Znamy wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Znamy wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich

Miasto
Data publikacji: 22 kwietnia 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej

W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).

Zgodnie z danymi ze 124 komisji wyborczych (100%), w drugiej turze, która odbyła się 21 kwietnia 2024 r., Paweł Gulewski uzyskał 39 093 głosów (65%), podczas gdy Michał Zaleski 21 048 głosów (35%).

>>> Przejdź do informacji Państwowej Komisji Wyborczej

Zaprzysiężenie nowego prezydenta odbędzie się 7 maja 2024 r.

Paweł Gulewski urodził się w 1981 roku. Jest absolwentem Szkoły Podstawowej nr 11 i II Liceum Ogólnokształcącego oraz studiów politologicznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.

W latach 2005-2014 pracował w biurze poselskim, a następnie senatorskim wicemarszałka Senatu Jana Wyrowińskiego. Był współzałożycielem Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci” w Toruniu. Od 2013 roku pełnił funkcję dyrektora Biura Zarządu Regionu Kujawsko-Pomorskiej PO. 

Od 2010 roku związany z samorządem – czterokrotnie wybrany do Rady Miasta Torunia: w 2010, 2014, 2018 i 2024 r. Od czerwca 2020 r. do stycznia 2024 r. sprawował funkcję zastępcy prezydenta miasta Torunia. Jako zastępca prezydenta nadzorował takie sfery toruńskiego samorządu jak: wizerunek i dynamika toruńskiego centrum miasta, zagospodarowanie przestrzenne, zieleń, opiekę zdrowotną i opiekę społeczną.

W pierwszej turze wyborów na prezydenta Torunia, 7 kwietnia 2024 r., Paweł Gulewski uzyskał najlepszy wynik spośród ośmiorga kandydatów - 26 548 głosów, czyli 38,28 procent poparcia. W drugiej turze zmierzył się z Michałem Zaleskim, prezydentem miasta sprawującym tę funkcję od 2002 r., który uzyskał drugi w kolejności wynik - 18 315 głosów (26,41 procent).

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Tereny zielone w Toruniu
  Eko, Miasto
  Miasto Toruń kontynuuje lokalne opryski przeciwko meszkom i komarom. Sytuacja na terenach zielonych jest na bieżąco monitorowana.
 • Kultura, Miasto
  W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
 • Na zdjęciu widok na Rynek Staromiejski, na pierwszym planie ratusz
  Miasto
  Z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Pracownika Samorządowego i Dnia Samorządu Terytorialnego życzenia urzędnikom składają prezydent Paweł Gulewski oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz wraz z Radnymi.
 • Ambasador Finlandii w UMT
  Miasto
  Pani Päivi Maarit Laine, Ambasador Finlandii w Polsce odwiedziła Urząd Miasta Torunia. 27 maja 2024 r. spotkał się z nią Prezydent Paweł Gulewski. Była to pierwsza oficjalna wizyta Pani Ambasador w Toruniu. Towarzyszył jej Konsul Honorowy Finlandii w Toruniu, pan Tadeusz Pająk. Podczas rozmowy w Urzędzie Miasta Torunia Pan Prezydent wyraził...
 • Miasto
  Od 27 do 30 maja 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Kultura
  22-24 maja 2024 r. w Toruniu po raz jedenasty odbywa się Międzynarodowy Kongres Azjatycki.
 • Od soboty 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Są one efektem konsultacji w sprawie kursowania miejskich autobusów na Podgórzu. Zmieniona zostanie trasa linii nr 21 – autobusy kursować będą ulicą Poznańską przez przystanek „Parkowa”, a częstotliwość zostanie zwiększona z 6 do 10 kursów Zwiększona...
 • Miejskie obchody Dnia Strażaka odbyły się w dniu 29 maja 2024 r. przy siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
 • Zbliża się Boże Ciało. Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w czwartek (30 maja) nie wnosimy opłat. Z kolei w piątek (31 maja) i sobotę (1 czerwca) strefa działa bez zmian. Kierowców odwiedzających nasze miasto zachęcamy do korzystania z miejsc parkingowych, które są zlokalizowane w sąsiedztwie Starówki lub na parkingu...
 • W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
 • Dla Torunia obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia. Mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wód.
 • 1-2 czerwca 2024 r. w Toruniu rozegrana zostanie II runda Klubowego Pucharu Polski w pływaniu w płetwach.
 • W środę 29 maja 2024 r. znów mogą wystąpić burze z silnymi opadami deszczu i porywami wiatru. Apelujemy o ostrożność.
 • W dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, 9 czerwca 2024 r., osoby z niepełnosprawnością zamieszkałe na terenie miasta Torunia będą mogły skorzystać z bezpłatnych przewozów do i z lokali wyborczych w godz. 7:00-21:00. Organizatorem transportu jest Urząd Miasta Torunia.