To było wydarzenie! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

To było wydarzenie!

Miasto, Sport
Data publikacji: 16 marca 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Prezydent Michał Zaleski i Krzysztof Wolsztyński, dyrektor generalny Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce podczas konferencji prasowej podsumowującej wydarzenie

Halowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, które odbyły się w Toruniu w dniach 5-7 marca 2021 r., odniosły sukces medialny w całej Europie.

Informacje podsumowujące wydarzenie przekazali prezydent Torunia Michał Zaleski i Dyrektor Generalny Halowych Mistrzostw Europy Krzysztof Wolsztyński podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się w hali Arena Toruń w dn. 16 marca 2021 r.

Jestem bardzo dumny, że po 46 latach od poprzednich halowych mistrzostw Europy w Katowicach to miasto Toruń gościło tę imprezę. Bardzo długo walczyliśmy o to, bo w 2014 roku złożyliśmy pierwszą aplikację. Wiedzieliśmy, że to będzie wielkie święto sportu. Cieszę się, że właściwie od wszystkich słyszałem pochwały odnośnie przygotowania i organizacji mistrzostwmówił z dumą prezydent Michał Zaleski.

Halowe Mistrzostwa Europy notowały znakomite wyniki oglądalności w całej Europie. Przypomnijmy, że zawody z Torunia relacjonowało ponad 30 stacji telewizyjnych.

W Polsce mistrzostwa zrobiły furorę, notując wzrost oglądalności o 34 procent w porównaniu z ostatnimi halowymi mistrzostwami Europy w Glasgow w 2019 roku, a łącznie przed telewizorami zasiadło około 7,5 miliona widzów. W sumie w Europie mieliśmy ponad 20 milionów odbiorców, a w porównaniu z ostatnimi mistrzostwami np. we Włoszech wzrost oglądalności wynosi 800 procent. Średnio wszystkie telewizje zyskały 19 procent oglądalności w porównaniu z 2019 rokiem poinformował Krzysztof Wolsztyński, dyrektor generalny HME Toruń 2021 i prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki.

W Polsce transmisje HME odbywały się na kanale TVP Sport, gdzie publiczność na żywo w TVP osiągnęła średnio ponad 1 milion widzów, pomimo dużej konkurencji ze strony skoków narciarskich podczas mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym. Największą oglądalność wyniosła w niedzielny wieczór - 1,97 miliona widzów.

Członkowie European Broadcasting Union (Europejska Unia Nadawców) na dziewięciu kluczowych europejskich rynkach lekkoatletycznych - RTBF (Belgia), YLE (Finlandia), RAI (Włochy), NOS (Holandia), NRK (Norwegia), TVP (Polska), TVE (Hiszpania), SVT (Szwecja) i BBC (Wielka Brytania) - odnotowali średni wzrost o 19,26%, w porównaniu w liczbie godzin oglądanych relacji na żywo w porównaniu z Halowymi Mistrzostwami Europy w Glasgow w 2019 roku.

W 2021 roku w Toruniu odbyły się trzy duże imprezy lekkoatletyczne i nie tylko halowe mistrzostwa Europy zanotowały bardzo dobre wyniki oglądalności. – Otrzymaliśmy właśnie informację ze światowej federacji, że cały World Athletics Indoor Tour miał oglądalność na poziomie 16 milionów, z czego najwyższą wartość, 3,6 mln miał Copernicus Cup – dodał Krzysztof Wolsztyński.

– Żałujemy, że na trybunach nie mogli zasiadać kibice, ale przecież byli przed ekranami telewizyjnymi i to w milionowych liczbach. Wierzymy, że przy kolejnych wielkich imprezach w Arenie Toruń kibice będą mogli być obecni na trybunach – powiedział prezydent Michał Zaleski.

W 36. Halowych Mistrzostw Europy ostatecznie wystartowało 682 zawodników (370 mężczyzn i 312 kobiet). Bardzo dobre starty zanotowali reprezentanci Polski, którzy zdobyli 10 medali – jeden złoty, pięć srebrnych i cztery brązowe medale. Klasyfikację medalową wygrali Holendrzy.

Tak udane występy Polaków, jak i świetne przygotowanie obiektu dają nadzieję na zorganizowanie kolejnych ważnych sportowych w Toruniu. – Gdy tylko zostanie otwarty konkurs do organizacji halowych mistrzostw świata w lekkiej atletyce, Toruń będzie gotowy, by złożyć swoją ofertę – zapowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Organizacja Halowych Mistrzostw Europy Toruń 2021 współfinansowana była przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, miasto Toruń oraz samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda.

Medale Polaków podczas HME 2021 w Toruniu:

  • złoty:

Patryk Dobek (800 m)

  • srebrne:

Mateusz Borkowski (800 m),
Marcin Lewandowski (1500 m),
Michał Haratyk (pchnięcie kulą),
Justyna Święty-Ersetic (400 m),
Joanna Jóźwik (800 m)

  • brązowe:

Paweł Wiesiołek (siedmiobój),
Piotr Lisek (skok o tyczce),
Angelika Cichocka (800 m),
reprezentacja Polski w sztafecie kobiet 4x400.

Fot. Wojtek Szabelski



Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: dzieci ubrane na galowo
    Miasto
    Toruńscy uczniowie osiągnęli wyższe wyniki w teście ósmoklasisty niż ich rówieśnicy w kraju i województwie kujawsko-pomorskim.
  • Na zdjeciu: propotyp Toruńskiej Karty Miejskiej w tle czytnik kart
    Miasto
    Rozpoczynamy głosowanie na nazwę dla Toruńskiej Karty Miejskiej. Do wyboru są trzy propozycje.
  • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn ściska sobie dłonie
    Miasto
    Koordynowanie dialogu i konsultacji społecznych Urzędu Miasta Torunia to najważniejsze zadania pełnomocnika ds. dialogu i innowacji miejskich. Prezydent Torunia Paweł Gulewski powierzył tę rolę dr. Patrykowi Wawrzyńskiemu.
  • Miasto
    5 lipca 2024 r. mieszkańcy Torunia i okolic będą mogli skontrolować swoje znamiona podczas "Dni Świadomości Czerniaka w Toruniu".
  • Na zdjęciu plakat w tle stoją ludzie
    Kultura, Miasto, Sport
    Dla około 29 tys. toruńskich dzieci i młodzieży rozpoczęły się w wakacje – ci, którzy będą w Toruniu nie mogą narzekać na nudę. Jak co roku miasto przygotowało szeroką ofertę zajęć sportowych i kulturalnych.
  • Na zdjęciu: szeroki chodnik, obok trawniki i drzewa
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy wspólny komunikat Gminy Miasta Toruń i PGE Toruń, który dotyczy przebudowy sieci ciepłowniczej przy Zespole Staromiejskim.
  • Wzdłuż Portu Drzewnego i Wisły poprowadzi trasa 10-kilometrowej wycieczki, na którą zaprasza 6 lipca 2024 r. Oddział Miejski PTTK.
  • Aneta Rygielska, Mirosław Ziętarski i Jan Jurkiewicz – to nazwiska trojga toruńskich sportowców, którzy wywalczyli kwalifikacje do udziału w Igrzyskach Olimpijskich, które w dniach 26 lipca – 11 sierpnia 2024 r. odbędą się w Paryżu.
  • Poniżej zamieszczamy wspólny komunikat Gminy Miasta Toruń i PGE Toruń, który dotyczy przebudowy sieci ciepłowniczej przy Zespole Staromiejskim.
  • Rozpoczynamy głosowanie na nazwę dla Toruńskiej Karty Miejskiej. Do wyboru są trzy propozycje.
  • Koordynowanie dialogu i konsultacji społecznych Urzędu Miasta Torunia to najważniejsze zadania pełnomocnika ds. dialogu i innowacji miejskich. Prezydent Torunia Paweł Gulewski powierzył tę rolę dr. Patrykowi Wawrzyńskiemu.
  • Prace na toruńskim osiedlu JAR nie zwalniają, w szybkim tempie powstaje prawie 1.8 km nowych ulic i pozostałej infrastruktury drogowej. Budowa obejmuje odcinki ulicy Watzenrodego, Heweliusza oraz Strobanda. Na ulicy Heweliusza ustawiono krawężniki i ułożona została już warstwa bitumiczna, powstała też droga dojazdowa, z gotową nawierzchnią jezdni...
  • 7 lipca 2024 r. będzie okazja do aktywnego spędzenia czasu, ale również do zgłębienia fascynującej przeszłości miasta – zapraszamy do udziału w Olimpijskim Rajdzie Rowerowym śladami toruńskich olimpijczyków.
  • W związku z odbywającymi się na Barbarce Targami Rękodzieła "W Blasku Nocy Świętojańskiej" 6-7 lipca zostaną uruchomione dodatkowe kursy linii nr 31 do pętli Barbarka.