100-procentowy wzrost zakażeń | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

100-procentowy wzrost zakażeń

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 25 stycznia 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu prezydent Torunia mówi podczas konferencji prasowej

Coraz większy udział wariantu omikron w Polsce jest także zauważalny w naszym mieście. Porównując dane z ostatnich dwóch tygodni, na COVID-19 w Toruniu choruje dwa razy więcej osób. Sytuację epidemiczną w mieście w tym czasie przedstawił prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Uderza w nas silna fala zakażeń SARS-CoV-2. Najnowsze dane dotyczące zachorowań są bardzo niepokojące. Dwa tygodnie temu odnotowaliśmy w Toruniu ok. 500 zakażeń, w ubiegłym tygodniu liczba ta urosła już do tysiąca tygodniowo. Jest to 100-procentowy wskaźnik wzrostu. Sytuacja wygląda bardzo poważniemówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Wykres, dzienna liczba zachorowań na COVID-19, 25.01.2022

Im więcej osób zakażonych, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia ciężkich objawów choroby, i co za tym idzie, hospitalizacji. Obecnie w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim (stan na 25.01) z 48 zabezpieczonych łóżek przeznaczonych do hospitalizowania osób chorych na COVID-19 16 jest zajętych, w tym dwa respiratorowe.

Na pogarszającą się sytuację epidemiczną wskazuje także liczba wykonywanych wymazów PCR. Od 17 do 23 stycznia 2022 r. w Toruniu wykonano ich aż 4 415. To o 804 więcej niż dwa tygodnie temu.

- W ubiegłym tygodniu co czwarta osoba, która zdecydowała się na wymaz w Toruniu, okazała się zakażona SARS-CoV-2. Jeszcze w poprzednich trzech tygodniach była to przeciętnie co siódma osobadodaje prezydent.

Od 19 stycznia w naszym mieście funkcjonuje już osiem punktów wykonujących wymazy PCR w ramach NFZ kliknij tutaj, aby przejść do wykazu punktów wymazowych. Warto wspomnieć, że dwa z nich – przy Motoarenie oraz Vitalabo przy Szosie Bydgoskiej 3 – są punktami drive-thru, czyli przyjmują zarówno pieszych, jak i zmotoryzowanych.

- Obecnie zabiegamy o utworzenie kolejnego punktu wymazowego. Zlokalizowany miałby być w lewobrzeżnej części Torunia, na placu obok orlika przy ul. 63 Pułku Piechoty. Obsługą jego od strony medycznej zajęłaby się Miejska Przychodnia Specjalistycznapowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. Czekamy nadal na decyzję Narodowego Funduszu Zdrowia w tej sprawie.

Punkty wymazów PCR w Toruniu, stan na 25.01.2022

Kliknij w obrazek, aby powiększyć.

Przypominamy, że od 27 stycznia test antygenowy będzie można wykonać także w aptekach, które spełniają standardy bezpieczeństwa. Badanie ma być bezpłatne oraz dostępne bez potrzeby skierowania od lekarza. Więcej o testach antygenowych w aptekach znajdziesz w artykule – kliknij tutaj, aby przejść do strony.

Jedną z metod walki z pandemią jest szczepienie. W Toruniu wykonano do tej pory 303 255 szczepień, z czego 55 588 to trzecia dawka przypominająca. W pełni zaszczepiono 124 896 mieszkańców (62,88% wszystkich mieszkańców, 66,19% uprawnionych).

Liczba szczepień w Toruniu tygodniowo, 25.01.2022


PRZYDATNE INFORMACJE


Zapis konferencji prasowej Prezydenta Miasta Torunia w dniu 25 stycznia 2022 r.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kobiety odśnieżajace chodnik przed sklepem
  Drogi, Miasto
  W związku z obfitymi opadami śniegu przypominamy, że obowiązek odśnieżania dotyczy nie tylko służb miejskich, ale także innych właścicieli i zarządców nieruchomości na terenie Torunia.
 • Mężczyzna w żółtej kurtce puka do drzwi
  Miasto
  Od soboty 4 lutego 2023 r. w Toruniu rozpocznie się akcja roznoszenia decyzji wymiarowych w sprawie podatków lokalnych na rok 2023.
 • Zdjęcie przedstawia lód na chodniku.
  Miasto
  Po intensywnych opadach śniegu przyjdzie oblodzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dla Torunia.
 • Plakat z rodziną, dzieckiem i telefonem z aplikacją mobilną ZUS
  Miasto
  Duże zainteresowanie świadczeniem 500+. Do ZUS napłynęło już prawie 670 tys. wniosków.
 • Baner 550-lecia Mikołaja Kopernika przed wejściem do sali sesyjnej Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Rozpatrzenie uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji konserwatorskich będzie jedynym punktem sesji Rady Miasta Torunia 9 lutego 2023 r.
 • Piaskarka na zaśnieżonych Wałach gen. Sikorskiego
  Drogi, Kultura
  W związku z intensywnymi opadami śniegu 3 lutego 2023 roku na toruńskie drogi ruszyły piaskarki i ciągniki.
 • Narodowy Bank Polski 9 lutego 2023 r. wprowadzi do obiegu kolekcjonerski banknot oraz srebrną monetę kolekcjonerską poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.
 • Część wydziałów Urzędu Miasta Torunia zmieniła swoje dotychczasowe siedziby. Poniżej wykaz aktualnych lokalizacji.
 • Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 2 lutego 2023 roku od godziny 19:00 do 3 lutego 2023 roku do godziny 09:00.
 • Od poniedziałku 6 lutego 2023 r. zostanie otwarte po przebudowie przejście dla pieszych na Szosie Chełmińskiej w rejonie Trasy Średnicowej Północnej przy ul. Wybickiego.
 • Najlepsze prace udekorują torty, które pojawią się 18 lutego 2023 roku podczas imprezy urodzinowej Mikołaja Kopernika.
 • Prawne aspekty funkcjonowania samorządów były tematem konferencji samorządowej, jaka odbyła się 1 lutego 2023 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Gościem spotkania był minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski.
 • Przeciwdziałanie nałogom i patologiom społecznym to cele programu "Profilaktyka Uzależnień", prowadzonego przez Fundację Pomocy Samotnym Matkom w Toruniu.
 • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia prowadzi nabory wniosków na formy wsparcia, które realizowane są w ramach środków pochodzących z Funduszu Pracy.