Koncert ukraińskiego bluesmana | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Koncert ukraińskiego bluesmana

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 20 lutego 2023
Autor: Małgorzata Litwin

Alexander Dolgov wystąpi 24 lutego 2023 r. w Toruniu z recitalem gitarowym "Solo Concert Me & My Guitar".

Muzyczne spotkanie z ukraińskim artystą w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie będzie momentem refleksji nad wydarzeniami, które tak dramatycznie zmieniły świat, Europę i rzeczywistość narodu ukraińskiego. Usłyszymy kompozycje bluesowe, zarówno powstałe wcześniej, jak i już w czasie wojny.  

W 1985 r. Alexander Dolgov założył w Charkowie zespół "Rain", który szybko został zauważony w Ukrainie. W latach 1986-1992 grupa miała trasy koncertowe w Polsce, Czechach, Niemczech i Holandii. W 1992 r. "Dozhd" (ukraińska nazwa zespołu) jako pierwszy zespół z Ukrainy wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Film + 2LP "Blues w Rosji". W 1994 r. artysta nagrał pierwszy album "Blues News", który sprzedał się w dużych ilościach w wielu krajach świata. W 1996 r. Dołgov został finalistą festiwalu "Krok do Parnasu" i wówczas zaprzyjaźnił się z gośćmi festiwalu: Samem Andrew, "Big Brother & the Holding Company", Paulem Youngiem i Bonny Tyler. W latach 1991-2005 brał udział w wielu zagranicznych festiwalach: Warsaw Jazz Jamboree, Poznań Jazz and Blues Festival, Rava Blues, Zaczarowany Świat Harmonijki w Poznaniu Muzyczny Camping w Brodnicy, Ostrava Blues i inne.

W 2012 -2013 zespół nagrał płytę "the Man". Vol.1, a w latach 2015-2016 wyjechał do USA, gdzie Dolgov ma okazję spotkać się z legendami amerykańskiego bluesa, jak: Jerry Portnoy, Muddy Waters Blues Band czy Eric Clapton All Star Band. W 2016-2017 z rekomendacji Rity King, córki B.B.Kinga, Dolgov zostaje włączony do The Blues Hall Of Fame® jako Great Blues Artist, Ambassador From Ukraine In The Blues Hall Of Fame. W kolejnych latach koncertuje wspólnie z Bobem Margolinem, muzykiem zespołu Muddy Waters Blues Band oraz słynnym gitarzystą Francisem Goyą, z którym nagrywa wspólnego singla. W 2019-2021 artysta nagrywa kolejną płytę - "Unitynol".

Z powodu działań wojennych w Ukrainie Alex Dolgov zdecydował się zamieszkać w Polsce, w Toruniu, i tu kontynuuje karierę solową.

Koncert odbędzie się w Sali Kameralnej CKK Jordanki o godz.18.00. Wstęp bezpłatny.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  CUK Anioły Toruń pokonując Trefl Gdańsk II 3:0 w setach: 25:17, 25:23, 25:15 odniosły siedemnaste zwycięstwo w tym sezonie. Zdj. Sławomir Kowalski
 • Na zdjęciu: żółte kwiaty żonkile, w tle Ratusz Staromiejski
  Miasto
  Przyszła wiosna - pora na rowery! Już w ten weekend startuje pierwsza w 2023 roku Rowerowa Masa Krytyczna. Na Zamku Krzyżackim zaś odbędą się również wiosenne warsztaty robienia świeczek i kosmetyków - będzie można się poczuć jak średniowieczni alchemicy. A do tego, jak co roku wiosną, rozpoczynają się Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA. A o...
 • Nagrody wręczył laureatom Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.
  Miasto
  Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu był „Toruń w okresie dwudziestolecia międzywojennego”. - Toruń w tamtych latach pełnił rolę stolicy województwa pomorskiego, wówczas jednego z większych województw Rzeczypospolitej i był bardzo dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem miejskim. Warto pamiętać o takich fragmentach życia XX-lecia...
 • Na zdjęciu: prezydent Michał zAleski, Margit Jungmann, Wacław i Sławomir Krankowscy trzymają tabliczkę z napisem 9. Halowe Mistrzostwa Świata w lekkiej Atletyce Masters
  Miasto, Sport
  25 marca 2023 r. rozpoczynają się 9. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters. Po raz kolejny gospodarzem wydarzenia tej rangi jest Toruń i hala widowiskowo-sportowa Arena.
 • Zdjęcie przedstawia Wydział Spraw Administracyjnych UMT, który mieści się przy ul. Batorego 38/40
  Miasto
  Ważna informacja dla osób, które z końcem marca chcą złożyć wniosek o dowód osobisty lub są obywatelami Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL. 31 marca 2023 roku nastąpi przerwa w obsłudze, która jest spowodowana zmianą oprogramowania.
 • SP nr 23 świętowała swoje 60-lecie
  Miasto
  Były występy artystyczne, wspomnienia, podziękowania i życzenia. 24 marca 2023 roku w Centrum Kultury Dwór Artusa odbyła się gala z okazji 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 23 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Toruniu. W uroczystości wziął udział prezydent Michał Zaleski, jego zastępca Adrian Mól, Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu...
 • Działkowcy, wędkarze i ekolodzy zachęcają do włączenia się w akcję sprzątania brzegu Wisły – w sobotę 25 marca 2023 r.
 • Przy ul. Kociewskiej ze względów bezpieczeństwa usunięto osiem drzew gatunku topola mieszaniec gatunków nierodzimych.
 • 25 marca 2023 r. rozpoczynają się 9. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters. Po raz kolejny gospodarzem wydarzenia tej rangi jest Toruń i hala widowiskowo-sportowa Arena.
 • Rozliczając podatek dochodowy za 2022 r. pamiętajmy o przekazaniu 1,5% dla jednej z toruńskich organizacji pozarządowych!
 • W nocy z 25 na 26 marca 2023 roku zmieniamy czas. Przestawienie zegarów z czasu zimowego na letni spowoduje tymczasowe utrudnienia w korzystaniu z komunikacji miejskiej w Toruniu.
 • W przyszłym tygodniu ruszy wypłata dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. Pierwsze trzynastki otrzymają osoby, których wypłata świadczenia podstawowego wypada na 1 kwietnia. - Seniorzy, których termin płatności emerytury czy renty przypada na sobotę, 1 kwietnia, otrzymają trzynastą emeryturę wcześniej. Świadczenia...
 • W tym celu radni przyjęli coroczny Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Toruniu na rok 2023.
 • Z roku na rok miasto otrzymuje coraz większe środki z myślą o osobach niepełnosprawnych.