Gorący początek konsultacji | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Gorący początek konsultacji

Miasto
Data publikacji: 11 czerwca 2015
Autor: Paweł Piotrowicz
Uczestnicy spotkania

Sporo emocji wzbudziło otwarte spotkanie konsultacyjne poświęcone tematowi zagospodarowania terenu przy nowym moście drogowym gen. Elżbiety Zawackiej i lasku sięgającego aż do ul. Przy Skarpie.

Spotkanie odbyło się 9 czerwca 2015 r., w Zespole Szkół nr 28 (niestety deszczowa pogoda nie pozwoliła na wyjście w teren - na spacer badawczy, co pierwotnie było planowane). W spotkaniu uczestniczyła liczna, niemal osiemdziesięcioosobowa  grupa torunian. W pierwszej części zaprezentowana została koncepcja zagospodarowania całego obszaru, opracowana przez warszawską pracownię architektoniczną Dom i Miasto. Prezentacji dokonał autor koncepcji - architekt Czesław Bielecki. W drugiej części spotkania odbyła się dyskusja, która dotyczyła zarówno przedstawionych propozycji architektonicznych, jak i problemów związanych z bieżącym funkcjonowaniem tego terenu.

Dyskusja była bardzo emocjonująca i została zdominowana przez dwa główne wątki: sposób zagospodarowania Fortu I, a zwłaszcza funkcja, która powinna się znaleźć w tym obiekcie oraz obawy mieszkańców ul. Winnica związane z ewentualną realizacją omawianej koncepcji architektonicznej.

Pierwszy z wątków poruszany był przede wszystkim przez przedstawicieli środowisk związanych z opieką nad zabytkami i miłośników fortyfikacji. Grupa ta przeciwstawia się przeznaczeniu Fortu I na cele rozrywkowe, proponując jednocześnie zagospodarowanie obiektu pod funkcje muzealne. W czasie dyskusji projektant wyraził gotowość zmiany zapisów na ten temat w swojej koncepcji, zwłaszcza, że jego celem nie jest proponowanie sposobu użytkowania lecz projektowanie rozwiązań  architektonicznych i urbanistycznych dla tego terenu. Projektant podkreślał jednak wielokrotnie, że przyszły zarządca fortu powinien dysponować potencjałem, który pozwoli na utrzymanie obiektu w należytym stanie.

Z kolei mieszkańcy ul. Winnica, której część także jest objęta omawianą koncepcją, wyrażali swoje obawy związane ze stanem prawnym nieruchomości, które obecnie zamieszkują. Prawie wszystkie tamtejsze działki należą do miasta i mieszkańcy obawiają się, że wprowadzenie projektu w życie może spowodować w przyszłości żądanie opuszczenia tych działek. Mówiono także o niskim komforcie życia w tej części miasta, problemach lub braku wodociągu czy infrastruktury drogowej, niemożności wykupienia działek.

Pozytywnie o proponowanych zmianach wypowiadali się przedstawiciele Izby Przemysłowo-Handlowej w Toruniu, którzy wskazywali m.in. na nowe możliwości, które otworzą się wraz z realizacją koncepcji. To nie tylko zmiana charakteru części obszaru na miejski czy poprawa infrastruktury, ale także nowe miejsca pracy, z których będą mogli korzystać okoliczni mieszkańcy.

Plansze z koncepcją w Atrium Copernicus

Zwracano także uwagę na aspekty ekologiczne, a także formułowano obawy związane z nadmierną ilością zabudowy przewidywanej w okolicach przyczółka mostowego, czy też wysokością wieżowców proponowanych na terenie oddalonym o ok. 200 metrów od pl. Daszyńskiego. W zasadzie nie odniesiono się do koncepcji postawienia kilku domów wielorodzinnych na części placu cyrkowego (okolica skrzyżowania Szosy Lubickiej i ul. Przy Skarpie).

- Spotkanie konsultacyjne miało mieć przede wszystkim charakter poznawczy, zarówno dla mieszkańców, jak i dla projektantów i urzędników - mówi Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji UMT. - Spodziewaliśmy się, że temat wzbudzi emocje i dobrze się stało, że pewne obawy i pytania związane z opracowaną koncepcją, zwłaszcza dotyczące ulicy Winnica, zostały głośno wypowiedziane. Ważne jest to, że dostrzegano także pozytywne aspekty projektu, związane z gospodarczym ożywieniem tego terenu. Jak mi się wydaje, znaczna część obecnych oczekuje właśnie pozytywnej zmiany. Są więc powody do dalszej dyskusji, pracy i wspólnego poszukiwania dobrych rozwiązań.

Uczestnicy konsultacji umówili się z organizatorami na kolejne spotkania, tym razem w mniejszych grupach o charakterze roboczym. Jedna z grup będzie zajmować się tematami zgłaszanymi przez mieszkańców ul. Winnica, druga terenami zieleni, zwłaszcza Fortem I.

- Ustaliliśmy z mieszkańcami Winnicy, że we własnym gronie omówią i spiszą swoje obawy, oczekiwania i pomysły związane z konsultowaną koncepcją, a następnie wyłonią spośród siebie kilku przedstawicieli i przyjdą na kolejne spotkanie do urzędu miasta, tym razem robocze - dodaje Piotrowicz. - Podobny schemat działania zaproponujemy miłośnikom fortyfikacji. Chcemy, żeby te spotkania odbyły się jeszcze w czerwcu.


Chcesz wiedzieć  więcej na temat tych konsultacji?
>>> Przejdź na stronę: www.konsultacje.torun.pl

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
  • Kultura, Miasto
    W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Na zdjęciu: ruda panda mała
    Eko, Miasto
    Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
  • Miasto
    - Od godz. 12:00 w niedzielę 21 lipca do godz. 23:00 w poniedziałek 22 lipca 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w niedzielę wyniesie od 30°C do 32°C, w poniedziałek od 31°C do 33 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Miasto
    10–11 września 2024 roku w CKK Jordanki odbędzie się Toruński Kongres Dialogu.
  • DroneTech 2024 - plakat
    Biznes, Miasto
    O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
  • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
  • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
  • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
  • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
  • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
  • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.