ZSIŚ ma ekopracownię | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

ZSIŚ ma ekopracownię

Eko, Miasto
Data publikacji: 24 listopada 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: uczniowie przeprowadzają doświadczenia w ekopracowni

W Zespole Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu została otwarta ekopracownia, dzięki której uczniowie pogłębiać będą w praktyczny sposób swoją wiedzę przyrodniczą.

Zespół Szkół Inżynierii Środowiska wziął udział w I turze konkursu w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej „Ekopracowania – zielone serce szkoły” na wyposażenie pracowni przyrodniczej wraz z realizacją programu edukacyjnego w ekopracowni. - Na początku maja 2023 r. złożyliśmy wniosek wstępny, który uzyskał akceptację Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu i mogliśmy złożyć wniosek ostateczny, który właśnie sfinalizowaliśmy pod względem wyposażenia pracowni przyrodniczej wyjaśnia Magdalena Posachowicz, dyrektorka Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu.

Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 50 000,00 zł, z czego wnioskowana kwota dofinansowania to 45 000,00 zł, a wkład Gminy Miasta Toruń – 5 000,00 zł.

Pracownia już działa – w uroczystym otwarciu uczestniczyli: Adrian Mól - zastępca Prezydenta Miasta Torunia, Krzysztof Bylicki - dyrektor Delegatury w Toruniu Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Małgorzata Przybylska - dyrektorka Biura Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Toruniu i Ewelina Głowacka z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia.

utorska nazwa przedsięwzięcia Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska w ramach projektu brzmi: „Działaj lokalnie – ekologicznie”. Ma ona na celu świadome i skuteczne kształtowanie postaw ekologicznych wśród uczniów poprzez rozwijanie poczucia odpowiedzialności i potrzeby szybkiej reakcji na problemy ekologiczne, zachęcanie do aktywnej obecności we własnym środowisku, naukę ekologicznego życia we własnym domu, rozwijanie umiejętności służących zdobywaniu wiedzy.

W ramach projektu do ZSIŚ trafiły pomoce dydaktyczne, wyposażenie i sprzęt multimedialny: interaktywny monitor, laptop, aparat fotograficzny, nmikroskop Eco trójokularowy z wyświetlaczem, gabloty zamykane z witryną, zestawy walizkowe do analizy gleby, badania stanu powietrza, walizka „Odnawialne źródła energii”, wirtualne laboratorium przyrodnicze, lornetka porropryzmatyczna, zestawy do segregacji, walizki ekobadacza i eko gry. To wszystko pozwoli na pracę doświadczeniową oraz innowacyjne rozwiązania edukacyjne, a także realizowanie przedsięwzięć edukacyjno-promocyjnych oraz informacyjnych w zakresie ekologii.

Projekt zakłada także szeroką promocję przedsięwzięcia wśród lokalnych szkół podstawowych i przedszkoli. Jedną z propozycji będą warsztaty pn. „Recykling jest fajny”, „Z czego składa się powietrze”,” „Po co nam gleba?”, „Zielona energia”, Jak palić ekologicznie i ekonomicznie?”, szkolenia dla rodziców „Nie czekaj, działaj” itp.

Fot. Grzegorz Tomasik i ZSIŚ
Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ludzie niosą ulicą miasta żółto-niebieską flagę Ukrainy
  Miasto
  Od 24 lutego 2022 r. w Ukrainie toczy się wojna. Jako wyraz solidarności z jej narodem w drugą rocznicę tego wydarzenia miało miejsce poruszające spotkanie na Rynku Staromiejskim.
 • Na zdjęciu ceglana wierza ruin Zamku Krzyżackiego nocą
  Kultura, Miasto, Sport
  Przed nami weekend pełen magii, czarów i zaklęć - kto chce poczuć się czarodziejem i wróżką, zapraszamy do wizyty w Zamku Krzyżackim. A kto już się zmęczy czarowaniem, zachęcamy do uczestnictwa w wielu innych zajmujących wydarzeniach w Toruniu.
 • Na zdjęciu: ludzie w kościele, widać złoty ołtarz
  Miasto
  Uroczystą mszą św. odpustową uczczono pamięć o toruńskim duchownym, patronie harcerzy polskich, bł. ks. Stefanem Wincentym Frelichowskim.
 • Projekt medalu Triady 100-lecia
  Miasto, Sport
  23 maja 2024 r. odbędzie się pierwszy bieg Triady 100-lecia, a już teraz prezentujemy projekt wyjątkowego medalu imprezy.
 • Na zdjęciu: dłonie dziecięce ułożone jedna na drugiej
  Miasto
  23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. Jeśli zauważamy wśród bliskich niepokojące zachowania, nie wahajmy się skorzystać z pomocy specjalisty.
 • Na zdjęciu: Zielony traktor z biało-czerwoną flagą
  Drogi, Miasto
  22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • Od poniedziałku 26 lutego 2024 r. wprowadzone zostaną korekty odjazdów linii nr 30, 39 i 44 w dni robocze z pętli Nad Strugą i Wapienna w godzinach 7:00-8:00.
 • 23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. Jeśli zauważamy wśród bliskich niepokojące zachowania, nie wahajmy się skorzystać z pomocy specjalisty.
 • 23 lutego 2023 r. w Światowym Dniu Walki z Depresją wiele miast włącza się w ogólnopolską kampanię „Żałoba 146 rodzin”, której organizatorem jest Fundacja Słonie na Balkonie.
 • 22 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami Torunia – tym razem okręgu Chełmińskie.
 • Przedstawiciele firm marketingowych spotkali się z prezydentem Michałem Zaleskim, żeby porozmawiać o możliwościach rozwoju oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w prowadzeniu biznesu w Toruniu.
 • Z okazji obchodów 100-lecia hokeja w Toruniu, jak również w ramach akcji „Sportowe ferie 2024” został rozegrany turniej e-hokeja.
 • Na lodowisku Tor-Tor przy ul. Bema trwają Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów w hokeju na lodzie. W turnieju doskonale spisują się gospodarze - MKS Sokoły Toruń.
 • Wracamy do tematu sceny plenerowej w Czerniewicach. Będziemy rozmawiać o dwóch alternatywnych rozwiązaniach projektowych – walorach funkcjonalnych, kosztach realizacji i utrzymania, potrzebach lokalnego środowiska w zakresie użytkowania obiektu. Zbierzemy uwagi i opinie uczestników.