktury poziome, profesor Witkowski. Wcześniej, w latach 70-tych też przyjeżdżałem do Torunia. Pamiętam, że nocowałem w hotelu Kosmos, którego już nie ma.

A warto było ryzykować?

-  Sądzę, że warto. Ryzyko jest wkalkulowane w zawód reportera i dlatego Nagrody Prezesa TVP otrzymali: Krystyna Mokrosińska i Ireneusz Engler. Osoby te wykazały się bardzo dużą odwagą i trzymały się twardych zasad. Młodym dziennikarzom i twórcom, a pracuję w szkole filmowej w Łodzi, powtarzam zawsze, że warto trzymać się zasad, bo na dłuższą metę to się po prostu opłaca i jest takim wewnętrznym, wielkim wzmocnieniem.

Pozytywne wspomnienia związane z Toruniem?

- Pozytywne wspomnienia związane z Toruniem dotyczą nowych czasów i fantastycznej autostrady z Trójmiasta do Torunia. Bardzo mi się podobało powiedzenie Pana prezydenta (przyp. red. Michała Zaleskiego): „No weekend, godzina i jesteśmy nad morzem”. Sądzę, że gdy będzie skończona autostrada Stryków – Toruń nad morze będziemy jeździli przez Toruń i Toruń bardzo zyska na tym, bo oczywiście każdy się tutaj zatrzyma – wiadomo dlaczego…

 

Trzy skojarzenia Jacka Snopkiewicza związane z Toruniem

  1. Reportaż „Pułapka”. Broniłem wówczas skrzywdzonej suwnicowej z Towimoru, a potem okazało się, że nie mówiła mi prawdy. Reportaż nazywał się pułapka, bo jak reporter się za bardzo zaangażuje, to traci obiektywny punkt widzenia. I ja właśnie wpadłem w taką pułapkę. To było pierwsze takie bolesne doświadczenie reporterskie.
  2. Sylwester w Toruniu. Niezmiernie wesoły i przyjemny, pamiętam śnieżek, który padał na stare miasto.
  3. Panorama Torunia. Kiedy płynąłem motorówką z Warszawy do Gdańska – panorama Torunia wydawała mi się najpiękniejsza.

 

Rozmawiała Magdalena Dębczyńska-Wróblewska

Jacek Snopkiewicz (1942) – reporter, autor książek reportażowych i historycznych, scenarzysta, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Założyciel Sceny Dokumentu Polskiego Radia. Od wielu lat związany z Telewizją Polską. Był m.in. pierwszym szefem „Wiadomości” TVP1, dyrektorem Akademii Telewizyjnej oraz rzecznikiem prasowym TVP. Laureat licznych nagród m.in. za scenariusz słuchowiska na festiwalu „Dwa teatry” Sopot 2008. W październiku 2009 został zastępcą dyrektora Agencji Informacji ds. TVP INFO. W marcu 2010 r. dyrektorem nowo utworzonego Ośrodka Programów Regionalnych (TVP Info). Od maja 2010 był dyrektorem Biura Koordynacji Programowej TVP, a od 30 sierpnia 2010 do stycznia 2011 roku pełnił również obowiązki rzecznika prasowego TVP. Od czerwca 2011 roku zastępca dyrektora Programu 2 Telewizji Polskiej. W grudniu 2011 r. otrzymał Honorowego Wielkiego Splendora („za łączenie historii ze współczesnością w swoich audycjach”).

 

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: ludzie idą ulicą Szeroką
    Kultura, Miasto, Sport
    Ostatni weekend czerwca pod znakiem X Muzy - w Toruniu trwa Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Mamy też wyjątkowe wydarzenie w CSW, gdzie nastąpi otwarcie wystawy prezentującej kolekcję sztuki współczesnej należącą do Wojciecha Fibaka. A dla sprawgnionych ochłody w te gorące dni - pełne atrakcji imprezy na basenach letnich oraz w Aqua Toruń.
  • Nowe pokolenie, klasycy i Wojciech Fibak w CSW
    Kultura, Miasto
    "Nowe pokolenie i klasycy z Kolekcji Wojciecha Fibaka" to nazwa wystawy obrazów, i nie tylko, która 28 czerwca 2024 r. została otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej. Już mówi się, że ekspozycja ma szansę stać się jednym z najważniejszych wydarzeń wystawienniczych sezonu letniego 2024 w kraju. Jest to pierwsza odsłona nowego oblicza jednej z...
  • 29 czerwca 2024 r., Smocza Łódź wypłynęła z Przystani Toruń w kierunku Gdańska.
    Eko, Miasto
    Toruń był jednym z przystanków akcji „Wspólnie dla Wisły” organizowanej przez Fundację Biznes dla Klimatu.
  • Nowa stacja roweru miejskiego
    Drogi, Miasto
    Ma już ponad tydzień, pomieści dwanaście rowerów i cieszy się zainteresowaniem. Mowa o nowej stacji roweru miejskiego Torvelo, która znajduje się nad Wisłą..
  • Dodają skrzydeł od 50 lat
    Miasto
    Żłobek Miejski nr 1 w Toruniu świętuje swoje 50-lecie. Z tej okazji na fasadzie placówki odsłonięto tablicę pamiątkową. Nie zabrakło tortu, prezentów, odznaczeń i występów dzieci!
  • Dagmara Zielińska i zwyciężczynie Mistrzostw Polski w klasyfikacji Open Kobiet
    Miasto
    Strażacy z całej Polski rywalizowali w Mistrzostwach Polski o tytuł „Najtwardszego strażaka” - The FireFit Champoinships. KM PSP w Toruniu zajęła 3. miejsce w w rywalizacji drużynowej.
  • "Nowe pokolenie i klasycy z Kolekcji Wojciecha Fibaka" to nazwa wystawy obrazów, i nie tylko, która 28 czerwca 2024 r. została otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej. Już mówi się, że ekspozycja ma szansę stać się jednym z najważniejszych wydarzeń wystawienniczych sezonu letniego 2024 w kraju. Jest to pierwsza odsłona nowego oblicza jednej z...
  • Dobiega końca remont ulicy Przy Skarpie. Obecnie trwają roboty wykończeniowe i porządkowe, a ruch odbywa się w tym rejonie bez przeszkód.
  • Tak wygląda w czerwcu 2024 roku, ponad rok od powstania, park kieszonkowy "Litewska Ojczyzna" w Toruniu.
  • Otwarcie minitężni było 28 czerwca 2024 r. główną atrakcją pikniku dla podopiecznych Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego przy ul. Ligi Polskiej.
  • 28 czerwca 2024 roku Gmina Miasta Toruń powołała Pana Jacka Smulskiego na stanowisko Przewodniczącego Rady Nadzorczej KS Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna. Podjęto również decyzję o powołaniu na członka Rady Nadzorczej Pana Jacka Kannenberga. Nowy Przewodniczący Rady Nadzorczej Pan Jacek Smulski jest absolwentem Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu na...
  • W Toruniu odbywa się XI Okręgowy Zjazd Delegatów Rodzinnych Ogródków Działkowych. W wydarzeniu wziął udział Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
  • Szukasz miejsca dla swojej firmy w Toruniu? Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ma ciekawą ofertę lokali na działalność gospodarczą. Do 12 lipca 2024 r. można składać oferty na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i miejsc parkingowych i garaży.