Koncert upamiętnił Niepodległą | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Koncert upamiętnił Niepodległą

Kultura, Miasto
Data publikacji: 10 listopada 2018
Autor: Magdalena Winiarska

W CKK Jordanki zabrzmiały utwory wielkich polskich kompozytorów w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Koncert był częścią toruńskich obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

W koncercie, który odbył się 9 listopada 2018 roku, wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Mariusza Smolija wystąpili: pianista Bogdan Czapiewski, Chóry Akademickie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz członkowie Orkiestry ZSM w Toruniu. O granych przez nich utworach opowiadał Adam Rozlach. We foyer Jordanek zobaczyć zaś było można wystawę poświęconą utworom skomponowanym z myślą o Polsce wolnej i niepodległej.

- Dzisiejszego wieczoru wartość polskiej niepodległości wyrażamy w Toruniu w formule artystycznej - i to w nieprzeciętnej formule. Potwierdzamy rozpoznaną już dawno temu prawdę, że polską wrażliwość i wyobraźnię ocaliła w czasach mroku także polska kulturapowiedział na wstępie prezydent Michał Zaleski. - Ten koncert możemy dziś zadedykować wyłącznie wolnej Polsce. I to właśnie czynimy – dodał.

W Jordankach zabrzmiały takie utwory, jak Koncert fortepianowy Kazimierza Serockiego, Uwertura Es-dur Ignacego Jana Paderewskiego,  Trzy tańce na orkiestrę op. 34 Henryka Mikołaja Góreckiego. Swoją prapremierę miał wyjątkowy utwór – „Toruńska Symfonia Niepodległości” - kompozycja czterech artystów P. Mossa (PL) , A. Veismana (LV), I. Karkowa (SE), A. Senderovasa (LT). To stworzone specjalnie na tę okazję dzieło zostało zamówione przez Festiwal Probaltica w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca.

W ostatnim utworze koncertu – „Exodus” Wojciecha Kilara. Tytuł poematu nawiązuje do Biblijnej Księgi Wyjścia. Jego mottem stały się biblijne słowa pieśni: "Śpiewajmy pieśń chwały na cześć Jahwe, bo swą potęgę okazał...'', którą po przejściu przez Morze Czerwone intonuje lud Izraela. To także symboliczne nawiązanie do odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym utworze wraz z orkiestrą wystąpiły chóry akademickie z Torunia i Bydgoszczy.  

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: liczne grono osób stoi w sali sesyjnej
    Miasto
    Herb województwa kujawsko-pomorskiego został odsłonięty w sali Rady Miasta Torunia. Jego miejsce jest obok herbu miasta.
  • 5. sesja Rady Miasta Torunia
    Miasto
    18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.
  • Autobusem MZK do Kamionek
    Miasto
    Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
  • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
    Kultura, Miasto
    Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
  • Miasto
    10–11 września 2024 roku w CKK Jordanki odbędzie się Toruński Kongres Dialogu.
  • Parkingi Park&Ride są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38.
    Miasto, MZK
    Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.
  • Ruszyły prace wykończeniowe w powstającym budynku usługowo-biurowym przy ul. Szubińskiej 13 w Toruniu. Inwestor planuje oddać obiekt w ręce najemców w październiku 2024 roku. Do wynajęcia zostały ostatnie lokale dla biznesu.
  • Herb województwa kujawsko-pomorskiego został odsłonięty w sali Rady Miasta Torunia. Jego miejsce jest obok herbu miasta.
  • Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Zabytek wraz z terenem przyległym zostanie przekazany umową użyczenia Toruńskiej Agendzie Kulturalnej. W pierwszym etapie na miejscu powstanie ogrodzenie, a cały teren zostanie objęty dozorem monitoringu. Wykonane zostaną również najpotrzebniejsze prace porządkowe i konserwacyjne.
  • Uroczyste odsłonięcie herbu województwa kujawsko-pomorskiego rozpocznie 5. sesję Rady Miasta Torunia, która odbędzie się 18 lipca 2024 r.
  • Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy, który wykona remont ulicy Szosy Lubickiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości ulicy Piskorskiej. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 26 lipca br. Remont obejmie Szosę Lubicką na odcinku od ulicy Dziewulskiego do Olsztyńskiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości...
  • Dobra lokalizacja w zasięgu drogi krajowej nr 15, rozwijające się osiedle mieszkaniowe i plan zagospodarowania przestrzennego zakładający prowadzenie usług. To atuty nieruchomości przy Szubińskiej 23 w Toruniu o powierzchni 0,32 ha. Cena wywoławcza wynosi 1 200 000 zł.
  • 18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.