Dr jur. Friedrich Meyer (1875) | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dr jur. Friedrich Meyer (1875)

Friedrich Heinrich Meyer
(prawnik, deputowany Reichstagu)

Honorowy Obywatel Miasta Torunia

Ur. w Gdańsku. Po zdaniu matury w gimnazjum gdańskim podjął studia prawnicze na uniwersytecie w Heidelberg w Berlinie. Promował się na uniwersytecie w Halle. Po złożeniu trzech egzaminów państwowych podjął na początku lat 50. pracę w berlińskim Prezydium Policji, na czele którego stał wówczas Hinckeldey, główny organizator reakcyjnej współpracy policji państw Związku Niemieckiego w okresie po rewolucji 1848. Następnie został skierowany do pracy w prokuraturze w Malborku, a od IV 1857 objął stanowisko prokuratora w Toruniu. Szczególna rola przypadła mu w okresie powstania styczniowego, kiedy prokuratura toruńska prowadziła liczne śledztwa przeciw działaczom zaangażowanym w ruchu patriotycznym. Występował między innymi z aktem oskarżenia przeciwko Natalisowi Sulerzyskiemu.

W 1867 odszedł ze stanowiska w prokuraturze państwowej i rozpoczął działalność w Toruniu jako adwokat. Decyzja ta była związana z włączeniem się w działalność polityczną oraz kandydowaniem w wyborach do Reichstagu Związku Północnego. Reprezentował okręg wyborczy toruńsko-chełmiński z ramienia ugrupowania narodowych liberałów także w Reichstagu Rzeszy Niemieckiej. W wyborach 3 III 1871 przegrał wprawdzie z polskim kandydatem ks. Marańskim z Ryńska, natomiast w kolejnych 10 I 1874 pokonał Michała Sczanieckiego. Zasiadał także w tzw. Parlamencie Celnym.

Jako prawnik uczestniczył w przygotowaniu projektów wielu ustaw. Ponadto bardzo aktywnie uczestniczył w życiu komunalnym, był radnym, pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej. Był też wpływowym członkiem Deputacji Szkolnej, sprawującej nadzór nad szkołami. W 1875 opuścił Toruń, przenosząc się na stałe do Berlina, gdzie został wysokiej rangi urzędnikiem w Ministerstwie Sprawiedliwości. Był stałym członkiem Cesarskiego Urzędu Patentowego. Był też jednym z najaktywniejszych organizatorów życia kulturalnego.

Wkrótce po zamieszkaniu w Toruniu, w 1858, wstąpił do Coppernicus-Verein fur Wissenschaft und Kunst i podjął w nim działalność odczytową, prezentując m.in. kwestie prawne. W latach 1860-5 i 1869/70 pełnił funkcję prezesa towarzystwa. Po wyjeździe w 1875 przyznano mu członkostwo honorowe. Przede wszystkim jednak położył duże zasługi jako organizator najważniejszych uroczystości jubileuszowych tego czasu w Toruniu: w 1859 był współinicjatorem obchodów 100-lecia urodzin poety i dramatopisarza F. Schillera (Schillerfeier). Święto to stało się w Prusach jednym z pierwszych znaczących wystąpień opozycji liberalnej przeciw systemowi reakcji politycznej i w wielu miastach zostało oficjalnie zakazane przez władze. W 1862 inicjował podobny jubileusz ku czci J. G. Fichtego, w 1864 uroczystości szekspirowskie, a w 1869 rocznicowe ku czci A. von Humboldta. Przede wszystkim zapisał się jako jeden z głównych organizatorów jubileuszu kopernikowskiego w 1873.

Szczególnym zainteresowaniem obdarzał życie muzyczne, był nie tylko członkiem Liedertafel, ale także dyrygował na wielu koncertach muzyki chóralnej. W 1862 współuczestniczył w organizacji prowincjonalnego święta ruchu śpiewaczego, które miało także opozycyjny, liberalny charakter. W związku z wyjazdem do Berlina Rada Miejska przyznała Meyerowi, 25 III 1875 obywatelstwo honorowe Torunia.

Był żonaty z Marie z d. Albert, córką pastora ze Szczecina. Była ona także śpiewaczką i aktorką. Syn z tego małżeństwa był kuratorem uniwersytetu w Halle. Zmarł w Berlinie na zawał serca 24 VII 1888.

Opracowała: Magdalena Niedzielska
"Toruński Słownik Biograficzny" pod redakcją Krzysztofa Mikulskiego, Toruń 1998, tom 4, strony: 158-159. Towarzystwo Miłośników Torunia i Uniwersytet Mikołaja Kopernika.


>>> Wróć do listy Honorowych Obywateli Miasta Torunia

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: ludzie idą ulicą Szeroką
    Kultura, Miasto, Sport
    Ostatni weekend czerwca pod znakiem X Muzy - w Toruniu trwa Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Mamy też wyjątkowe wydarzenie w CSW, gdzie nastąpi otwarcie wystawy prezentującej kolekcję sztuki współczesnej należącą do Wojciecha Fibaka. A dla sprawgnionych ochłody w te gorące dni - pełne atrakcji imprezy na basenach letnich oraz w Aqua Toruń.
  • 29 czerwca 2024 r., Smocza Łódź wypłynęła z Przystani Toruń w kierunku Gdańska.
    Eko, Miasto
    Toruń był jednym z przystanków akcji „Wspólnie dla Wisły” organizowanej przez Fundację Biznes dla Klimatu.
  • Nowe pokolenie, klasycy i Wojciech Fibak w CSW
    Kultura, Miasto
    "Nowe pokolenie i klasycy z Kolekcji Wojciecha Fibaka" to nazwa wystawy obrazów, i nie tylko, która 28 czerwca 2024 r. została otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej. Już mówi się, że ekspozycja ma szansę stać się jednym z najważniejszych wydarzeń wystawienniczych sezonu letniego 2024 w kraju. Jest to pierwsza odsłona nowego oblicza jednej z...
  • Dagmara Zielińska i zwyciężczynie Mistrzostw Polski w klasyfikacji Open Kobiet
    Miasto
    Strażacy z całej Polski rywalizowali w Mistrzostwach Polski o tytuł „Najtwardszego strażaka” - The FireFit Champoinships. KM PSP w Toruniu zajęła 3. miejsce w w rywalizacji drużynowej.
  • Dodają skrzydeł od 50 lat
    Miasto
    Żłobek Miejski nr 1 w Toruniu świętuje swoje 50-lecie. Z tej okazji na fasadzie placówki odsłonięto tablicę pamiątkową. Nie zabrakło tortu, prezentów, odznaczeń i występów dzieci!
  • Korekty na linii autobusowej nr 12
    Miasto, MZK
    Od 1 lipca br. wprowadzone zostaną korekty rozkładu jazdy linii nr 12.
  • "Nowe pokolenie i klasycy z Kolekcji Wojciecha Fibaka" to nazwa wystawy obrazów, i nie tylko, która 28 czerwca 2024 r. została otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej. Już mówi się, że ekspozycja ma szansę stać się jednym z najważniejszych wydarzeń wystawienniczych sezonu letniego 2024 w kraju. Jest to pierwsza odsłona nowego oblicza jednej z...
  • Dobiega końca remont ulicy Przy Skarpie. Obecnie trwają roboty wykończeniowe i porządkowe, a ruch odbywa się w tym rejonie bez przeszkód.
  • Tak wygląda w czerwcu 2024 roku, ponad rok od powstania, park kieszonkowy "Litewska Ojczyzna" w Toruniu.
  • Otwarcie minitężni było 28 czerwca 2024 r. główną atrakcją pikniku dla podopiecznych Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego przy ul. Ligi Polskiej.
  • 28 czerwca 2024 roku Gmina Miasta Toruń powołała Pana Jacka Smulskiego na stanowisko Przewodniczącego Rady Nadzorczej KS Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna. Podjęto również decyzję o powołaniu na członka Rady Nadzorczej Pana Jacka Kannenberga. Nowy Przewodniczący Rady Nadzorczej Pan Jacek Smulski jest absolwentem Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu na...
  • W Toruniu odbywa się XI Okręgowy Zjazd Delegatów Rodzinnych Ogródków Działkowych. W wydarzeniu wziął udział Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
  • Szukasz miejsca dla swojej firmy w Toruniu? Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ma ciekawą ofertę lokali na działalność gospodarczą. Do 12 lipca 2024 r. można składać oferty na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i miejsc parkingowych i garaży.