Młyn Wiedzy (do)zieleni najbliższą okolicę | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Młyn Wiedzy (do)zieleni najbliższą okolicę

Miasto
Data publikacji: 12 czerwca 2024
Autor: Marcin Pryka

Głównym celem projektu "Gdzie zieleń i woda, tam młyńska przygoda!", finansowanego przez Fundację Santander, jest rewitalizacja obecnie istniejącej przestrzeni zielonej przed budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, w celu rozszerzenia oferty edukacyjnej instytucji o dodatkowe zajęcia dla dzieci i młodzieży z zakresu ekologii, ochrony środowiska oraz szeroko pojętej wiedzy przyrodniczej.

Projekt stanowi inicjatywę ekologiczną i edukacyjną, aranżującą lokalną przestrzeń poprzez prace rekultywacyjne, nasadzenia roślin, drzew i/lub krzewów na ok. 100 m kw. terenu zielonego znajdującego się przy Młynie Wiedzy, a jednocześnie nad przepływającą Strugą Toruńską, stanowiącą prawostronny dopływ Wisły. - Oprócz nasadzeń planujemy aranżację przestrzeni poprzez obiekty małej architektury ogrodowej w postaci ławek rekreacyjno-wypoczynkowych oraz hoteli dla owadów - wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy. - W celach edukacyjnych zainstalujemy specjalne tablice informujące o gatunkach fauny i flory, obecnych stale lub okresowo w najbliższej okolicy - dodaje.

Dzięki projektowi dzieci, młodzież, rodziny, osoby z niepełnosprawnościami, osoby dorosłe i seniorzy, korzystając z oferty edukacyjnej Młyna Wiedzy, będą mogli również korzystać z zielonej przestrzeni oraz z zajęć edukacyjnych.

Korzyści płynące z projektu to: wzrost kompetencji ekologicznych, wiedzy przyrodniczej i praktycznych umiejętności pielęgnacji ogrodów czy terenów rekreacyjnych przez naszych gości. - Dla nas to również okazja do większego zaangażowania się w formułę wolontariatu pracowniczego realizowanego przy opiece nad przestrzenią, czyniąc ją piękniejszą, zdrowszą, bardziej bioróżnorodną i przyjazną - mówi Marcin Centkowski.

Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 15 000 zł. Wszystkie prace powinny zakończyć się do 30 kwietnia 2025 r.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: biały rower stoi wśród wysokich traw
    Kultura, Miasto, Sport
    Baseny, rolki, hulajnogi, spacery, rowery – weekend zapowiada się na sportowo. Oddech złapiemy, odwiedzając muzea, targi rękodzieła na Barbarce czy koncerty, np. Kobranocki.
  • Widok na Bulwar Filadelfijski z lotu ptaka
    Drogi, Miasto
    Przypominamy, że od piątku wieczorem 5 lipca aż do niedzieli 7 lipca 2024 r. Bulwar Filadelfijski będzie wyłączony z ruchu kołowego - jak w każdy weekend lata.
  • Na zdjęciu grupa osób stoi, wśród nich kobieta, która trzyma teczkę z umową
    Miasto
    Rozszerzenie obecnej oferty, jak i wprowadzenie nowych usług pomocowych skierowanych do osób potrzebujących wsparcia to zadania zawarte w projekcie Społecznie Odpowiedzialni, jaki będzie realizowany przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych.
  • Dzieci z Ukrainy podczas pikniku na toruńskiej Barbarce, fot. Wojtek Szabelski
    Miasto
    Od 1 września 2024 r. dzieci z Ukrainy zostaną objęte obowiązkiem szkolnym i przedszkolnym w polskim systemie oświaty – analogicznie jak uczniowie polscy.
  • Na zdjęciu: dzieci ubrane na galowo
    Miasto
    Toruńscy uczniowie osiągnęli wyższe wyniki w teście ósmoklasisty niż ich rówieśnicy w kraju i województwie kujawsko-pomorskim.
  • Słoneczna ulica Most Pauliński w Toruniu, fot. Małgorzata Litwin
    Miasto
    Służby zarządzania kryzysowego ostrzegają o upałach prognozowanych w Toruniu na sobotę 6 lipca 2024 r. Temperatura wzrośnie do ponad 30 stopni.
  • Zabawa i liczne atrakcje pod hasłem Oceaniczna Odyseja – tak wyglądało spotkanie toruńskich rodzin zastępczych na Błoniach Nadwiślańskich.
  • Od 1 września 2024 r. dzieci z Ukrainy zostaną objęte obowiązkiem szkolnym i przedszkolnym w polskim systemie oświaty – analogicznie jak uczniowie polscy.
  • Trzecia edycja Speedway Ekstraliga Camp odbywać się będzie od 8 do 11 lipca 2024 roku. Na Motoarenie i toruńskim minitorze żużlowym szkolić będzie się 45 zawodników z 13 krajów - Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Szwecji, Australii, Czech, Estonii, Włoch, Holandii, Ukrainy, USA, Finlandii oraz Polski.
  • Prof. UMK dr hab. Michał Białkowski został ustanowiony Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Torunia do spraw Dziedzictwa Kulturowego Torunia.
  • Wiktoria Gołębiowska, zawodniczka UKŻ Wiking, zwyciężyła w klasyfikacji generalnej Pucharu Europy, zdobywając złoto w olimpijskiej klasie ILCA 6.
  • Ulicami Torunia ponownie przejedzie rolkowy peleton. W piątek 5 lipca 2024 r. zaplanowano drugie z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating 2024. Każdorazowo w wydarzeniu bierze udział kilkuset uczestników.
  • Wieczorem w czwartek 4 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie silne porywy wiatru, burze, a nawet grad.
  • W niedzielę, 7 lipca 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.