Zebrali makulaturę – otrzymali nagrody | www.torun.pl

Zebrali makulaturę – otrzymali nagrody

Eko, Miasto
Data publikacji: 23 czerwca 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Prezydent Michał Zaleski wręcza symboliczny czek zwycięskiej szkole

Poznaliśmy zwycięzców konkursu makulaturowego 2021 – zwycięskie szkoły i przedszkola odebrały nagrody na scenie na Rynku Staromiejskim.

- Wyniki czwartej edycji konkursu makulaturowego pokazują, jak uczennice i uczniowie toruńskich szkół oraz przedszkolaki potrafią myśleć odpowiedzialnie o środowisku naturalnym. Bardzo się cieszę, że mimo epidemii, mimo okresu istotnych ograniczeń i nauki zdalnej jednak tak dużo młodych ludzi wzięło udział w zbiórce – powiedział prezydent Michał Zaleski.

W roku szkolnym 2020/2021 w akcji zbierania makulatury wzięło udział blisko 13 tys. młodych torunianek i torunian z 35 placówek edukacyjnych (w tym 4 placówek niepublicznych): 15 przedszkoli, 14 szkól podstawowych i 6 szkól ponadpodstawowych. Łącznie od 1 grudnia 2020 roku do 30 kwietnia 2021 roku zebrano w nich 257,33 ton papieru i tektury.

Do zwycięskich szkół trafiły nagrody – symboliczne czeki – o wartości blisko 200 tys. zł. Wręczenie odbyło się w dniu 23 czerwca 2021 r. na scenie na Rynku Staromiejskim. Uroczystość połączona została z piknikiem ekologicznym, podczas którego swoje stoiska mieli: Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania oraz Lasy Państwowe. Działał także punkt wymiany przyniesionej makulatury na sadzonki drzew. W uroczystości udział wziął chór ze Szkoły Podstawowej nr 14, który wykonał piosenki o tematyce ekologicznej.

Zobacz relację z wręczenia nagród

Wzorem roku 2020 zrezygnowano z podziału na przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe – był jedna wspólna rywalizacja. Miejsce zajęte w konkursie uzależnione było od ogólnej masy papieru i tektury zebranej w placówce oświatowej (nagrodzonych zostaje 5 placówek, które zebrały najwięcej tego surowca) oraz masy papieru i tektury zebranej w placówce oświatowej w przeliczeniu na 1 ucznia tej placówki (nagrodzonych zostaje 20 placówek). Nagrody finansowe otrzymane w konkursie mogą być przeznaczone na zakup pomocy dydaktycznych oraz wyposażenia sal lekcyjnych w zwycięskiej placówce.  Poza otrzymaną nagrodą finansową dyrektor placówki, która uzyskała tytuł laureata konkursu ma prawo wskazania do 10 uczniów, którzy w sposób najbardziej aktywny uczestniczyli w zbiórce papieru. Uczniowie ci otrzymają nagrodę w postaci bonu upominkowego o minimalnej wartości 50,0 zł.

W kończącym się roku szkolnym najwięcej makulatury zebrali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 14 – aż 33.300 kg. Na drugim miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa nr 4 im. św. Jana Pawła II (31.340 kg), na trzecim SP nr 3 (22.800 kg), a dalej: SP nr 24 (18.314 kg) i SP nr 35 (16.300 kg).

W przeliczeniu na jednego ucznia najlepsze okazało się Przedszkole Miejskie nr 3 (85,3 kg/os.), drugie miejsce należy do Przedszkola Niepublicznego Bim-Bam-Bino (73,7 kg/os.), a trzecie do SP nr 4 (65,4 kg/os.) – przejdź do szczegółowych wyników konkursu.

Jak zapowiedział prezydent Michał Zaleski, po wakacjach ogłoszona zostanie kolejna edycja tego konkursu.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu budynek Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki z lotu ptaka podczas zachodu słońca
  Kultura, Miasto
  Kolejny sierpniowy weekend w Toruniu obfitować będzie w liczne atrakcje i wydarzenia kulturalne. Tym razem zarówno mieszkańcy jak i turyści mogą wziąć udział w licznych warsztatach organizowanych przy Szkole Leśnej na Barbarce, udać się na wernisaże do Galerii Sztuki Wozownia czy wysłuchać wyjątkowych utworów w ramach 25. Międzynarodowego...
 • Drogi, Inwestycje
  Uwaga, dziś 5 sierpnia od godz. 22.00 na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego zostanie wprowadzony ruch wahadłowy.
 • Na zdjęciu: przeprowadzane jest badanie wzroku starszego mężczyzny
  Miasto
  Badania profilaktyczne, edukacja, a także możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19 – to oferta dla torunian przygotowana w Miasteczku Zdrowia.
 • Grafika informująca o Konkurs #BeActive Awards 2021
  Miasto
  Przedszkole Miejskie nr 13 weźmie udział w konkursie głównym #BeActive Award 2021 organizowanym przez Komisję Europejską.
 • Grafika informująca o konkursie Turystyczne spacery po zdrowie
  Miasto
  Jak połączyć piękne z przyjemnym i pożytecznym? Weź udział w konkursie „Turystyczne spacery po zdrowie”, zrób zdjęcia i wygrywaj nagrody.
 • Na zdjęciu: konferencja prasowa z udziałem prezydenta Michała Zaleskiego
  Miasto
  Ruszył esemesowy system umawiania wizyt w Wydziale Obsługi Mieszkańców, dotyczących spraw związanych z rejestracją pojazdów. Nowy system ma usprawnić obsługę mieszkańców w tym zakresie.
 • Na 100 dni przed tegorocznym 29. Międzynarodowym Festiwalem Filmowym EnergaCAMERIMAGE, który odbędzie się w Toruniu 13-20 listopada, organizatorzy zaprezentowali plakat wydarzenia.
 • To będzie nie lada gratka dla fanów motoryzacji – 4 września 2021 r. w toruńskim MotoParku w kilkunastu strefach wystawowych zaprezentują się wyjątkowe pojazdy, reprezentujące różne oblicza motoryzacji.
 • Mieszkańcy Torunia i turyści odwiedzający nasze miasto lubią korzystać z roweru miejskiego. Przez dwa lata jego funkcjonowania odnotowano ponad 400 tysięcy wypożyczeń!
 • W czwartek 5 sierpnia 2021 r. na placu przez Centrum Handlowym Kometa odbędzie się wydarzenie pn. „Miasteczko Zdrowia – Toruń 2021”.
 • Od jutra 5 sierpnia 2021 r. na ulice regionu wyrusza Szczepionkobus – specjalny autobus, w którym przyjąć można dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Pierwszym jego przystankiem będzie centrum handlowe Kometa w Toruniu.
 • Konferencja Firma Przyszłości po roku przerwy spowodowanej pandemicznymi ograniczeniami powraca w Toruniu już w październiku 2021 r.
 • Chcesz złożyć wniosek o świadczenie z programu „Dobry Start”? Nie wiesz jak to zrobić? Przyjdź do ZUS-u i skorzystaj z pomocy ekspertów, którzy pomogą wypełnić wniosek online.
 • Na terenie Torunia trwa montaż tablic Systemu Informacji Pasażerskiej. W związku z robotami przyłączeniowymi w pobliżu niektórych przystanków planuje się krótkie wyłączenia sygnalizacji świetlnych.