Chopin na ludowo | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Chopin na ludowo

Data wydarzenia
-
brunet w marynarce
Opis wydarzenia: 

Wystąpi:

 • Grzegorz Niemczuk - fortepian, prowadzenie

W programie:

 • Polonez A-dur op. 40 nr 1
 • 5 Mazurków op. 6 
  Nr 1 fis-moll
  Nr 2 cis-moll
  Nr 3 E-dur
  Nr 4 es-moll
  Nr 5 C-dur 
 • Rondo c-moll op. 1 
 • Etiuda c-moll op. 10 nr 12 „Rewolucyjna” 
 • Sonata b-moll op. 35
  Grave - Doppio movimento
  Scherzo
  Marsz żałobny
  Finale: Presto 
 • Polonez As-dur op. 53 

W ramach projektu EtnoPolska, mającego za zadanie przybliżyć zarówno zanikające, jak i te wciąż żywe zjawiska kultury ludowej, Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na cykl koncertów pod nazwą Kujawy na ludowo – opowiedziane na nowo. To ponad sto wydarzeń, a wśród nich koncerty kameralne, które zorganizujemy w różnych miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego, a także koncert symfoniczny, widowisko muzyczne i recital fortepianowy. Te ostatnie odbędą się w Toruniu.  
Wydarzeniem, które z pewnością przyciągnie uwagę melomanów, będzie recital fortepianowy Grzegorza Niemczuka – Chopin na ludowo. Jak mówi artysta: „Gram, by oddawać emocje, by przywoływać ducha kompozytora zawartego w jego dziele”. A na muzyce Chopina zna się bardzo dobrze – niewielu jest pianistów, którzy, tak jak on, mają w swoim repertuarze wszystkie utwory Fryderyka Chopina. Niemczuk stara się przybliżyć muzykę artysty nie tylko dzięki wykonywaniu jego kompozycji, lecz także za pomocą filmów edukacyjnych, w których przedstawia odbiorcom utwory słynnego polskiego kompozytora.
Koncert będzie wyjątkowy nie tylko przez różnorodność wykonanych utworów, lecz także dlatego, że prowadzić go będzie solista. Dzięki temu słuchacze będą mieli okazję zarówno posłuchać muzyki Chopina, jak i zapoznać się z nią od strony bardziej technicznej, skupionej szczególnie na wpływie regionalnego folkloru na dzieła kompozytora. Nie zabraknie miejsca na utwory, które dostarczają szczególnie silnych emocji, związanych z historią Polski – takich jak słynna Etiuda c-moll op. 10 nr 12 „Rewolucyjna”. Wedle tradycji skomponowana została na wieść o upadku powstania listopadowego. Pianista wykona również dwa równie znane polonezy – Polonez A-dur op. 40 nr 1 oraz Polonez As-dur op. 53 „Heroiczny” – niezmiennie kojarzące się z polskością. Kolejnym dziełem, także rozpoznawalnym, jest Sonata b-moll op. 35 z niezapomnianym Marszem żałobnym w trzeciej części. Elementy dramatyczne przeplatają się w sonacie z lirycznymi melodiami, tworząc arcydzieło muzyki fortepianowej. Inspiracje muzyką ludową słychać szczególnie w Mazurkach op. 6. Każdy z pięciu utworów ma swój niepowtarzalny nastrój, który przenosi słuchaczy na Mazowsze, będące małą ojczyzną kompozytora. Słuchacze będą mieli również okazję wysłuchać jednego z młodzieńczych utworów Chopina – Ronda c-moll op. 1, utrzymanym w stylu brilliant, charakteryzującym się tym samym wirtuozerią przeplatającą się z liryczną melancholią. 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024.

Gdzie: Sala Kameralna CKK Jordanki

Kiedy: 12.05.2024, godz. 16:00

Wstęp: 35 zł
Data: 
12.05.2024 16:00
Miejsce: 
Sala Kameralna CKK Jordanki
Kategoria wydarzenia: 
Koncert
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Tereny zielone w Toruniu
  Eko, Miasto
  Miasto Toruń kontynuuje lokalne opryski przeciwko meszkom i komarom. Sytuacja na terenach zielonych jest na bieżąco monitorowana.
 • Kultura, Miasto
  W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
 • Miasto
  24 maja od godz. 12.00 do godz. 2:00 dnia 25 maja 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia.
 • Miasto
  Podczas sesji w dniu 23 maja 2024 r. Rada Miasta Torunia przyjęła uchwały w sprawie ustalenia liczby i rodzajów stałych komisji oraz w sprawie powołania ich składów osobowych.
 • Na zdjęciu widok na Rynek Staromiejski, na pierwszym planie ratusz
  Miasto
  Z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Pracownika Samorządowego i Dnia Samorządu Terytorialnego życzenia urzędnikom składają prezydent Paweł Gulewski oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz wraz z Radnymi.
 • Ambasador Finlandii w UMT
  Miasto
  Pani Päivi Maarit Laine, Ambasador Finlandii w Polsce odwiedziła Urząd Miasta Torunia. 27 maja 2024 r. spotkał się z nią Prezydent Paweł Gulewski. Była to pierwsza oficjalna wizyta Pani Ambasador w Toruniu. Towarzyszył jej Konsul Honorowy Finlandii w Toruniu, pan Tadeusz Pająk. Podczas rozmowy w Urzędzie Miasta Torunia Pan Prezydent wyraził...
 • Od soboty 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Są one efektem konsultacji w sprawie kursowania miejskich autobusów na Podgórzu. Zmieniona zostanie trasa linii nr 21 – autobusy kursować będą ulicą Poznańską przez przystanek „Parkowa”, a częstotliwość zostanie zwiększona z 6 do 10 kursów Zwiększona...
 • Miejskie obchody Dnia Strażaka odbyły się w dniu 29 maja 2024 r. przy siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
 • Zbliża się Boże Ciało. Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w czwartek (30 maja) nie wnosimy opłat. Z kolei w piątek (31 maja) i sobotę (1 czerwca) strefa działa bez zmian. Kierowców odwiedzających nasze miasto zachęcamy do korzystania z miejsc parkingowych, które są zlokalizowane w sąsiedztwie Starówki lub na parkingu...
 • W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
 • Dla Torunia obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia. Mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wód.
 • 1-2 czerwca 2024 r. w Toruniu rozegrana zostanie II runda Klubowego Pucharu Polski w pływaniu w płetwach.
 • W środę 29 maja 2024 r. znów mogą wystąpić burze z silnymi opadami deszczu i porywami wiatru. Apelujemy o ostrożność.
 • W dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, 9 czerwca 2024 r., osoby z niepełnosprawnością zamieszkałe na terenie miasta Torunia będą mogły skorzystać z bezpłatnych przewozów do i z lokali wyborczych w godz. 7:00-21:00. Organizatorem transportu jest Urząd Miasta Torunia.