Żyć w harmonii z naturą | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Żyć w harmonii z naturą

Eko, Miasto
Data publikacji: 05 czerwca 2024
Autor: Paula Gałązka
5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska.

Od przeszło pół wieku 5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Nic w tym dziwnego. Wystarczy nawet krótki spacer, by stwierdzić, że stoimy w obliczu nasilenia zmian klimatycznych, utraty różnorodności biologicznej, zanieczyszczenia wody i gleby odpadami. Zatem jak żyć, by powstała harmonia między człowiekiem a środowiskiem?

- Światowy Dzień Ochrony Środowiska to szczególna okazja do poszukiwania rozwiązań, które nie tylko pomogą środowisku, ale również wyeliminują czynniki sprzyjające jego degradacji. Święto ma pobudzać do aktywnej działalności proekologicznej w naszym najbliższym otoczeniu, choćby poprzez oszczędzanie wody i energii czy segregację odpadówmówi Paweł Gulewski – Prezydent Miasta Torunia.

Dzisiaj powinniśmy robić wszystko, by zapobiegać powstawaniu odpadów. Można to czynić na różne sposoby. Nadawanie „drugiego życia” przedmiotom, których czas – wydawałoby się – już minął, współdzielenie z innymi dóbr – czyli korzystanie z wypożyczalni, bibliotek itp., niemarnowanie żywności – to tylko kilka przykładów, które powodują, że w naszym otoczeniu powstaje mniej odpadów. Zachęcamy Was do znalezienia własnych, proekologicznych rozwiązań. W tych poszukiwaniach zapewne pomoże Wam nasz poradnik „Mniej odpadów? To możliwe” (https://odpady.torun.pl/strona/poradnik-dla-mieszka%C5%84c%C3%B3w-zapobi...). To nie tylko kopalnia wiedzy na temat zapobiegania powstawaniu odpadów, ale również wiele praktycznych wskazówek właściwego postępowania z tymi odpadami, które wyprodukujemy.

Tymczasem przypominamy, że już 8 czerwca odbędzie się w Toruniu EkoPiknik, podczas którego słowa „środowisko” i „recykling” będą odmieniane przez wszystkie przypadki. Po szczegóły na temat wydarzenia zajrzyjcie do zaproszenia na stronie: https://www.torun.pl/pl/ekopiknik-w-parku-1.

„Ziemi nie odziedziczyliśmy po naszych rodzicach, ale wypożyczyliśmy ją na chwilę od naszych dzieci” – niech to przesłanie Antoine’go de Saint Exupery’ego towarzyszy nam nie tylko przy okazji celebracji Światowego Dnia Ochrony Środowiska, ale również na co dzień. Bądźmy świadomymi konsumentami oraz podejmijmy współodpowiedzialność za otacząjący nas ekosystem!

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
  Miasto
  Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: skrzypaczka
  Kultura, Miasto, Sport
  W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
 • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
  Kultura, Miasto
  Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
 • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
 • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
 • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
 • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
 • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
 • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
 • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.