Zjazd Nowej Hanzy ‘2003 | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zjazd Nowej Hanzy ‘2003

Data publikacji: 20 maja 2003
Autor: admin_vobacom


Od 22 do 25 maja 2003 r., Toruń zaprezentuje się na 23. Międzynarodowym Zjeździe Nowej Hanzy, który odbędzie się w Słubicach i Franfurcie. Mottem spotkania jest hasło "Wspólnie do Europy".

Na zjazd Hanzy wyjadą z Torunia prezydent Torunia Michał Zaleski, przewodniczący Rady Miasta Torunia Józef Jaworski, dyrektor Wydziału Promocji i Informacji Urzędu Miasta Andrzej Szmak, pracownicy tego wydziału i rzecznik prasowy prezydenta Marcin Czyżniewski.

Grupą kulturalną reprezentującą Toruń będzie zespół Nocna Zmiana Bluesa. Na toruńskim stoisku, obok materiałów promocyjnych będą prezentowane prace dwójki toruńskich plastyków. Organizatorzy szacują, że zjazd odwiedzi ponad 100 tys. gości z różnych miast hanzeatyckich.

W ramach zjazdu odbywać się będą także konferencje, dotyczące m.in. polsko-niemieckich relacji gospodarczych, a także budowy dobrego wizerunku miasta pomimo niskiego budżetu.

Dodatkowych informacji o udziale Torunia w imprezie udziela Joanna Dokurno-Kolasińska z Wydziału Promocji i Informacji, tel. 0-56 6118753.

Przypominamy, że Toruń przystąpił do Związku Miast Nowej Hanzy w wyniku uchwał Rady Miasta Torunia w 1998 roku. Związek Hanzeatycki zrzeszający przed wiekami setki miast europejskich, głównie z basenu Morza Bałtyckiego i Północnego, był potęgą polityczną i gospodarczą. Dwie najważniejsze przesłanki powstania historycznej Hanzy to handel między Rusią a Europą Zachodnią oraz powstanie w XIII w. na wybrzeżach Bałtyku miast na tzw. prawie niemieckim i związany z tym napływ osadników z Niemiec. Drugą przesłanką narodzin Hanzy były lokacje niemieckich miast na południowych wybrzeżach Bałtyku. Od polowy XIV wieku miasta chcące być przyjęte do Hanzy przedstawiały formalne wnioski, które były następnie rozpatrywane na zjazdach Hanzy, który był najwyższą władzą Hanzy, zwoływany w zależności od potrzeby, ustanawiający prawa obowiązujące swoich członków. Toruń należał do grupy miast, które uważane były za członków Hanzy od początku i uczestniczył już w XIII w. w tworzeniu Wspólnoty. Z działań Hanzy mieszczanie toruńscy stopniowo wycofują się w II poł. XV wieku. Na 48 zjazdów z lat 1356-1403 Toruń wysłał swoich przedstawicieli aż na 40. Mieszczanie toruńscy aktywnie uczestniczyli także w rokowaniach i pertraktacjach dyplomatycznych prowadzonych przez Hanzę. Dawna Hanza przestała istnieć w 1669 roku, lecz jej idee odżyły po ponad 300 latach w roku 1980, kiedy to miał miejsce pierwszy Zjazd Nowej Hanzy w holenderskim mieście Zwolle. Postanowiono wówczas kontynuować wszystko co najlepsze z tradycji Hanzy , przede wszystkim współpracę gospodarczą i kulturalną.

Cele Związku Nowej Hanzy:

- prezentacja przeszłości i współczesności miast Hanzy

- ukazanie związków Miast ze Wspólnoty Hanzeatyckiej

- integracja miast Związku Nowej Hanzy, nawiązanie bezpośrednich kontaktów międzyludzkich

- stworzenie forum wymiany inicjatyw gospodarczych, kulturalnych i turystycznych

- promocja walorów turystycznych

- prezentacja dorobku kulturalnego miast Związku Nowej Hanzy

- działania w kierunku integracji ludzi zdrowych ze światem ludzi niepełnosprawnych

- współpraca organizacji pozarządowych z miast Związku Nowej Hanzy.

Współpraca miast w ramach Związku Nowej Hanzy wpływa również na wzajemne respektowanie odrębności kulturowych, obyczajowych, politycznych i społecznych. Przynależność do Związku nie wiąże się z żadnymi stałymi opłatami.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto, Sport
    "A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne" – zbliżający się weekend w Toruniu upłynie w głównej mierze pod znakiem inspirowanego Kosmosem festiwalu Cosmos of Arts, w którego programie znalazły się m.in. wystawy, warsztaty oraz koncerty na Scenie letniej i w Dworze Artusa.
  • Citroeny jadą do Torunia
    Kultura, Miasto
    3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • Żółto-zielona taśma filmowa na tle żółto-zielonej panoramy starówki
    Kultura, Miasto
    Na 100 dni przed inauguracją 32. edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE organizatorzy zaprezentowali plakat, który będzie symbolem graficznym tegorocznego wydarzenia.
  • Miasto
    Toruńskie Centrum Usług Społecznych przygotowuje się do złożenia wniosku o środki w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
  • Dwie uczennice z plecakami idące ulicą - ujęcie od tyłu, bez twarzy
    Miasto
    2 września rozpocznie się nabór wniosków na stypendia szkolne dla uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej na rok szkolny 2024/2025.
  • Miasto
    W niedzielny poranek 4 sierpnia 2024 r. z Torunia wyruszyła 46. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę.
  • W związku ze spodziewanymi burzami dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie I stopnia o burzach. Obowiązuje ono 8 sierpnia br.
  • W ostatnich dniach drogowcy zmienili organizację ruchu na skrzyżowaniu ulic Konstytucji 3 Maja i ul. Ligii Polskiej.
  • O rozbudowie ul. Olsztyńskiej oraz innych kwestiach ważnych dla osiedla Bielawy była mowa na spotkaniu przedstawicieli Rady Okręgu nr 6 z przewodniczącym Rady Miasta Torunia.
  • Rozbudowa ul. Olęderskiej jest już na finiszu.
  • Z powodu robót torowych i sieciowych na ul. Sienkiewicza i Gagarina w dniach 13 - 14 sierpnia br. (wtorek - środa) wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet oraz zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na ulicy Sienkiewicza pomiędzy ulicami Gagarina i Fałata.
  • 3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.