Zielone kieszonki dla wytchnienia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Zielone kieszonki dla wytchnienia

Eko, Miasto
Data publikacji: 27 marca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: widok z góry na powstawanie parku Kieszonkowego "Litewska Ojczyzna" przy ul. Matejki i Słowackiego

„Szwajcarski Zakątek” i "Litewska Ojczyzna" to kolejne parki kieszonkowe, które powstają w naszym mieście – w rejonie ulic Matejki i Słowackiego oraz Zagonowej i Narcyzowej.

Trwają intensywnie prace nad kolejnymi toruńskimi parkami kieszonkowymi. Wykonawcy robót mają jeszcze kilka tygodni czasu, aby zakończyć swoje prace i zgłosić gotowość wszystkich czterech inwestycji do odbioru w nadzorującym prace z ramienia miasta Wydziale Środowiska i Ekologii. Na Rubinkowie, w rejonie ulicy Rydygiera, powstaje skwer „Greckie klimaty”, prawie na ukończeniu jest już park na Stawkach – „Zacisze Holandii” oraz „Szwajcarski Zakątek” na Wrzosach, a także „Litewska Ojczyzna” na Bydgoskim Przedmieściu. Pozostało już jedynie dokończenie nasadzeń roślinności i montaż elementów małej architektury, które standardowo wykonuje się po robotach budowlanych, na końcu procesu inwestycyjnego.

Najmniejszą „toruńską kieszonką” jest „Litewska Ojczyzna” - na Bydgoskim Przedmieściu, u zbiegu ulic Matejki i Słowackiego. Prace w tym parku są zaawansowane w 50 proc., a ich wykonawcą jest toruńska firma Rubus Verde. Wyjątkowość tej małej, lecz niezwykle urokliwej przestrzeni wynika głównie z faktu, że niemalże w całości jest ona wynikiem owocnej współpracy pomiędzy miastem a mieszkańcami Bydgoskiego Przedmieścia, niezwykle zaangażowanymi w aranżację tego zapomnianego niegdyś terenu zieleni. Najciekawszy wyraz tego zaangażowania znalazł odbicie w nazwie parku i wyborze litewskich symboli. Ciekawostką jest także ławka multimedialna, gdzie odsłuchując nagrań wypowiedzi, recytacji i utworów muzycznych, zebranych przez aktualnie urzędującą Radę Okręgu nr 13 – Bydgoskie, poznamy informacje nawiązujące zarówno do wileńskich korzeni wielu torunian, wspólnej, wielowiekowej polsko-litewskiej historii, jak i do współczesnej Litwy. Jej ślady znajdziemy tu ponadto m.in. w wieży Giedymina czy roślinności nawiązującej do barw flagi Litwy, m.in. żółtej (świerzop), zielonej (gryka, kwitnąca na biało) i czerwonej. Z elementów zagospodarowania, sprzyjających adaptacji do zmian klimatycznych odnajdziemy tu m.in. ogród deszczowy czy łąkę kwietną z roślinami miododajnymi i „hotelem dla owadów”, a wypoczynkowi i edukacji sprzyjać będą takie atrakcje, jak ławka w formie huśtawki, biblioteczka czy tablice kredowe dla dzieci.

Park kieszonkowy „Szwajcarski Zakątek”, który powstaje przy ul. Narcyzowej i Zagonowej, ma już gotowe wszystkie przyłącza. Położony został system nawadniający, wykonano też ekologiczne alejki parkowe z przepuszczalną nawierzchnią mineralno-gruntową. Trwają nasadzenia formujące szwajcarskie akcenty parku, tj. dywan kwiatowy w kształcie zegara, łąkę z krokusami oraz ławki podwieszane imitujące alpejskie wyciągi narciarskie. Zainstalowane już zostały miniwodotryski przypominające genewski Jet d’Eau. Układana jest też kamienna formacja budująca ciekawe alpinarium, imitujące swoim wyglądem górskie krajobrazy – nawiązujące do tematyki Szwajcarii. Stopień zaawansowania prac wynosi obecnie ok. 85 proc.

To nie koniec urządzania parków kieszonkowych w Toruniu. Od połowy marca br. miasto poszukuje wykonawcy pierwszego etapu prac nad parkiem kieszonkowym „Francuskie Inspiracje” – zlokalizowanym na Chełmińskim Przedmieściu - w rejonie ulicy Polnej/Strehla/F.Nila. W tym półroczu mamy także nadzieję na znalezienie oferentów zainteresowanych realizacją „kieszonki” na Podgórzu pn. „Fiński Relaks”. Uruchomienie przetargu powinno mieć miejsce już w II kwartale bieżącego roku. Kolejne zielone zakątki są planowane przy ulicach: Szosa Chełmińska/Liceum Akademickie w Toruniu, Sienkiewicza /Gagarina,w rejonie Strugi Lubickiej przy ul. Tarnowskiej oraz Chrobrego/Wojska Polskiego.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dzieci w strojach ludowych tańczą poloneza na boisku szkolnym
  Miasto
  Szkoła Podstawowa nr 1 obchodzi 140-lecie działalności. Uroczystości z tej okazji odbyły się 6 czerwca 2023 r.
 • Rondo przy Niesiołowskiego i Buszczyńskich gotowe
  Drogi, Miasto
  Na miesiąc przed planowanym terminem zakończyła się budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Niesiołowskiego i Buszczyńskich. Zadanie zostało zrealizowane w ramach "Programu poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów".
 • Na zdjęciu: kasztanowiec o imieniu Jeżyk, obok stoi kilkadziesiąt dzieci
  Eko, Miasto
  Kasztanowiec Jeżyk, rosnący przy ul. Łąkowej, znalazł się w finale konkursu Drzewo Roku 2023. Głosowanie trwa do końca czerwca 2023 r.
 • Tak się robi biznes „Made in Toruń” - Calla Flowers
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowało cykl wideo prezentujący wybrane firmy wyróżnione toruńskim znakiem jakości.  „Tak się robi biznes Made in Toruń” ma charakter wizerunkowy. W kolejnym odcinku prezentujemy studio kwiatowe Calla Flowers. - To miejsce o niezwykłym klimacie i oferujące niebanalne kompozycje florystyczne. Wyjątkowe...
 • Miasto, Sport
  Piłkarze toruńskiej Elany już w czwartek 8 czerwca 2023 r. meczem z Pogonią Mogilno mogą przypieczętować awans do trzeciej ligi piłkarskich rozgrywek.
 • Na zdjęciu ulica Kopernika w Toruniu
  Drogi, Miasto
  Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego mogą odbywać się wydarzenia sportowe – każdej kategorii – tak zdecydował zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
 • Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Oficyna kamienicy przy ul. Łaziennej 24A idzie pod młotek. Nieruchomość na toruńskiej starówce będzie można kupić w przetargu organizowanym przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami w dn. 20 czerwca 2023 r.
 • W piątek 9 czerwca 2023 r. - po Bożym Ciele - kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 7:00-14:30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
 • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r., w 63. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Honorowego Obywatela Torunia, dowódcy Frontu Pomorskiego, który w 1920 r. przyniósł miastu niepodległość. Toruński pomnik gen. Hallera znajduje się u wylotu ulicy Piastowskiej, którą 18 stycznia 1920 r....
 • 20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
 • Wiele atrakcji czekało na najmłodszych podczas Art Pikniku, jaki odbył się z okazji Dnia Dziecka 4 czerwca 2023 r. na Błoniach Nadwiślańskich.
 • Wspólna wycieczka i piknik w leśnictwie Olek pod hasłem „Toruń na rowery 2023” przyciągnęły setki torunian na jednośladach. Szósta edycja największego rekreacyjnego wydarzenia sezonu rowerowego odbyła się w niedzielę 4 czerwca 2023 r.