Lekkoatletyczna Europa w obiektywie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Lekkoatletyczna Europa w obiektywie

Miasto, Sport
Data publikacji: 08 marca 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Uśmiechnięte Joanna Jóźwik i Angelika Cichocka z flagą narodową Polski

4-7 marca 2021 r. Toruń był gospodarzem 36. Halowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce. Przez cztery dni ponad 700 zawodników z 47 krajów walczyło o medale w 26 konkurencjach. Obejrzyj HMELA w obiektywie.

Największe i najważniejsze wydarzenie sportowe w historii miasta odbyło się w hali widowiskowo-sportowej Arenie Toruń, oddanej do użytku w 2014 r. Decyzja o przyznaniu Toruniowi prawa do organizacji mistrzostw Europy zapadła w 2018 r. w Berlinie. Wcześniej Toruń wielokrotnie potwierdził swoje doświadczenie i zdolność do przygotowania dużych wydarzeń lekkoatletycznych – organizując mistrzostwa Polski juniorów, seniorów i weteranów w lekkiej atletyce, igrzyska polonijne czy coroczny mityng lekkoatletyczny Copernicus Cup.

Mistrzostwa Europy w Toruniu były pierwszym lekkoatletycznym wydarzeniem tej rangi w Polsce po 46 latach – wcześniej mistrzostwa odbyły się w 1975 roku w katowickim Spodku. Dzięki wybudowaniu nowoczesnego obiektu miasto stało się w ostatnich latach prawdziwym centrum polskiej i międzynarodowej halowej lekkoatletyki.

Niestety, ze względu na pandemię koronawirusa, Halowe Mistrzostwa Europy w Toruniu odbyły się bez udziału publiczności. Setki osób przebywające w tym czasie w Arenie Toruń (zawodnicy, członkowie ekip i sztabów szkoleniowych, pracownicy techniczni, media) były poddawane ścisłym reżimom sanitarnym, m.in. dwukrotnym testom na obecność koronawirusa. Jak wiemy, kilku sportowców, m.in. biegaczka Ewa Swoboda, z powodu dodatniego wyniku testu nie mogło przystąpić do rywalizacji. Fani zmagania na żywo mogli śledzić za pośrednictwem transmisji telewizyjnych i internetowych – m.in. w TVP1 i TVP Sport.

Reprezentanci Polski zdobyli łącznie 10 medali - jeden złoty, pięć srebrnych i cztery brązowe. Po jedyne dla nas złoto sięgnął Patryk Dobek w biegu na 800 m.  Srebro wywalczyli: Justyna Święty-Ersetic na 400 metrów, Joanna Jóźwik na 800 m, Marcin Lewandowski na 1500 m, Mateusz Borkowski na 800 m i Michał Haratyk w pchnięciu kulą. Po brąz sięgnęli: Angelika Cichocka na 800 m, Paweł Wiesiołek w siedmioboju, Piotr Lisek w skoku o tyczce i kobieca sztafeta 4x400 metrów w składzie: Natalia Kaczmarek, Małgorzata Hołub-Kowalik, Kornelia Lesiewicz i Aleksandra Gaworska.

Organizacja Halowych Mistrzostw Europy Toruń 2021 współfinansowana była przez Miasto Toruń, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Zdjęcia: Sławomir Kowalski

Otwarcie 36. Halowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce

Organizatorzy HMELA w Dworze Artusa

Medalowy piątek Polaków na HMELA w Toruniu

Trzecie srebro dla Polski na HMELA Toruń 2021

Finałowa niedziela Halowych Mistrzostw Europy w Toruniu



Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: dzieci ubrane na galowo
    Miasto
    Toruńscy uczniowie osiągnęli wyższe wyniki w teście ósmoklasisty niż ich rówieśnicy w kraju i województwie kujawsko-pomorskim.
  • Na zdjeciu: propotyp Toruńskiej Karty Miejskiej w tle czytnik kart
    Miasto
    Rozpoczynamy głosowanie na nazwę dla Toruńskiej Karty Miejskiej. Do wyboru są trzy propozycje.
  • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn ściska sobie dłonie
    Miasto
    Koordynowanie dialogu i konsultacji społecznych Urzędu Miasta Torunia to najważniejsze zadania pełnomocnika ds. dialogu i innowacji miejskich. Prezydent Torunia Paweł Gulewski powierzył tę rolę dr. Patrykowi Wawrzyńskiemu.
  • Miasto
    5 lipca 2024 r. mieszkańcy Torunia i okolic będą mogli skontrolować swoje znamiona podczas "Dni Świadomości Czerniaka w Toruniu".
  • Na zdjęciu plakat w tle stoją ludzie
    Kultura, Miasto, Sport
    Dla około 29 tys. toruńskich dzieci i młodzieży rozpoczęły się w wakacje – ci, którzy będą w Toruniu nie mogą narzekać na nudę. Jak co roku miasto przygotowało szeroką ofertę zajęć sportowych i kulturalnych.
  • Na zdjęciu: szeroki chodnik, obok trawniki i drzewa
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy wspólny komunikat Gminy Miasta Toruń i PGE Toruń, który dotyczy przebudowy sieci ciepłowniczej przy Zespole Staromiejskim.
  • Wzdłuż Portu Drzewnego i Wisły poprowadzi trasa 10-kilometrowej wycieczki, na którą zaprasza 6 lipca 2024 r. Oddział Miejski PTTK.
  • Aneta Rygielska, Mirosław Ziętarski i Jan Jurkiewicz – to nazwiska trojga toruńskich sportowców, którzy wywalczyli kwalifikacje do udziału w Igrzyskach Olimpijskich, które w dniach 26 lipca – 11 sierpnia 2024 r. odbędą się w Paryżu.
  • Poniżej zamieszczamy wspólny komunikat Gminy Miasta Toruń i PGE Toruń, który dotyczy przebudowy sieci ciepłowniczej przy Zespole Staromiejskim.
  • Rozpoczynamy głosowanie na nazwę dla Toruńskiej Karty Miejskiej. Do wyboru są trzy propozycje.
  • Koordynowanie dialogu i konsultacji społecznych Urzędu Miasta Torunia to najważniejsze zadania pełnomocnika ds. dialogu i innowacji miejskich. Prezydent Torunia Paweł Gulewski powierzył tę rolę dr. Patrykowi Wawrzyńskiemu.
  • Prace na toruńskim osiedlu JAR nie zwalniają, w szybkim tempie powstaje prawie 1.8 km nowych ulic i pozostałej infrastruktury drogowej. Budowa obejmuje odcinki ulicy Watzenrodego, Heweliusza oraz Strobanda. Na ulicy Heweliusza ustawiono krawężniki i ułożona została już warstwa bitumiczna, powstała też droga dojazdowa, z gotową nawierzchnią jezdni...
  • 7 lipca 2024 r. będzie okazja do aktywnego spędzenia czasu, ale również do zgłębienia fascynującej przeszłości miasta – zapraszamy do udziału w Olimpijskim Rajdzie Rowerowym śladami toruńskich olimpijczyków.
  • W związku z odbywającymi się na Barbarce Targami Rękodzieła "W Blasku Nocy Świętojańskiej" 6-7 lipca zostaną uruchomione dodatkowe kursy linii nr 31 do pętli Barbarka.