100-procentowy wzrost zakażeń | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

100-procentowy wzrost zakażeń

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 25 stycznia 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu prezydent Torunia mówi podczas konferencji prasowej

Coraz większy udział wariantu omikron w Polsce jest także zauważalny w naszym mieście. Porównując dane z ostatnich dwóch tygodni, na COVID-19 w Toruniu choruje dwa razy więcej osób. Sytuację epidemiczną w mieście w tym czasie przedstawił prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Uderza w nas silna fala zakażeń SARS-CoV-2. Najnowsze dane dotyczące zachorowań są bardzo niepokojące. Dwa tygodnie temu odnotowaliśmy w Toruniu ok. 500 zakażeń, w ubiegłym tygodniu liczba ta urosła już do tysiąca tygodniowo. Jest to 100-procentowy wskaźnik wzrostu. Sytuacja wygląda bardzo poważniemówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Wykres, dzienna liczba zachorowań na COVID-19, 25.01.2022

Im więcej osób zakażonych, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia ciężkich objawów choroby, i co za tym idzie, hospitalizacji. Obecnie w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim (stan na 25.01) z 48 zabezpieczonych łóżek przeznaczonych do hospitalizowania osób chorych na COVID-19 16 jest zajętych, w tym dwa respiratorowe.

Na pogarszającą się sytuację epidemiczną wskazuje także liczba wykonywanych wymazów PCR. Od 17 do 23 stycznia 2022 r. w Toruniu wykonano ich aż 4 415. To o 804 więcej niż dwa tygodnie temu.

- W ubiegłym tygodniu co czwarta osoba, która zdecydowała się na wymaz w Toruniu, okazała się zakażona SARS-CoV-2. Jeszcze w poprzednich trzech tygodniach była to przeciętnie co siódma osobadodaje prezydent.

Od 19 stycznia w naszym mieście funkcjonuje już osiem punktów wykonujących wymazy PCR w ramach NFZ kliknij tutaj, aby przejść do wykazu punktów wymazowych. Warto wspomnieć, że dwa z nich – przy Motoarenie oraz Vitalabo przy Szosie Bydgoskiej 3 – są punktami drive-thru, czyli przyjmują zarówno pieszych, jak i zmotoryzowanych.

- Obecnie zabiegamy o utworzenie kolejnego punktu wymazowego. Zlokalizowany miałby być w lewobrzeżnej części Torunia, na placu obok orlika przy ul. 63 Pułku Piechoty. Obsługą jego od strony medycznej zajęłaby się Miejska Przychodnia Specjalistycznapowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. Czekamy nadal na decyzję Narodowego Funduszu Zdrowia w tej sprawie.

Punkty wymazów PCR w Toruniu, stan na 25.01.2022

Kliknij w obrazek, aby powiększyć.

Przypominamy, że od 27 stycznia test antygenowy będzie można wykonać także w aptekach, które spełniają standardy bezpieczeństwa. Badanie ma być bezpłatne oraz dostępne bez potrzeby skierowania od lekarza. Więcej o testach antygenowych w aptekach znajdziesz w artykule – kliknij tutaj, aby przejść do strony.

Jedną z metod walki z pandemią jest szczepienie. W Toruniu wykonano do tej pory 303 255 szczepień, z czego 55 588 to trzecia dawka przypominająca. W pełni zaszczepiono 124 896 mieszkańców (62,88% wszystkich mieszkańców, 66,19% uprawnionych).

Liczba szczepień w Toruniu tygodniowo, 25.01.2022


PRZYDATNE INFORMACJE


Zapis konferencji prasowej Prezydenta Miasta Torunia w dniu 25 stycznia 2022 r.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu; rzeźba mostu im. gen. E. Zawackiej wykonana w lodzie
  Miasto
  Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Miasto
  Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.
 • Wraca sezonowe lodowisko Przy Skarpie
  Miasto, Sport
  Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.
 • 9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • W najbliższą niedzielę, 10 grudnia 2023 r., w rejonie Motoareny odbędzie się impreza samochodowa „4. Toruńska Barbórka”. W związku z tym z ruchu na kilka godzin zostanie zmieniona organizacja ruchu.
 • Miejsce na Osiedlu Mieszkaniowym Glinki, gdzie podczas prowadzonych prac inwestycyjnych w 2016 r. odnaleziono zbiorowe mogiły jeńców niemieckich, pozostanie terenem zielonym. W najbliższym czasie z tego terenu znikną materiały budowlane i maszyny. - Teren zagospodarujemy zielenią, nasadzeniami krzewów i posianiem trawy. Zostanie on tymczasowo...
 • Od 2009 r. na Rynku Nowomiejskim odbywa się co roku plenerowa Wigilia Miejska dla mieszkańców i gości miasta.
 • W ramach prowadzonych w Toruniu nasadzeń ponad 80 drzew pojawiło się na nowym osiedlu w północnej części Torunia, tzw. Jarze.
 • Na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź.