Kwiecień miesiącem walki z rakiem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Kwiecień miesiącem walki z rakiem

Kwiecień miesiącem walki z rakiem

Z bezpłatnych badań profilaktycznych oraz licznych atrakcji sportowych i turystycznych mogą skorzystać torunianie w czasie tegorocznej kampanii "Kwiecień - toruński miesiąc walki z rakiem".

- Zainteresowanie badaniami jest znaczne, zwłaszcza tymi, które proponowane są od niedawna, takimi jak badania dermatologiczne czy morfologia krwimówi Izabela Miłoszewska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej, głównego organizatora kampanii. – Warto dzwonić i dopytywać, czy są jeszcze limity przyjęć, warto się przebadać. Kluczem do zachowania zdrowia są bowiem badania profilaktyczne, ponieważ, odpowiednio wcześnie przeprowadzone, pozwalają wykryć poważne choroby w początkowym stadium rozwoju, kiedy istnieje możliwość ich skutecznego leczenia. Trzeba pamiętać, że większość nowotworów rozwija się przez długi czas bezobjawowo, dlatego znaczenie badań profilaktycznych jest niezwykle istotne.

Panie nadal mogą zapisywać się na mammografię i na cytologię. Na badania mammograficzne czeka się około tygodnia, a cytologia wykonywana jest w niektórych przychodniach nawet w dniu rejestracji. W ramach akcji można również zgłaszać się jeszcze na badania morfologii krwi, natomiast nie ma już miejsc na badania dermatoskopowe.

- Dużym zainteresowaniem cieszą też zajęcia z nordic walkingu oraz gimnastyka dla pań 50+  – dodaje dyrektor Miłoszewska. - Regularnie w zajęciach tych uczestniczy ponad 20 - 30 osób. Wiele osób, bo ponad 60, wzięło udział w bezpłatnej lekcji zumby.


Kiedy i gdzie można się przebadać?
(jeśli nie podano inaczej, badania trwają cały miesiąc, aż do wyczerpania określonego limitu badanych osób)

 • Specjalistyczny Szpital Miejski ul. Batorego 17/19

- badanie mammograficzne dla pań w wieku 50 – 69 lat, posiadających aktualne ubezpieczenie zdrowotne, które nie miały wykonywanego tego badania  w ciągu ostatnich 24 miesięcy; rejestracja pod nr tel. 56 61–00–221 (konieczny nr pesel) lub osobiście  w Zakładzie RTG ul. Batorego 17/19 w godz.  w godz. 9.00–13.00 w dni robocze.

 • Szpital Specjalistyczny Matopat, ul. Storczykowa 8/10

- badanie morfologii krwi w celu  wczesnego wykrywania chorób rozrostowych krwi (białaczki) wraz z konsultacją specjalisty chorób wewnętrznych dla pacjentów, których wyniki są  nieprawidłowe;

 • Przychodnia Specjalistyczna OLK–MED, Plac 18 Stycznia 4

- badanie cytologiczne – poniedziałek, wtorek, środa, piątek w godzinach 8.00–18.00, czwartek 15.00–18.00, poradnia ginekologiczna I piętro, pok. 206. Badanie przeznaczone dla kobiet w wieku 25 do 59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonanego badania cytologicznego. Konieczna uprzednia rejestracja osobista lub telefoniczna 56 622-66-66, 56 622-23-13.

 • Prywatna Specjalistyczna Przychodnia Lekarska Nowak § Nowak, ul. Filtrowa 29b

- badanie cytologiczne dla pań w wieku 25-59 lat, które nie wykonywały tego badania  w ciągu ostatnich trzech lat, po uprzedniej rejestracji telefonicznej 56 623-56-05,

- badanie mammograficzne dla kobiet powyżej 40 roku życia, po uprzedniej rejestracji telefonicznej (56) 665 401 415. Badanie odbywać się będzie w Pracowni Radiologicznej ul. Koniuchy 15/5.

 • Przychodnie Lekarskie Hipokrates, ul. Dekerta 1

- badanie cytologiczne dla pań w wieku 25-59 lat, które nie wykonywały tego badania  w ciągu ostatnich trzech lat, po uprzedniej rejestracji telefonicznej 56 622-24-49.

 • NordicMania Studio Sportu

- zajęcia nordic walking dla każdego, w każdy wtorek godz. 16.00 Stadion przy ul. Świętopełka 15, w sobotę – lasek przy ul. Gen. J. Bema (na skrzyżowaniu ulic Gen. J. Bema i K. I. Gałczyńskiego). Istnieje  możliwość wypożyczenia kijków dla dorosłych i dla dzieci. Konieczny kontakt telefoniczny do instruktora p. Anny Szotek tel. 601 960 900.

 • Toruński Związek Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej

- zajęcia nordic walking dla każdego, zbiórka w każdą sobotę , godz. 9.00 przy lasku Bielańskim, naprzeciw Szkoły Podstawowej Nr 7 ul. Gen. J. Bema 66. Istnieje możliwość wypożyczenia  kijków. Szczegółowych informacji udziela instruktor Jolanta Chojnacka tel. 608 749 093.
- gimnastyka dla pań 50+, poniedziałki i czwartki, godz. 18, Szkoła Podstawowa nr 7, ul. Gen. J. Bema 66.
- zajęcia zumba fitness dla każdego, wtorek 9 kwietnia, godz. 17.20,  w Gimnazjum nr 3 przy ul. Żwirki i Wigury 49. Trzeba zabrać strój sportowy.  Szczegółowych informacji udziela  instruktor p. Marta Lewandowska  tel. 504 910 335.

 • Oddział Miejski PTTK

- wycieczka z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”, sobota 20 kwietnia br. Oddział Miejski PTTK zaprasza do przejścia kolejnego odcinka Szlaku św. Jakuba. Spotkanie o godz. 6.30  na dworcu PKP Toruń Główny, skąd o godz. 6.46 turyści odjadą pociągiem do Iławy. Przdwodnik Rajmund Czechowski poprowadzi turystów trasą Iława – Katarzynki – Radomno – Nowy Dwór Bratiański – Nawra – Nowe Miasto Lubawski. Długość trasy wyniesie ok. 25 km.

 • zajęcia zumba fitness dla każdego, wtorek, godz. 17.20,  czwartki 19.45. Szczegółowych informacji udziela  instruktor p. Marta Lewandowska  tel. 504 910 335.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
 • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
  Miasto
  Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
 • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
  Miasto
  7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Herb Miasta Torunia
  Miasto
  Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
  Biznes, Miasto
  Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
 • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
 • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
 • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
 • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.