Rewitalizacja Rynku Nowomiejskiego | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rewitalizacja Rynku Nowomiejskiego

Tytuł projektu:
Rewitalizacja Rynku Nowomiejskiego

Z/2.04/III/3.3.1/282/05

Całkowita wartość Projektu : 3 960 983,32 zł
Wartość dofinansowania: 1 392 027,88 zł

Projekt współfinansowany w 36,7% ze środków Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa.

Koncert "Skaldów" uwieńczył 4 września 2006 r. o godz.19.00 koniec dwuletniego remontu toruńskiego Rynku Nowomiejskiego. Imprezie patronowały wspólnie władze Torunia i Krakowa - miasta, które oficjalnie poprze starania Torunia o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Odsłonięto tablicę pamiątkową mającą przez kilka kolejnych lat informować mieszkańców i turystów o współfinansowaniu remontu Rynku ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Organizatorem koncertu był Wydział Informacji, Promocji i Turystyki UMT.

Głównym punktem programu rewitalizacji Rynku Nowomiejskiego była wymiana zniszczonych nawierzchni bitumicznych i betonowych na tradycyjne kamienne. Uporządkowano infrastrukturę podziemną oraz wybudowano kanalizację deszczową. Równocześnie z pracami drogowymi postępowały prace archeologiczne. Podczas wymiany nawierzchni na Rynek wprowadzono też elementy małej architektury: kamienne ławki pod ścianami zboru oraz uliczną pompę i stojak na rowery od strony kościoła św. Jakuba, obsadzono też Rynek zielenią.

Projekt Rewitalizacja Rynku Nowomiejskiego stanowi przykład wykorzystania środków unijnych dla rozwoju miast o zabytkowym centrum.

Uzyskana została otwarta przestrzeń o estetycznym wyglądzie, a zarazem historycznym charakterze, która będzie pełniła funkcje uzupełniające w stosunku do przestrzeni Rynku Staromiejskiego i pozostałego obszaru Starego Miasta. Pozwoli to na uaktywnienie tego fragmentu starówki, dotychczas niewykorzystanego należycie dla celów turystycznych. Historyczne nawierzchnie ulic i placów są tak jak ich architektoniczna zabudowa, elementami dziedzictwa kulturowego, podlegającego ochronie i konserwacji. Odzyskanie, odtworzenie i naprawa zabytkowych nawierzchni z użyciem szlachetnego i bardzo trwałego materiału kamiennego pozwala przywrócić historyczny charakter i trwałość powierzchni Rynku, nadając uzupełniająco należytego kształtu i blasku całemu Zespołowi Staromiejskiemu wpisanemu na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Realizator:
Miejski Zarząd Dróg w Toruniu

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

 

 
 


Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2004-2006
Fundusz: 
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: 
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Rewitalizacja
Realizator: 
Miejski Zarząd Dróg

Najczęściej czytane aktualności

  • 15. Bella Skyway Festival - program!
    Kultura, Miasto
    Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Kultura, Miasto
    W czasie podróży przez Polskę francuski inżynier André Gustave Citroën w 1919 r. nabył patent na sposób wytwarzania maszyny do obróbki kół zębatych daszkowych. Tak w 1919 r. ruszyła produkcja znanych na całym świecie samochodów, a zazębienie daszkowe znalazło się w logo marki Citroena. W trakcie bieżącego weekendu do Torunia zawitało 3000...
  • Aquapark przy Hallera ponownie otwarty
    Miasto, Sport
    Od najbliższego poniedziałku (19.08.2024 r.) będzie można korzystać z krytego basenu w Mini Aquaparku przy ul. Hallera 79.
  • W związku z upałami przypominamy, że w Toruniu ochłody można szukać w kurtynach wodnych!
    Miasto
    W związku z upałami przypominamy, że w Toruniu ochłody można szukać w kurtynach wodnych!
  • Miasto
    Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • Zmiana trasy linii 123
    Miasto, MZK
    W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 19 – 30 sierpnia br. autobusy linii nr 123 kursować będą inaczej.
  • Dołącz do SKŁAD-u! Zrealizuj performance muzyczny lub wystawę.
  • Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • Uroczystością patriotyczną, mszą św. w intencji Ojczyzny i piknikiem militarnym Toruń uczcił Święto Wojska Polskiego.
  • W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • Koncerty, parady statków, darmowe rejsy, stoiska edukacyjne oraz kulinarne – to wszystko w ramach Festiwalu Wisły, który w dniach 14-15 sierpnia 2024 r. odbywa się w Przystani Toruń.
  • Jak dożyć do setki w dobrym zdrowiu? Wie to torunianka pani Klara Maślonkowska, którą z okazji 100. urodzin odwiedził 14 sierpnia 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski. - Serdecznie gratuluję Pani osiągnięcia tak pięknego wieku 100 lat, z których większość, bo aż 90 lat przeżyła Pani swoim rodzinnym mieście Toruniu. W imieniu swoim i...
  • - Od godz. 12:00 w czwartek 15 sierpnia do godz. 20:00 w sobotę 17 sierpnia 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 29°C do 31°C, temperatura minimalna w nocy od 17°C do 19 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.