Zielone kieszonki dla wytchnienia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zielone kieszonki dla wytchnienia

Eko, Miasto
Data publikacji: 27 marca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: widok z góry na powstawanie parku Kieszonkowego "Litewska Ojczyzna" przy ul. Matejki i Słowackiego

„Szwajcarski Zakątek” i "Litewska Ojczyzna" to kolejne parki kieszonkowe, które powstają w naszym mieście – w rejonie ulic Matejki i Słowackiego oraz Zagonowej i Narcyzowej.

Trwają intensywnie prace nad kolejnymi toruńskimi parkami kieszonkowymi. Wykonawcy robót mają jeszcze kilka tygodni czasu, aby zakończyć swoje prace i zgłosić gotowość wszystkich czterech inwestycji do odbioru w nadzorującym prace z ramienia miasta Wydziale Środowiska i Ekologii. Na Rubinkowie, w rejonie ulicy Rydygiera, powstaje skwer „Greckie klimaty”, prawie na ukończeniu jest już park na Stawkach – „Zacisze Holandii” oraz „Szwajcarski Zakątek” na Wrzosach, a także „Litewska Ojczyzna” na Bydgoskim Przedmieściu. Pozostało już jedynie dokończenie nasadzeń roślinności i montaż elementów małej architektury, które standardowo wykonuje się po robotach budowlanych, na końcu procesu inwestycyjnego.

Najmniejszą „toruńską kieszonką” jest „Litewska Ojczyzna” - na Bydgoskim Przedmieściu, u zbiegu ulic Matejki i Słowackiego. Prace w tym parku są zaawansowane w 50 proc., a ich wykonawcą jest toruńska firma Rubus Verde. Wyjątkowość tej małej, lecz niezwykle urokliwej przestrzeni wynika głównie z faktu, że niemalże w całości jest ona wynikiem owocnej współpracy pomiędzy miastem a mieszkańcami Bydgoskiego Przedmieścia, niezwykle zaangażowanymi w aranżację tego zapomnianego niegdyś terenu zieleni. Najciekawszy wyraz tego zaangażowania znalazł odbicie w nazwie parku i wyborze litewskich symboli. Ciekawostką jest także ławka multimedialna, gdzie odsłuchując nagrań wypowiedzi, recytacji i utworów muzycznych, zebranych przez aktualnie urzędującą Radę Okręgu nr 13 – Bydgoskie, poznamy informacje nawiązujące zarówno do wileńskich korzeni wielu torunian, wspólnej, wielowiekowej polsko-litewskiej historii, jak i do współczesnej Litwy. Jej ślady znajdziemy tu ponadto m.in. w wieży Giedymina czy roślinności nawiązującej do barw flagi Litwy, m.in. żółtej (świerzop), zielonej (gryka, kwitnąca na biało) i czerwonej. Z elementów zagospodarowania, sprzyjających adaptacji do zmian klimatycznych odnajdziemy tu m.in. ogród deszczowy czy łąkę kwietną z roślinami miododajnymi i „hotelem dla owadów”, a wypoczynkowi i edukacji sprzyjać będą takie atrakcje, jak ławka w formie huśtawki, biblioteczka czy tablice kredowe dla dzieci.

Park kieszonkowy „Szwajcarski Zakątek”, który powstaje przy ul. Narcyzowej i Zagonowej, ma już gotowe wszystkie przyłącza. Położony został system nawadniający, wykonano też ekologiczne alejki parkowe z przepuszczalną nawierzchnią mineralno-gruntową. Trwają nasadzenia formujące szwajcarskie akcenty parku, tj. dywan kwiatowy w kształcie zegara, łąkę z krokusami oraz ławki podwieszane imitujące alpejskie wyciągi narciarskie. Zainstalowane już zostały miniwodotryski przypominające genewski Jet d’Eau. Układana jest też kamienna formacja budująca ciekawe alpinarium, imitujące swoim wyglądem górskie krajobrazy – nawiązujące do tematyki Szwajcarii. Stopień zaawansowania prac wynosi obecnie ok. 85 proc.

To nie koniec urządzania parków kieszonkowych w Toruniu. Od połowy marca br. miasto poszukuje wykonawcy pierwszego etapu prac nad parkiem kieszonkowym „Francuskie Inspiracje” – zlokalizowanym na Chełmińskim Przedmieściu - w rejonie ulicy Polnej/Strehla/F.Nila. W tym półroczu mamy także nadzieję na znalezienie oferentów zainteresowanych realizacją „kieszonki” na Podgórzu pn. „Fiński Relaks”. Uruchomienie przetargu powinno mieć miejsce już w II kwartale bieżącego roku. Kolejne zielone zakątki są planowane przy ulicach: Szosa Chełmińska/Liceum Akademickie w Toruniu, Sienkiewicza /Gagarina,w rejonie Strugi Lubickiej przy ul. Tarnowskiej oraz Chrobrego/Wojska Polskiego.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Na zdjeciu: niebieskie i żółte kwiaty wśród trawy. obok jezdnia
    Eko, Miasto
    Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
  • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
  • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
  • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.