Zmiany w sieci szkół | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zmiany w sieci szkół

Data publikacji: 25 marca 2003
Autor: admin_vobacom


Powołany przez prezydenta Michała Zaleskiego zespół opracował zmiany w siatce toruńskich szkół. Kilka z nich zmieni swoją lokalizację, a niektóre zostaną zlikwidowane.

Nowy plan sieci szkół wynika z potrzeby racjonalizacji wydatków na oświatę. Wydatki oświatowe to niemal połowa całego budżetu miasta. Autorzy planu podkreślają, że należy optymalnie wykorzystać istniejącą bazę lokalową. Podkreślają także, że liczba uczniów systematycznie spada. Wystarczy powiedzieć, że w roku szkolnym 2009/2010 w toruńskich gimnazjach uczyć się będzie o połowę mniej uczniów niż w roku 2000/2001.

Już teraz w szkołach podstawowych jest blisko 50 klas za dużo, w gimnazajcah 9, a w szkołach ponadgimnazjalnych ponad 30.

Przystępując do projektowania sieci szkół kierowano się kilkoma zasadmi. Po pierwsze: nie będą już powstawać zespoły szkół łączące szkoły podstawowe z gimnajzami. Możliwe jest natomiast łączenie w zespół gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej, lub dwóch szkół ponadgimnazjalnych. Zajęcia w szkołach nie powinny kończyć się później niż o godz. 17.00, a szkoły ponadgimnazjalne powinny prowadzić przynajmniej cztery klasy pierwsze.

Plan zakłada wybudowanie w ciągu dwóch lat szkoły na Koniuchach, do której przeniesiona zostanie Szkoła Podstawowa nr 3. Zlikwidowana zostanie Szkoła Podstawowa nr 31. Gimnazjum nr 2 zostanie przeniesione na ulicę Targową, a na ulicy Pająkowskiego znajdzie nową siedzibę Zespół Szkół Muzycznych zajmujących obecnie trzy budynki w różnych częściach miasta. Gimnazjum nr 2 dopiero niedawno zajęło odremontowane pomieszczenia przy Pająkowskiego, ale autorzy projektu zapewniają, że kolejne przenosiny są konieczne.

- Gimnazjum jest za małe. Nie stać nas, by budynek przy Pająkowskiego był wykorzystany w połowie. Szkoła przy Targowej zostanie wyremontowana i obiecuję, że uczniowie gimnazjum będą uczyć się w takich samych warunkach, jak obecnie -
mówi zastępca prezydenta miasta Zbigniew Fiderewicz.

Nowe siedziby znajdą także gimnazja nr 6 i 9, a likwidacji ulegną (w różnych terminach) gimnazja nr 5, 7, 13, 16 i 20. Zespół Szkół Elektrycznych zostanie połączony z Zespołem Szkół Budowlanych i
znajdzie siedzibę przy ul. Legionów. Zespół Szkół Gastronomicznych zostanie przeniesiony na ul. Osikową. Tam także przeniesione zostaną klasy hotelarskie obecnego Zespołu Szkół nr 3. Zespół Szkół Chemicznych i II LO przeniosą się na ul. Kosynierów Kościuszkowskich. Zliwkidowana zostanie także Bursa Szkolna przy ul. Słowackiego. Autorzy projetu podkreślają, że w mieście jest za dużo miejsc w internatach, a część z nich zajmowanych jest przez studentów UMK.

Gmina prowadzi obecnie 103 placówki oswiatowe, w tym 30 podstawówek, 25 gimnazjów i 22 szkoły ponadgimnazjalne. Uczy się w nich ponad 40 tys. uczniów, a pracuje ponad 4300 nauczycieli.

Tu znajdziesz harmonogram zmian lokalizacji publicznych szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i placówek oświatowych prowadzonych przez Gminę Miasta Torunia.

Najczęściej czytane aktualności

  • Citroeny jadą do Torunia
    Kultura, Miasto
    3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • W gabinecie przewodniczącego: Edward Wiśniewski, Łukasz Walkusz, Paweł Liberadzki
    Miasto
    O rozbudowie ul. Olsztyńskiej oraz innych kwestiach ważnych dla osiedla Bielawy była mowa na spotkaniu przedstawicieli Rady Okręgu nr 6 z przewodniczącym Rady Miasta Torunia.
  • Na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet bez tramwajów
    Miasto, MZK
    Z powodu robót torowych i sieciowych na ul. Sienkiewicza i Gagarina w dniach 13 - 14 sierpnia br. (wtorek - środa) wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet oraz zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na ulicy Sienkiewicza pomiędzy ulicami Gagarina i Fałata.
  • Drogi, Miasto
    W ostatnich dniach drogowcy zmienili organizację ruchu na skrzyżowaniu ulic Konstytucji 3 Maja i ul. Ligii Polskiej.
  • Na Olęderskiej prace na ukończeniu
    Drogi, Miasto
    Rozbudowa ul. Olęderskiej jest już na finiszu.
  • Miasto
    15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.
  • Dzieje się na toruńskich drogach. Zaglądamy na place budowy wciąż trwających lub świeżo zakończonych prac drogowych.
  • 8 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze. Można będzie poznać zasady ubiegania się o dotacje na termomodernizacje domów lub wymianę ogrzewania.
  • Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu Szpital Miejski w Toruniu będzie w stanie rozszerzyć zakres swojej działalności w leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych - zarówno układu moczowego, jak i przewodu pokarmowego.
  • Andżelika Dzięgiel-Poślada została nową dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W gronie kadry urzędniczej powitał ją 5 sierpnia 2024 r. zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.
  • Podglądamy, co się dzieje przy ul. Srebrnego 4. Od kilku dni, na odcinku prawie 280 metrów, trwa remont istniejącej tam drogi rowerowej.
  • Kolejne pasy drogowe w Toruniu zostaną obsadzone ozdobnymi krzewami. Róże, irgi, tawuły i berberysy pojawią się m.in. na osiedlach: Chełmińskie, Mokre i Bydgoskie.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na liście podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Placówka będzie pełniła rolę Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego SOLO II.
  • 9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.