Zmiana warty w CSWOT | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Zmiana warty w CSWOT

Miasto
Data publikacji: 20 września 2023
Autor: Paula Gałązka
Zmiana warty w CSWOT

W toruńskim Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. Kpt. Eugeniusza Konopackiego odbył się uroczysty apel z okazji przekazania obowiązków komendanta. Płk. Edwarda Chyłę zastąpił płk Przemysław Żukowski. W uroczystości wzięli udział Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz Przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski.

Płk Edward Chyła był komendantem Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej od 2021 roku. Oficer od wielu lat związany z Toruniem. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Józefa Bema, studiów magisterskich w Akademii Techniczno-Rolniczej oraz studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej. W 2000 r. - został promowany na pierwszy stopień oficerski i rozpoczął służbę na stanowisku dowódcy plutonu. Dwa lata później objął stanowisko oficera operacyjnego w 6 Toruńskim Dywizjonie Artylerii Samobieżnej. W 2008 r. został wyznaczony na stanowisko wykładowcy Centrum Szkolenia Artylerii Uzbrojenia w Toruniu. Z kolei w 2016 r. objął stanowisko Komendanta Ośrodka Szkolenia Połączonego Wsparcia Ogniowego w CSAiU w Toruniu.

Brał udział w zagranicznych misjach wojskowych: w Syrii (2007), Czadzie (2009) oraz w Afganistanie (2011). 23 sierpnia 2021 - objął stanowisko Komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Z Torunia odchodzi do Wrocławia na stanowisko dowódcy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Nowym komendantem został płk Przemysław Żukowski, oficer Wojska Polskiego z tytułem naukowym doktora inżyniera. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. gen. Tadeusza Kościuszki (2004), Podyplomowych Studiów Problematyki Zorganizowanej Przestępczości i Terroryzmu na Uniwersytecie Warszawskim (2008), Akademii Obrony Narodowej (2010).  W 2017 r. obronił doktorat na Wydziale Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej. W latach 2004-2011 pełnił służbę na stanowiskach dowódczych i sztabowych w Polsko-Litewskim batalionie sił pokojowych NATO oraz 15 Brygadzie Zmechanizowanej w Orzyszu.  Z kolei w latach 2011-2012 pełnił obowiązki w Afganistanie w ramach ISAF.

Po zakończeniu misji w Afganistanie rozpoczął służbę w JW AGAT, którą kontynuował do 2017, zajmując kolejne stanowiska służbowe, w tym dowódcy Zespołu Wsparcia. Ukończył m.in. kursy planowania działań zadaniowych grup specjalnych, przeciwpartyzancki oraz targetingu.

Odznaczony m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi, Gwiazdą Afganistanu, medalami NATO.

Od 2017 roku pełnił służbę w Akademii Wojsk Lądowych w Warszawie na stanowisku adiunkta, pełniąc także funkcję prodziekana ds. dydaktycznych Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie.

Autor wielu publikacji o tematyce działań dywersyjnych, specjalnych oraz społeczno-terytorialnych aspektach bezpieczeństwa.

Czym zajmuje się Centrum Szkolenia WOT?

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.  Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym mają zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. Podczas wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą.

Podczas pokoju głównym zadaniem WOT jest przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. WOT to najnowszy rodzaj Sił Zbrojnych – współdziała, wspiera i uzupełnia działania innych służb ratowniczych.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu działa od 2018 roku. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

W Centrum organizowane są szkolenia doskonalące dla dowódców batalionów, dowódców kompanii, szkolenia bojowe (taktyczne) i specjalistyczne.

W Toruniu żołnierze WOT najbardziej dali się poznać po wybuchu pandemii: poza prowadzeniem kursów bojowych skoncentrowali się na pomocy w szpitalach, DPS-ach, punktach szczepień, organizacji szkoleń, dzięki którym żołnierze mogli skutecznie wspierać system ochrony zdrowia. Pandemia zdecydowała, że w Centrum wprowadzono dodatkowe kursy specjalistyczne, przede wszystkim kursy medyczne dedykowane opiece nad pacjentem leżącym.

fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

  • Święto boksu w Toruniu
    Miasto, Sport
    W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
  • Wieziemy pasażerom najlepsze życzenia
    Miasto, MZK
    W czapce św. Mikołaja, z brodą i wąsami, z poręczami jak gwiazdkowe cukierki, ozdobiony światełkami, pełen słodkich i nie tylko upominków – jak co roku w Toruniu w Mikołajki rozpoczął kursowanie świąteczny tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
  • Miasto
    15 grudnia 2023 r. mija termin na składanie wniosków o zwolnienie od podatku od nieruchomości na 2024 r. budynków, w których utrzymywany jest zielony dach, ogród wertykalny lub zielona fasada. Obowiązek ten dotyczy również tych podatników, którzy chcą kontynuować w 2024 r. zwolnienie.
  • Na zdjęciu: Wejście do budynku Powiatowego Urzędu Pracy
    Miasto
    Zostało już tylko 7 ostatnich bonów na zasiedlenie przyznawanych w ramach projektu: „Podniesienie aktywności zawodowej klientów publicznych służb zatrudnienia – PUP dla Miasta Torunia (I)”, realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i inne osoby w czapkach Mikołaja siedzą na scenie, przed nimi dzieci
    Miasto
    Mikołajki w Toruniu rozpoczęła tradycyjna akcja głośnego czytania w Szkole Podstawowej nr 9. W 2023 roku uczniowie tej szkoły wysłuchali „Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej.
  • Miasto
    Szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu złóż online wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego lub zaświadczenia o stanie cywilnym. W tej samej formie możesz wnieść na konto Urzędu Miasta Torunia opłatę skarbową za wydanie odpisu lub zaświadczenia.
  • W tym roku minęła setna rocznica urodzin znakomitej sportsmenki Melanii Sinorackiej, pierwszej podgórskiej olimpijki. Z tej okazji we wtorek 5 grudnia 2023 r. na kamienicy przy ul. Poznańskiej 125, w której mieszkała, odsłonięto pamiątkową tablicę.
  • Międzyszkolny Klub Sportów Walki „Pomorzanin” Toruń zaprasza dzieci od 10. roku życia i młodzież na bezpłatne zajęcia sportowe.
  • Po raz siódmy w Zespole Szkół nr 19 zorganizowano Integracyjne Mikołajkowe Spotkanie dla dzieci z niepełnosprawnościami, uczęszczających do toruńskich szkół i przedszkoli.
  • Kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań tematycznych organizowanych przez Radę Działalności Pożytku Publicznego miasta Torunia poświęcone będzie osobom z niepełnosprawnościami.
  • Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania pn. „Promowanie strategii niskoemisyjnej poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu”.
  • Do końca 2023 r. można złożyć deklarację i skorzystać ze środków programu "Ciepłe Mieszkanie II" na wymianę ogrzewania.
  • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu, we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, realizuje Plan pomocy osobom bezdomnym w okresie zimowym.
  • Fundacja Studio M6 zaprasza 14 grudnia 2023 r. na wydarzenie pt. „Porozmawiajmy o integracji". Ma ono posłużyć dokonaniu diagnozy i próby wypracowania propozycji rozwiązań napotykanych problemów przez organizacje/instytucje pracujące z osobami z doświadczeniem migracji oraz wspólnemu dojściu do mechanizmów integracyjnych, które mogą być...