Zmiana warty w CSWOT | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zmiana warty w CSWOT

Miasto
Data publikacji: 20 września 2023
Autor: Paula Gałązka
Zmiana warty w CSWOT

W toruńskim Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. Kpt. Eugeniusza Konopackiego odbył się uroczysty apel z okazji przekazania obowiązków komendanta. Płk. Edwarda Chyłę zastąpił płk Przemysław Żukowski. W uroczystości wzięli udział Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz Przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski.

Płk Edward Chyła był komendantem Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej od 2021 roku. Oficer od wielu lat związany z Toruniem. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Józefa Bema, studiów magisterskich w Akademii Techniczno-Rolniczej oraz studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej. W 2000 r. - został promowany na pierwszy stopień oficerski i rozpoczął służbę na stanowisku dowódcy plutonu. Dwa lata później objął stanowisko oficera operacyjnego w 6 Toruńskim Dywizjonie Artylerii Samobieżnej. W 2008 r. został wyznaczony na stanowisko wykładowcy Centrum Szkolenia Artylerii Uzbrojenia w Toruniu. Z kolei w 2016 r. objął stanowisko Komendanta Ośrodka Szkolenia Połączonego Wsparcia Ogniowego w CSAiU w Toruniu.

Brał udział w zagranicznych misjach wojskowych: w Syrii (2007), Czadzie (2009) oraz w Afganistanie (2011). 23 sierpnia 2021 - objął stanowisko Komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Z Torunia odchodzi do Wrocławia na stanowisko dowódcy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Nowym komendantem został płk Przemysław Żukowski, oficer Wojska Polskiego z tytułem naukowym doktora inżyniera. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. gen. Tadeusza Kościuszki (2004), Podyplomowych Studiów Problematyki Zorganizowanej Przestępczości i Terroryzmu na Uniwersytecie Warszawskim (2008), Akademii Obrony Narodowej (2010).  W 2017 r. obronił doktorat na Wydziale Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej. W latach 2004-2011 pełnił służbę na stanowiskach dowódczych i sztabowych w Polsko-Litewskim batalionie sił pokojowych NATO oraz 15 Brygadzie Zmechanizowanej w Orzyszu.  Z kolei w latach 2011-2012 pełnił obowiązki w Afganistanie w ramach ISAF.

Po zakończeniu misji w Afganistanie rozpoczął służbę w JW AGAT, którą kontynuował do 2017, zajmując kolejne stanowiska służbowe, w tym dowódcy Zespołu Wsparcia. Ukończył m.in. kursy planowania działań zadaniowych grup specjalnych, przeciwpartyzancki oraz targetingu.

Odznaczony m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi, Gwiazdą Afganistanu, medalami NATO.

Od 2017 roku pełnił służbę w Akademii Wojsk Lądowych w Warszawie na stanowisku adiunkta, pełniąc także funkcję prodziekana ds. dydaktycznych Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie.

Autor wielu publikacji o tematyce działań dywersyjnych, specjalnych oraz społeczno-terytorialnych aspektach bezpieczeństwa.

Czym zajmuje się Centrum Szkolenia WOT?

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.  Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym mają zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. Podczas wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą.

Podczas pokoju głównym zadaniem WOT jest przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. WOT to najnowszy rodzaj Sił Zbrojnych – współdziała, wspiera i uzupełnia działania innych służb ratowniczych.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu działa od 2018 roku. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

W Centrum organizowane są szkolenia doskonalące dla dowódców batalionów, dowódców kompanii, szkolenia bojowe (taktyczne) i specjalistyczne.

W Toruniu żołnierze WOT najbardziej dali się poznać po wybuchu pandemii: poza prowadzeniem kursów bojowych skoncentrowali się na pomocy w szpitalach, DPS-ach, punktach szczepień, organizacji szkoleń, dzięki którym żołnierze mogli skutecznie wspierać system ochrony zdrowia. Pandemia zdecydowała, że w Centrum wprowadzono dodatkowe kursy specjalistyczne, przede wszystkim kursy medyczne dedykowane opiece nad pacjentem leżącym.

fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
 • Na zdjęciu: pani daje dziecku cukierki z koszyka
  Miasto
  Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
 • Na zdjęciu: ceramiczne czerwone maki, w tle Rynek Staromiejski
  Miasto
  80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
 • Kultura, Miasto
  Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
 • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.
 • W imieniu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zapraszamy przedsiębiorców do udziału w "Polsko-Litewskim Forum Biznesowym na Kujawach i Pomorzu". Forum odbędzie się w dniach 6-7 czerwca 2024 r. w Toruniu i Bydgoszczy. Udział jest bezpłatny.
 • Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Prezydent Miasta Torunia ogłasza możliwości zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • W ramach forum uczelni partnerskich projektu YUFE odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni członkowskich, w tym UMK, w którym udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...