Myśliwski i Müller z nagrodą Lindego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Myśliwski i Müller z nagrodą Lindego

Kultura
Data publikacji: 16 września 2011
Autor: admin_vobacom

Wybitni prozaicy: niemiecka noblistka Herta Müller i polski pisarz Wiesław Myśliwski to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Nagroda wręczona zostanie 23 października 2011 r. w Toruniu.

Od 1996 r. władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast - Torunia i Getyngi - przyznają Nagrodę Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im Samuela Bogumiła Lindego. Jest to jedyna polsko-niemiecka nagroda literacka przyznawana autorom, których słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie.

Herta Müller urodziła się w 1953 roku w niemieckiej rodzinie w Banacie w Rumunii. Dzieciństwo i młodość spędziła w komunistycznej Rumunii, studiowała germanistykę i romanistykę. Po studiach pracowała jako tłumaczka i nauczycielka. Jeszcze w Rumunii w roku 1982 wydała okrojoną przez cenzurę powieść "Niziny". Prześladowana przez władze za odmowę współpracy z Securitate, wyemigrowała do Niemiec Zachodnich w 1987 roku.
Głównym tematem prozy Müller pozostaje doświadczenie dyktatury, przeżywane przez zwykłych ludzi. Strach i osamotnienie życia pod dyktaturą oraz poczucie obcości i trud zagojenia ran człowieka naznaczonego tymi przeżyciami pojawiają się jako stałe motywy jej książek. Postaci jej powieści stawiają pytania o prawdę i fałsz, o siłę zbrodni i chęć życia, o możliwość miłości i przyjaźni w permanentnie niewiarygodnej rzeczywistości ludzi odrzuconych przez system, państwo, czy niezrozumiały świat. Nie przypadkiem więc w uzasadnieniu Akademii Szwedzkiej o przyznaniu jej Nagrody Nobla  możemy przeczytać, że niemiecka pisarka z "poetyckim wyczuciem i bezpośredniością prozy opisuje losy wywłaszczonych".
 
W Polsce proza Müller dostrzeżona została stosunkowo wcześnie, jeszcze przed jej światową karierą. Do tej pory ukazały się w naszym kraju: "Sercątko" (2003), "Dziś wolałabym siebie nie spotkać" (2004), "Lis już wtedy był myśliwym" (2005), "Król kłania się i zabija" (2005), "Niziny" (2006), "Człowiek jest tylko bażantem na tym świecie" (2006), "Głód i jedwab" (2008), "Huśtawka oddechu" (2010), "Strażnik bierze swój grzebień: o odchodzeniu i odcięciu" (2010).

W ciągu 30 lat otrzymała ponad 30 nagród i wyróżnień, w tym m.in. tak prestiżowe (oprócz Nagrody Nobla w roku 2009), jak:  Nagroda im. Heinricha von Kleista (1994), Europejska Nagroda Literacka "Prix Aristeion" (1995), Nagroda im. Josepha Breitbacha (2003), Nagroda Fundacji im. Konrada Adenauera w dziedzinie literatury (2004), Nagroda im. Hoffmanna von Fallersleben (2010).

Hertę Müller gościliśmy już w Toruniu, gdy w roku 2005 była laudatorką nagrody im. Samuela Bogumiła Lindego dla swego wybitnego kolegi Hansa Joachima Schädlicha.

Wiesław Myśliwski (ur. 25 marca 1932 w Dwikozach) – polski pisarz, kreujący wizję chłopskiego losu i tradycyjnej wspólnoty wiejskiej w perspektywie uniwersalnych prawd o świecie i człowieku. Dwukrotny laureat nagrody literackiej Nike.
Jego ojciec, Julian, wywodził się z rodziny mieszczańskiej z Ćmielowa, był oficerem, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku, po demobilizacji został urzędnikiem. Natomiast matka Myśliwskiego, Marianna, była wychowanką Uniwersytetu Ludowego Zofii i Ignacego Solarzów w Szycach, w młodości aktywnie działała w ZMW "Wici". Po wojnie Wiesław Myśliwski uczęszczał do gimnazjum i liceum ogólnokształcącego w Sandomierzu, maturę zdał w 1951 roku. Studiował filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, którą ukończył w 1956 roku.

Debiutował w 1955 roku recenzją powieści E. de Greff "Noc jest moim światłem". Pracował w latach 1955-1976 w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej w Warszawie jako asystent redaktora, redaktor, kierownik redakcji literatury współczesnej, zastępca redaktora naczelnego. W latach 1975-1999 był redaktorem naczelnym kwartalnika "Regiony", w latach 1993-1999 także dwutygodnika kulturalnego "Sycyna". Od 1997 roku jest przewodniczącym jury konkursu – Ogólnopolskiej Nagrody im. Aleksandra Patkowskiego w Sandomierzu. W latach 1971-1983 był członkiem Związku Literatów Polskich. Obecnie mieszka w Warszawie.

Ekranizacji i realizacji teatralnych jego utworów podejmowali się tacy twórcy jak: Ryszard Ber, Wojciech Marczewski, Stefan Szlachtycz, Tadeusz Junak, Kazimierz Dejmek, Izabella Cywińska, Bogdan Tosza. Książki Myśliwskiego przetłumaczono na języki: angielski, niemiecki, francuski, hebrajski, holenderski, rosyjski, węgierski, czeski, słowacki, rumuński, bułgarski, łotewski, litewski, estoński, ukraiński, gruziński.

Jego najważniejsze książki to "Nagi sad" (1967), "Pałac" (1970), "Kamień na kamieniu" (1984), "Widnokrąg" (1996 - Nagroda Nike), "Traktat o łuskaniu fasoli" (2006 - Nagroda Nike, Nagroda Literacka Gdynia, nagroda TV Kultura, nagroda miesięcznika "Odra"). (n.podst. Wikipedii).

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: ludzie idą ulicą Szeroką
    Kultura, Miasto, Sport
    Ostatni weekend czerwca pod znakiem X Muzy - w Toruniu trwa Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Mamy też wyjątkowe wydarzenie w CSW, gdzie nastąpi otwarcie wystawy prezentującej kolekcję sztuki współczesnej należącą do Wojciecha Fibaka. A dla sprawgnionych ochłody w te gorące dni - pełne atrakcji imprezy na basenach letnich oraz w Aqua Toruń.
  • Przy Skarpie na finiszu
    Drogi, Miasto
    Dobiega końca remont ulicy Przy Skarpie. Obecnie trwają roboty wykończeniowe i porządkowe, a ruch odbywa się w tym rejonie bez przeszkód.
  • Istotne zmiany dla obywateli Ukrainy
    Miasto, Toruń dla Ukrainy
    Nowelizacja ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wprowadza istotne zmiany dla obywateli Ukrainy, które będą wchodzić w życie etapami. I. Zmiany obowiązujące od 1 lipca 2024 r. 1. Pobyt obywateli Ukrainy, którym nadano numer PESEL UKR będzie legalny do 30 września 2025...
  • Dagmara Zielińska i Aleksandra Wachowiak-Kaźmierczak przecinają wstęgę minitężni
    Miasto
    Otwarcie minitężni było 28 czerwca 2024 r. główną atrakcją pikniku dla podopiecznych Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego przy ul. Ligi Polskiej.
  • Kwitnący przetacznik kłosowy
    Eko, Miasto
    Tak wygląda w czerwcu 2024 roku, ponad rok od powstania, park kieszonkowy "Litewska Ojczyzna" w Toruniu.
  • W Toruniu odbywa się XI Okręgowy Zjazd Delegatów Rodzinnych Ogródków Działkowych. W wydarzeniu wziął udział Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
    Miasto
    W Toruniu odbywa się XI Okręgowy Zjazd Delegatów Rodzinnych Ogródków Działkowych. W wydarzeniu wziął udział Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Szukasz miejsca dla swojej firmy w Toruniu? Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ma ciekawą ofertę lokali na działalność gospodarczą. Do 12 lipca 2024 r. można składać oferty na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i miejsc parkingowych i garaży.
  • Gmina Miasta Toruń realizuje Program Ciepłe Mieszkanie. Poniżej najważniejsze informacje.
  • Fundacja im. Brata Alberta co roku w czerwcu obchodzi Dni Patrona, upamiętniając życie i działalność św. Brata Alberta, znanego z Jego bezinteresownej pomocy najbardziej potrzebującym. Tegoroczne obchody miały miejsce w Nieszawie, w Środowiskowym Domu Samopomocy- Szymonówka, gdzie spotkało się sześć naszych placówek z Województwa Kujawsko-...
  • W związku z weekendowymi zamknięciami dla ruchu samochodowego Bulwaru Filadelfijskiego do 1 września br. w soboty i niedziele uruchomione zostaną dodatkowe kursy autobusów linii nr 21 i 30 oraz tramwajów linii nr 5. Dodatkowe kursy linii nr 5: z pętli Olimpijska P&R o godz.: 15:14, 16:44, 18:14 i 19:44. z pętli Motoarena o godz.: 15:51, 17:21...
  • Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje, że 28 czerwca 2024 r. mogą wystąpić burze. Ostrzeżenie II stopnia wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h, lokalnie do 90 km/h. Lokalnie grad. Ostrzeżenie...
  • Nowelizacja ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wprowadza istotne zmiany dla obywateli Ukrainy, które będą wchodzić w życie etapami. I. Zmiany obowiązujące od 1 lipca 2024 r. 1. Pobyt obywateli Ukrainy, którym nadano numer PESEL UKR będzie legalny do 30 września 2025...
  • V Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach na pumptracku odbędą się 6 lipca 2024 r.
  • Do Planu Ogólnego Torunia wpłynęło 490 wniosków. Obecnie w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej trwa analiza.