"Greckie klimaty" kwitną | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

"Greckie klimaty" kwitną

Eko
Data publikacji: 20 czerwca 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Pomarańczowe liliowce i niebieska lawenda w parku "Greckie klimaty"

Kwitnąco wygląda w czerwcu 2024 r. park kieszonkowy "Greckie klimaty" na toruńskim Rubinkowie. Rok po zagospodarowaniu skwer pokrył się bujną zielenią i stał się atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla mieszkańców osiedla. 

Park kieszonkowy „Greckie Klimaty” przy ul. Rydygiera, na terenie osiedla Rubinkowo, zajmuje powierzchnię 1517 m2. Wcześniej był tu obszar niezagospodarowany, płaski nieużytek pokryty nieregularną trawą między okoliczną zabudową wielorodzinną. Służył mieszkańcom jako skrótowy trakt przejściowy pomiędzy blokami, placami zabaw, pobliskim przedszkolem i parkingiem.

W ramach inwestycji zrealizowanej w latach 2022-2023 na terenie parku wykonane zostały nawierzchnie spacerowe z charakterystycznymi motywami greckimi oraz liniowe nawierzchnie imitujące kamieniste greckie plaże. Obok typowych elementów małej architektury - siedzisk, koszy i lamp, na skwerze pojawiły się zbiorniki wodne z wodotryskami, szachy terenowe oraz biblioteczka plenerowa, służąca wymianie książek między mieszkańcami. Kompozycję uzupełniają duże donice dla drzewek oliwnych w kolorze niebieskim – dominującym w pejzażu Grecji. Ekologiczne alejki parkowe z przepuszczalną nawierzchnią mineralno-gruntową są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Zgodnie z życzeniem mieszkańców park kieszonkowy podzielono umownie na dwie strefy: "Relaksu" i "Integracji".

Nasadzona została bujna i różnorodna zieleń. Podstawę stanowią platany klonolistne formowane w kształcie parasola/dachu (tzw. palmety), mające dać szybki efekt zacienienia wybranego miejsca, ale także lipy, dęby i śliwy ozdobne. Bujnie rozwija się herbarium śródziemnomorskie z lawendą, szałwią i rozmarynem lekarskim. Efektownie kwitną różowe i czerwone róże, białe juki, pomarańczowe trytomy i liliowce oraz wielobarwne sundaville. Powierzchnia biologicznie czynna parku sięga 69,3%.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
 • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
  Drogi, Miasto
  W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
 • Na zdjęciu: kolarki jadą na rowerach w wyścigu, obok mury gotyckie Torunia
  Drogi, Miasto, Sport
  25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn trzyma koszulkę hokeisty z numerem "Sto"
  Miasto, Sport
  Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
 • Na zdjęciu: skoszona trawa złożona na taczce
  Eko, Miasto
  Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
 • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
 • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
 • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
 • Były góralskie pieśni, przysmaki i warsztaty. 12 lipca na Placu Dominikańskim odbył się piknik w góralskich rytmach.
 • W drugim kwartale 2025 roku pierwsi czytelnicy odwiedzą nowe wnętrza Książnicy Kopernikańskiej. Nowoczesny wielofunkcyjny budynek powstaje przy ul. Słowackiego w miejscu dawnej czytelni.
 • Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.