Zmiana warty w CSWOT | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zmiana warty w CSWOT

Miasto
Data publikacji: 20 września 2023
Autor: Paula Gałązka
Zmiana warty w CSWOT

W toruńskim Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. Kpt. Eugeniusza Konopackiego odbył się uroczysty apel z okazji przekazania obowiązków komendanta. Płk. Edwarda Chyłę zastąpił płk Przemysław Żukowski. W uroczystości wzięli udział Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz Przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski.

Płk Edward Chyła był komendantem Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej od 2021 roku. Oficer od wielu lat związany z Toruniem. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Józefa Bema, studiów magisterskich w Akademii Techniczno-Rolniczej oraz studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej. W 2000 r. - został promowany na pierwszy stopień oficerski i rozpoczął służbę na stanowisku dowódcy plutonu. Dwa lata później objął stanowisko oficera operacyjnego w 6 Toruńskim Dywizjonie Artylerii Samobieżnej. W 2008 r. został wyznaczony na stanowisko wykładowcy Centrum Szkolenia Artylerii Uzbrojenia w Toruniu. Z kolei w 2016 r. objął stanowisko Komendanta Ośrodka Szkolenia Połączonego Wsparcia Ogniowego w CSAiU w Toruniu.

Brał udział w zagranicznych misjach wojskowych: w Syrii (2007), Czadzie (2009) oraz w Afganistanie (2011). 23 sierpnia 2021 - objął stanowisko Komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Z Torunia odchodzi do Wrocławia na stanowisko dowódcy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Nowym komendantem został płk Przemysław Żukowski, oficer Wojska Polskiego z tytułem naukowym doktora inżyniera. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. gen. Tadeusza Kościuszki (2004), Podyplomowych Studiów Problematyki Zorganizowanej Przestępczości i Terroryzmu na Uniwersytecie Warszawskim (2008), Akademii Obrony Narodowej (2010).  W 2017 r. obronił doktorat na Wydziale Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej. W latach 2004-2011 pełnił służbę na stanowiskach dowódczych i sztabowych w Polsko-Litewskim batalionie sił pokojowych NATO oraz 15 Brygadzie Zmechanizowanej w Orzyszu.  Z kolei w latach 2011-2012 pełnił obowiązki w Afganistanie w ramach ISAF.

Po zakończeniu misji w Afganistanie rozpoczął służbę w JW AGAT, którą kontynuował do 2017, zajmując kolejne stanowiska służbowe, w tym dowódcy Zespołu Wsparcia. Ukończył m.in. kursy planowania działań zadaniowych grup specjalnych, przeciwpartyzancki oraz targetingu.

Odznaczony m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi, Gwiazdą Afganistanu, medalami NATO.

Od 2017 roku pełnił służbę w Akademii Wojsk Lądowych w Warszawie na stanowisku adiunkta, pełniąc także funkcję prodziekana ds. dydaktycznych Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie.

Autor wielu publikacji o tematyce działań dywersyjnych, specjalnych oraz społeczno-terytorialnych aspektach bezpieczeństwa.

Czym zajmuje się Centrum Szkolenia WOT?

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.  Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym mają zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. Podczas wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą.

Podczas pokoju głównym zadaniem WOT jest przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. WOT to najnowszy rodzaj Sił Zbrojnych – współdziała, wspiera i uzupełnia działania innych służb ratowniczych.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu działa od 2018 roku. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

W Centrum organizowane są szkolenia doskonalące dla dowódców batalionów, dowódców kompanii, szkolenia bojowe (taktyczne) i specjalistyczne.

W Toruniu żołnierze WOT najbardziej dali się poznać po wybuchu pandemii: poza prowadzeniem kursów bojowych skoncentrowali się na pomocy w szpitalach, DPS-ach, punktach szczepień, organizacji szkoleń, dzięki którym żołnierze mogli skutecznie wspierać system ochrony zdrowia. Pandemia zdecydowała, że w Centrum wprowadzono dodatkowe kursy specjalistyczne, przede wszystkim kursy medyczne dedykowane opiece nad pacjentem leżącym.

fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu: grupa ludzi siedzi na krzesełkach i rozmawia
    Miasto
    Zgodnie z zapowiedziami, prezydent Paweł Gulewski zacieśnia współpracę z Radami Okręgów w Toruniu. - Wysyłam właśnie do przewodniczących Rad Okręgów pismo, do którego dołączone są wszystkie kontakty do osób, urzędników z poszczególnych działów, wydziałów, jednostek i spółek miejskich, które będą do ich dyspozycji – mówi Prezydent Torunia.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.