Złóż wniosek o dodatek elektryczny | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Złóż wniosek o dodatek elektryczny

Miasto
Data publikacji: 01 grudnia 2022
Autor: Paula Gałązka
Zdjęcie przedstawia kaloryfer

1 grudnia 2022 roku rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o dodatek elektryczny. Jednorazowe świadczenie wynosi 1000 lub 1500 złotych.

Dodatek elektryczny będzie wypłacany w oparciu o ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Dokument zakłada m.in., że w 2023 ceny prądu będą zamrożone na poziomie tego roku do określonych limitów zużycia, ale też przewiduje jednorazowy dodatek elektryczny dla gospodarstw domowych, w których do ogrzewania wykorzystuje się energię elektryczną, w tym bojler elektryczny czy pompę ciepła. W przypadku bojlera elektrycznego należy pamiętać, że aby uzyskać dodatek na bojler to musi on służyć jako główne źródło ogrzewania domu. Bojler służący do podgrzewania wody użytkowej nie kwalifikuje gospodarstwa domowego do uzyskania dodatku.

Wysokość dodatku, w zależności od zużycia prądu w tym samym miejscu zamieszkania, wynosi:

 • 1000 zł w przypadku zużycia prądu w 2021 r. na poziomie do 5 MWh;
 • 1500 zł w przypadku zużycia w 2021 r. powyżej 5 MWh.

Wniosek można złożyć:

 • elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP (jako załącznik do pisma ogólnego skierowany do TCŚR),
 • tradycyjnie (papierowo) w siedzibie Toruńskiego Centrum Świadczeń Rodzinie przy ul. Batorego 38/40, 87-100 Toruń,
 • za pośrednictwem poczty polskiej.

Przyjmowanie wniosków rozpoczęło się 1 grudnia 2022 roku i potrwa do 1 lutego 2023 r. Dodatek ma być wypłacony najpóźniej do 31 marca 2023 r.

Przy składaniu wniosku trzeba wiedzieć, że na jeden adres przysługuje jeden dodatek. W związku z tym:

 • w przypadku, gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania jest więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek elektryczny przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem.
 • w przypadku, gdy wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego złożono dla więcej niż jednego gospodarstwa domowego mających ten sam adres miejsca zamieszkania, to dodatek ten jest wypłacany wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. Pozostałe wnioski pozostawia się bez rozpoznania.
 • w przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten jest przyznawany wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy.

Nowelizacja ustawy zakłada jednak możliwość wypłaty kilku dodatków elektrycznych na jeden adres i piec współdzielony. Chodzi tutaj o sytuację, gdy gospodarstwa domowe żyjące pod jednym adresem mają dwa różne źródła ogrzewania.

W takiej sytuacji przepisy mówią, że "jeśli pod jednym adresem, ale w odrębnych lokalach mieszka kilka gospodarstw domowych i wykorzystują one różne lub współdzielone źródła ogrzewania wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, to każdemu z tych gospodarstw domowych będzie przyznany dodatek elektryczny". W takich przypadkach o kwalifikacji do uzyskania dodatku decydować będzie wywiad środowiskowy.

Natomiast, jeśli gospodarstwo domowe korzysta z energii elektrycznej wytwarzanej z mikroinstalacji fotowoltaicznej, dodatek elektryczny nie przysługuje. Nawet, jeśli zainstalowana jest pompa ciepła.

Z dodatku nie mogą skorzystać także gospodarstwa domowe, w przypadku których zostały pozytywnie rozpatrzone wnioski o wypłatę dodatku węglowego lub dodatku do innych źródeł ciepła, takich jak pellet, gaz LPG, drewno czy olej opałowy.

W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny: 56 611 7970 lub 56 611 7974 lub mailowy: sekretariat@tcsr.torun.pl.


Do pobrania:

Wzór wniosku o dodatek elektryczny

fot. Małgorzata Litwin

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu ceglana wierza ruin Zamku Krzyżackiego nocą
  Kultura, Miasto, Sport
  Przed nami weekend pełen magii, czarów i zaklęć - kto chce poczuć się czarodziejem i wróżką, zapraszamy do wizyty w Zamku Krzyżackim. A kto już się zmęczy czarowaniem, zachęcamy do uczestnictwa w wielu innych zajmujących wydarzeniach w Toruniu.
 • Na zdjęciu: zawodnicy masters - mężczyźni biorą udział w biegu w hali na bieżni
  Miasto, Sport
  24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń odbędą się są 33. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters połączone z 7. Halowymi Mistrzostwami Polski Lekarzy.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • Na zdjeciu: widok z góry na salę gimnastyczną, gdzie na krzesełkach siedzą ludzie i słuchają wystąpienia prezydenta miasta
  Miasto
  22 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami Torunia – tym razem okręgu Chełmińskie.
 • Na zdjęciu: fragment białego autobusu miejskiego
  Miasto, MZK
  Od poniedziałku 26 lutego 2024 r. wprowadzone zostaną korekty odjazdów linii nr 30, 39 i 44 w dni robocze z pętli Nad Strugą i Wapienna w godzinach 7:00-8:00.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi w otoczeniu kobiet i mężczyzn - przewodników
  Miasto
  W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Przedstawiciele firm marketingowych spotkali się z prezydentem Michałem Zaleskim, żeby porozmawiać o możliwościach rozwoju oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w prowadzeniu biznesu w Toruniu.
 • Z okazji obchodów 100-lecia hokeja w Toruniu, jak również w ramach akcji „Sportowe ferie 2024” został rozegrany turniej e-hokeja.
 • Na lodowisku Tor-Tor przy ul. Bema trwają Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów w hokeju na lodzie. W turnieju doskonale spisują się gospodarze - MKS Sokoły Toruń.
 • Wracamy do tematu sceny plenerowej w Czerniewicach. Będziemy rozmawiać o dwóch alternatywnych rozwiązaniach projektowych – walorach funkcjonalnych, kosztach realizacji i utrzymania, potrzebach lokalnego środowiska w zakresie użytkowania obiektu. Zbierzemy uwagi i opinie uczestników.
 • Dyplomaci z kilku państw afrykańskich oraz ludzie biznesu, nauki i kultury zjechali do Torunia na I Międzynarodowy Kongres Afrykanistyczny. Wydarzenie w Urzędzie Marszałkowskim zorganizowały wspólnie Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres trwa od 21 do...
 • 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń odbędą się są 33. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters połączone z 7. Halowymi Mistrzostwami Polski Lekarzy.
 • 22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • W związku ze spływem wód opadowych, w zlewni rzeki Drwęcy, przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.