Złóż wniosek o dodatek elektryczny | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Złóż wniosek o dodatek elektryczny

Miasto
Data publikacji: 01 grudnia 2022
Autor: Paula Gałązka
Zdjęcie przedstawia kaloryfer

1 grudnia 2022 roku rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o dodatek elektryczny. Jednorazowe świadczenie wynosi 1000 lub 1500 złotych.

Dodatek elektryczny będzie wypłacany w oparciu o ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Dokument zakłada m.in., że w 2023 ceny prądu będą zamrożone na poziomie tego roku do określonych limitów zużycia, ale też przewiduje jednorazowy dodatek elektryczny dla gospodarstw domowych, w których do ogrzewania wykorzystuje się energię elektryczną, w tym bojler elektryczny czy pompę ciepła. W przypadku bojlera elektrycznego należy pamiętać, że aby uzyskać dodatek na bojler to musi on służyć jako główne źródło ogrzewania domu. Bojler służący do podgrzewania wody użytkowej nie kwalifikuje gospodarstwa domowego do uzyskania dodatku.

Wysokość dodatku, w zależności od zużycia prądu w tym samym miejscu zamieszkania, wynosi:

  • 1000 zł w przypadku zużycia prądu w 2021 r. na poziomie do 5 MWh;
  • 1500 zł w przypadku zużycia w 2021 r. powyżej 5 MWh.

Wniosek można złożyć:

  • elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP (jako załącznik do pisma ogólnego skierowany do TCŚR),
  • tradycyjnie (papierowo) w siedzibie Toruńskiego Centrum Świadczeń Rodzinie przy ul. Batorego 38/40, 87-100 Toruń,
  • za pośrednictwem poczty polskiej.

Przyjmowanie wniosków rozpoczęło się 1 grudnia 2022 roku i potrwa do 1 lutego 2023 r. Dodatek ma być wypłacony najpóźniej do 31 marca 2023 r.

Przy składaniu wniosku trzeba wiedzieć, że na jeden adres przysługuje jeden dodatek. W związku z tym:

  • w przypadku, gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania jest więcej niż jedno gospodarstwo domowe, jeden dodatek elektryczny przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem.
  • w przypadku, gdy wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego złożono dla więcej niż jednego gospodarstwa domowego mających ten sam adres miejsca zamieszkania, to dodatek ten jest wypłacany wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy. Pozostałe wnioski pozostawia się bez rozpoznania.
  • w przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten jest przyznawany wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy.

Nowelizacja ustawy zakłada jednak możliwość wypłaty kilku dodatków elektrycznych na jeden adres i piec współdzielony. Chodzi tutaj o sytuację, gdy gospodarstwa domowe żyjące pod jednym adresem mają dwa różne źródła ogrzewania.

W takiej sytuacji przepisy mówią, że "jeśli pod jednym adresem, ale w odrębnych lokalach mieszka kilka gospodarstw domowych i wykorzystują one różne lub współdzielone źródła ogrzewania wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, to każdemu z tych gospodarstw domowych będzie przyznany dodatek elektryczny". W takich przypadkach o kwalifikacji do uzyskania dodatku decydować będzie wywiad środowiskowy.

Natomiast, jeśli gospodarstwo domowe korzysta z energii elektrycznej wytwarzanej z mikroinstalacji fotowoltaicznej, dodatek elektryczny nie przysługuje. Nawet, jeśli zainstalowana jest pompa ciepła.

Z dodatku nie mogą skorzystać także gospodarstwa domowe, w przypadku których zostały pozytywnie rozpatrzone wnioski o wypłatę dodatku węglowego lub dodatku do innych źródeł ciepła, takich jak pellet, gaz LPG, drewno czy olej opałowy.

W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny: 56 611 7970 lub 56 611 7974 lub mailowy: sekretariat@tcsr.torun.pl.


Do pobrania:

Wzór wniosku o dodatek elektryczny

fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.