Nadano 4102 numery PESEL | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Nadano 4102 numery PESEL

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 20 kwietnia 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu Prezydent Michał Zaleski wyspowiada się do mediów - widać mikrofony radiowe

W Toruniu od 16 marca do 15 kwietnia 2022 r. nadano 4102 numery PESEL obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 r.

Numery PESEL są nadawane w trzech punktach: w siedzibie Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Torunia oraz w punktach informacyjnych w CH Atrium Copernicus i CH Plaza. Od 16 marca do 15 kwietnia nadano łącznie 4102 numery PESEL obywatelom Ukrainy. Jak pokazują statystyki, najwięcej numerów nadano osobom w grupie wiekowej 19-65 lat – 48,3%. Dalej pojawiają się następujące grupy: 7-18 lat – 33,4%, 0-6 lat – 14,1% i powyżej 65 lat – 4,2%.

Miasto dysponuje 478 miejscami w obiektach o charakterze hotelowo-hostelowym, w tym 236 to są obiekty będące własnością miasta, a 225 – w innych miejscach zlokalizowanych na terenie Torunia, np. w punkcie recepcyjnym w hotelu Kopernik. Według danych na dzień 19 kwietnia 2022 r. 340 spośród tych miejsc było zajętych. – Mamy 5 mieszkań, wszystkie mieszkania są poza zasobem miejskim, znajdują się bowiem w obiektach szkolnych oraz jedno w teatrze Baj Pomorski. Łącznie jest tam 26 miejsc i wszystkie są zajęteinformuje prezydent Michał Zaleski. - Coraz częściej pojawia się potrzeba zamieszkania na dłuższy czas, a nie tylko okresowego zakwaterowania – zauważa prezydent.

Z kolei w obiektach tymczasowych, które są już gotowe bądź wkrótce będą, są łącznie 732 miejsca, m.in. w CT Park, w Przystani Toruń czy na hali kortów tenisowych. Spośród tych miejsc prawie 150 będzie dostępnych od 2 maja, a kolejne 62 miejsca – od 1 czerwca (przy ul. Płaskiej i ul. Szosa Chełmińska). - Wojewoda kujawsko-pomorski zaleca samorządom utrzymywanie rezerwy miejsc do dyspozycji potencjalnych uchodźców – dodaje prezydent.

Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie do 19 kwietnia 2022 r. przyjęło 3315 wniosków o przyznanie jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł oraz 576 wniosków o zasiłki rodzinne. 14 kwietnia rozpoczęły się wypłaty jednorazowego świadczenia 300 zł, a 27-28 kwietnia rozpoczną się też wypłaty zasiłków rodzinnych.

Z kolei Toruńskie Centrum Usług Społecznych poinformowało, że do 19 kwietnia złożonych zostało 438 wniosków na 1656 osób o wypłatę świadczenia w wysokości 40 zł dla osób przyjmujących uchodźców. Do wypłaty jest blisko 1,5 mln zł. – Jest małe zatrzymanie związane z dokonywaniem wypłat tego świadczenia, które będziemy wykonywać jako zadanie zlecone z budżetu państwa. Dostaliśmy informację z Urzędu Wojewódzkiego, rozbieżną z wcześniejszymi informacjami – mówi prezydent Michał Zaleski, przypominając wcześniej podaną zasadę wypłaty 40 zł na dobę za pobyt jednego uchodźcy – nie dłużej niż 60 dni pobytu w Polsce. – Pismo, które otrzymaliśmy, inaczej to rozliczenie interpretuje. Dlatego dzisiaj wystąpiłem do wojewody oraz do Pełnomocnika Rządu do spraw uchodźców wojennych z Ukrainy Sekretarza Stanu pana Pawła Szefernakera z prośbą o ostateczną interpretację – dodał prezydent.

Fot. Małgorzata Litwin

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: procesja poprzedzająca mszę św. w intencji miasta
  Miasto
  Msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców w toruńskiej katedrze śś. Janów była tradycyjnym elementem obchodów Święta Miasta 24 czerwca 2022 r.
 • Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 w prezentacji ekologicznej, fot. Wojtek Szabelski
  Eko, Miasto
  Ponad 438 ton papieru, tektury i puszek zebrali uczestnicy szkolnego konkursu "Zbieramy makulaturę (i nie tylko) EKOKONKURS" w Toruniu. 24 czerwca 2022 r. poznaliśmy tegorocznych laureatów ekologicznej rywalizacji.
 • Miasto
  5,42 – taką średnią ocen na świadectwach uzyskali uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: mecz na plaży gotyku
  Miasto, Sport
  13. edycja Plaży Gotyku jest już na ostatniej prostej. Za nami już turniej uniwersytecki oraz rywalizacja juniorów i juniorek.
 • Plakat - wakacyjne korepetycje dla Ukraińców
  Toruń dla Ukrainy
  Chcesz udzielać woluntarystycznie korepetycji osobom z Ukrainy? Umożliwia to bezpłatna platforma edukacyjna on-line Tutors.live
 • Na zdjęciu: teczka z herbem Torunia, w której znajduje się decyzja o przyznaniu stypendium
  Miasto
  Od 1 do 14 lipca 2022 r. przyjmowane będą wnioski o nagrody Prezydenta Miasta Torunia dla tegorocznych absolwentów toruńskich szkół ponadpodstawowych.
 • Uroczystość z okazji 40-lecia samorządu radców prawnych w Polsce odbyła się 24 czerwca 2022 r. w hotelu Filmar.
 • W najbliższy wtorek (28 czerwca) rozpoczyna się przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Prace zostały tak zaplanowane, że do końca września ulica będzie otwarta dla ruchu! Rusza przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Zadanie obejmuje 2-kilometrowy pas nabrzeża Wisły pomiędzy mostem kolejowym a granicami przystani AZS, ograniczony z jednej strony...
 • W związku z rozpoczynającymi się wakacjami szkolnymi, od 27.06. 2022 r. do 31.08.2022 r. komunikacja miejska w Toruniu funkcjonować będzie w dni robocze wg feryjnych rozkładów jazdy.
 • Program imprez "Lato bez nudy" startuje w dniu zakończenia roku szkolnego, czyli 24 czerwca 2022 r. Na dzieci i młodzież w naszym mieście czeka kilkadziesiąt wydarzeń.
 • З 1 липня 2022 року зміняться правила користування громадським транспортом для громадян України. Біженці зможуть їздити в Торуні безкоштовно за умови пред’явлення місячного квитка із символом UKR.
 • Poznaliśmy laureatów 17. edycji plebiscytu Toruńskie Gwiazdy – 23 czerwca 2022 r. na scenie na Rynku Staromiejskim wręczono toruńskie nagrody muzyczne.
 • 2021 był ekonomicznie dobrym rokiem dla budżetu Torunia. Miasto wypracowało nadwyżkę i zmniejszyło zadłużenie. 23 czerwca 2022 r. Rada Miasta udzieliła absolutorium prezydentowi Michałowi Zaleskiemu.
 • W związku z zawodami żużlowymi w piątek 24 czerwca 2022 r. zostaną uruchomione dodatkowe kursy tramwajów linii nr 2 i 5.