Zróbmy to w Dniu Ziemi | www.torun.pl

Zróbmy to w Dniu Ziemi

Eko, Miasto
Data publikacji: 20 kwietnia 2021
Autor: Małgorzata Litwin

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi, w roku 2021 pod hasłem "Przywróć naszą Ziemię". To okazja do wdrożenia wielu prostych, proekologicznych nawyków w naszym codziennym życiu.

Obchody tego dnia są okazją do zwiększenia świadomości wpływu, jaki wywieramy na środowisko, do promowania bardziej ekologicznych postaw oraz poszerzania wiedzy o wpływie zmiany klimatu na nasze życie. W tym roku, z uwagi na ograniczenia wynikające z pandemii COVID-19, wiele imprez odbywać się będzie online. Jednak zapatrzeni w ekrany monitorów i wyświetlaczy, nie zapominajmy o pięknie świata, który nas otacza.

- Możemy w tym dniu zorganizować własny Dzień Ziemi i sami lub z najbliższymi zrobić coś dobrego dla środowiska np. zasadzić drzewo w ogrodzie, powiesić budkę dla ptaków, posprzątać własne podwórko czy fragment pobliskiego parku lub lasu - zachęca Maria Stańczewska z Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia. - W tym dniu wyjdźmy na spacer nad Wisłę, do parku czy lasu i obserwujmy życie, jakie się tam toczy, chłońmy kolory i dźwięki. Zastanówmy się, co sami możemy zrobić, aby ograniczyć zużycie energii czy produkcję śmieci? Jak możemy poprawić jakość powietrza? Może zrezygnujemy tego dnia z samochodu, rozpalania ognisk czy grillów.

Jednym ze sposobów na życie przyjazne środowisku jest idea Zero Waste czyli ograniczenie marnowania (żywności, ubrań, opakowań i innych przedmiotów użytku codziennego etc.). Życie według zasady Zero Waste oznacza  stosowanie 5 podstawowych reguł (tzw. 5R):

 • odmawiaj (refuse)
 • ograniczaj (reduce)
 • wykorzystaj ponownie (reuse)
 • przetwarzaj (recycle)
 • kompostuj (rot) 

Więcej informacji znajdziesz tutaj Zero Waste

Warto, by nasze działania dla ziemi nie ograniczały się tylko do jednego dnia w roku. Dlatego po Dniu Ziemi 22 kwietnia przynajmniej raz w tygodniu zostaw auto w garażu, korzystaj z roweru albo idź pieszo, segreguj śmieci, idź na zakupy z własną torbą, kupuj świadomie, zastanów się zanim kupisz nowe spodnie, koszulę czy płaszcz, nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia, planuj posiłki na cały tydzień, jeśli możesz naprawić uszkodzony sprzęt - zrób to!

Zachęcamy również do obejrzenia filmów poświęconych tematyce zagrożeń ekologicznych dla ziemi:

 • Film Luca Bessona i fotografa Yanna Arthusa-Bertranda "S.O.S. Ziemia" ("Home"), który miał premierę 5 czerwca 2009 r. w 85 krajach. Celem filmu jest zwrócenie uwagi świata na problemy i zagrożenie środowiska naturalnego czyli globalne ocieplenie, ginące lasy, wymieranie coraz większej liczby gatunków zwierząt i roślin oraz wyczerpujące się zasoby naturalne. Film mozna obejrzeć w serwisie YouTube
 • Dokumentalny film "Ziemia" (Earth), który przedstawia niezwykłą historię, opowiedzianą przez Jamesa Earla Jonesa, o trzech rodzinach zwierząt podczas podróży po naszej planecie: niedźwiedziach polarnych, słoniach i humbakach - przejdź do strony z informacjami o filmie 

Wydarzenia związane z tegorocznym Dniem Ziemi można śledzić na stronach:
https://www.earthday.org/earth-day-2021/
https://ekologia.ceo.org.pl/aktualnosci/klimatyczny-dzien-ziemi-2021


Najczęściej czytane aktualności

 • Natalia Kaliszek i Mksym Spodyriev otrzymują akty przyznania stypendium z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego
  Miasto, Sport
  12 maja w TVP Sport zostanie pokazana Gala Łyżwiarska, zarejestrowana w Toruniu 8 maja 2021 r. na lodowisku Tor-Tor. Najlepsi toruńscy zawodnicy Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriev otrzymali z rąk prezydenta Michała Zaleskiego akty przyznania stypendiów sportowych za zdobycie kwalifikacji olimpijskiej do Pekinu.
 • Żołnierz składa wieniec pod pomnikiem ofiar II wojny światowej w alei św. Jana Pawła II
  Miasto
  8 maja, w 76. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Polsce i Europie, delegacja miasta złożyła wiązanki kwiatów w toruńskich miejscach upamiętnienia jej ofiar.
 • Kwitnące tulipany i żonkile w rejonie pomnika Jana Pawła II
  Eko, Miasto
  Wiosna to zdaniem wielu najpiękniejsza pora roku w Toruniu. Miasto tonie w świeżej zieleni i barwach tysięcy wiosennych kwiatów.
 • Turyści przy pomniku Kopernika, widok w stronę ulicy Szerokiej
  Kultura, Miasto
  14-16 maja 2021 r. zapraszamy torunian i turystów na oficjalną inaugurację sezonu turystycznego w naszym mieście. Będzie okazja do obejrzenia atrakcji mniej znanych lub niedostępnych na co dzień.
 • Logo Transport Logistic
  Biznes, Miasto
  Międzynarodowa branża logistyczna spotkała się online na monachijskich targach.
 • Grafika epidemiczna dla Torunia
  Koronawirus, Miasto
  W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono 24 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nikt nie zmarł z powodu COVID-19.
 • Po raz kolejny zapraszamy mieszkańców Torunia do wspierania branży gastronomicznej i udziału w konkursie Kupuj lokalnie. Zamawiając jedzenie z restauracji można wygrać nagrody.
 • Uchwalony przez Radę Miasta Torunia regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Toruń rozstrzyga kwestie związane z cyklicznym przeprowadzaniem deratyzacji.
 • Na wniosek prezydenta Michała Zaleskiego dokonano korekty dot. konstrukcji barier na rozbudowywanym moście im. Józefa Piłsudskiego. Po zmianach bariery nie będą zasłaniały widoku z mostu na m.in. Zamek Dybów.
 • Zbigniew Lisowski, dotychczasowy dyrektor Teatru Baj Pomorski, wygrał konkurs na kierowanie lalkową sceną od września 2021 r. Jeśli wszystkie warunki zostaną uzgodnione, obowiązki powierzone zostaną mu na kolejne 5 lat.
 • Do końca roku 2021 można dokonywać płatności gotówkowych na rzecz Gminy Miasta Toruń bez dodatkowych opłat i prowizji w placówkach Poczty Polskiej na terenie Torunia.
 • Od najbliższego poniedziałku (10 maja) w toruńskiej Strefie Płatnego Parkowania pojawi się samochód, który skontroluje, czy zapłaciliśmy za parkowanie w strefie. E-kontrola ma charakter pilotażowy i potrwa do 14 maja.
 • Podczas 30. Sesji Rady Miasta Torunia 13 maja 2021 r. rozpatrzony zostanie prezydencki projekt uchwały podający do publicznej wiadomości informację o zamiarze i przyczynach połączenia dwóch instytucji kultury: Toruńskiej Agendy Kulturalnej i Centrum Kultury „Zamek Krzyżacki".
 • „Wyrzucisz śmieci za drzwi, wrócą oknem” to kampania Galerii Rusz promująca postawy proekologiczne i zwracająca uwagę na problem zaśmiecania naszej planety.