Zapraszamy na 14. Bella Skyway Festival | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zapraszamy na 14. Bella Skyway Festival

Kultura, Miasto
Data publikacji: 08 sierpnia 2023
Autor: Marcin Pryka

Popularny toruński festiwal światła to już prawdziwa marka. Festiwal co roku odwiedzają setki tysięcy osób. Czternasta edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 15–19 sierpnia 2023 r. Przez pięć letnich wieczorów blask 26 świetlnych instalacji ożywi nocną scenerię miasta. - Zapraszamy wszystkich, których interesuje piękno Torunia pokazane poprzez instalacje świetlne, aby spojrzeć na nasze miasto w odmienionej, wieczornej iluminowanej perspektywie. Miasto ciekawe i wyjątkowe. W tych dniach bramy Torunia są i będą otwarte - powiedział na konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski.

Wzorem lat ubiegłych festiwal będzie ogólnodostępny dla wszystkich odwiedzających – 23 instalacje będą miały formułę otwartą, a tylko trzy będą płatne. Festiwal organizowany jest w Toruniu nieprzerwanie od 2009 r., jego początki wiążą się ze staraniami naszego miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Bella Skyway to niepowtarzalna okazja dla młodych, zdolnych twórców, którzy w swoich realizacjach wykorzystują światło lub specjalizują się w technikach multimedialnych oraz projekcjach wielkoformatowych.

Wszystkie instalacje tegorocznej edycji zostaną przygotowane w obrębie ulic i zakamarków Starego Miasta. – Corocznie festiwal pokazuje nowe prezentacje, nowe spektakle, nowe miejsca w Toruniu wydobyte dzięki instalacjom, których autorzy często trafiają do nas także spoza Polski i chcą wykorzystać piękno naszego miasta, aby pokazać je odmienione w światłach. Przede wszystkim to jest festiwal architektury i piękna naszego miasta. Tegoroczna edycja będzie gościć w samym sercu Torunia, a więc w miejscach bardzo znanych i bliskich - podkreślił prezydent Michał Zaleski.

Instalacje pojawią się m.in. na budynku Collegium Maximum na Placu Rapackiego, na Rynku Staromiejskim, w ruinach podominikańskich, na ul. Chełmińskiej, Moście im. J. Piłsudskiego, Urzędzie Miasta, Urzędzie Marszałkowskim i Młodzieżowym Domu Kultury. Instalacje będzie można oglądać od wtorku do soboty od godz. 20:30 do północy.

Plan sytuacyjny 14. Bella Skyway Festival:

Zwiedzający będą mogli natknąć się na liczne instalacje skłaniające do refleksji nad stanem naszej planety oraz nad tym, co możemy zrobić, aby żyć w zgodzie z naturą. Pojawią się zarówno projekcje przekazujące pokoleniom, jak bardzo ważne powinno być dla nas otaczające środowisko oraz instalacje pokazujące, dlaczego należy dbać o naszą „Zieloną Planetę”.

W Fosie Zamkowej czekać będzie spektakularny powrót do czasów świetności Zamku Krzyżackiego. To właśnie tam stanie olbrzymia kurtyna wodna, która będzie przypominać jak ważna jest w naszym życiu codziennym woda jako jeden z pięciu żywiołów.

W 2023 r. przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Motyw przewodni Bella Skyway Festival w tym roku nosi tytuł Marzyciele z zielonej planety i nawiązuje do postaci słynnego toruńskiego astronoma. Poza tym zwiedzający podczas spacerów będą mieli okazję zobaczyć liczne instalacje oraz mappingi związane z naukowcem i przypominające o jego wybitnych dokonaniach. Uczestnicy dowiedzą się, jakie gwiazdy obserwował Kopernik oraz będą mieli okazję zobaczyć pozasłoneczne światy, które w jakiś sposób związane są z postacią i dziełem naszego największego uczonego rodem z Torunia.

Nad dziedzińcem Ratusza Staromiejskiego zawiśnie gigantyczne słońce, które nawiązywać będzie do idei heliocentrycznej. Główną atrakcją tegorocznego Bella Skyway Festival będzie niezwykły mapping stworzony z okazji stulecia istnienia Disneya. Magiczny mapping stworzony zostanie przez portugalskich artystów z grupy Ocubo – jednych z najlepszych na świecie specjalistów od projekcji 3D. Mapping pojawi się na Placu Rapackiego.

Strefa na Placu Rapackiego będzie jedyną płatną strefą Bella Skyway Festival. Tam znajdą się trzy instalacje – dwie związane ze stuleciem Disneya oraz ARstronomy. Na fasadzie budynku Collegium Maximum pojawi się wyjątkowy, pełen kolorów mapping.

Bilet wstępu do płatnej strefy w przedsprzedaży kosztować będzie 10 zł, natomiast w dniach festiwalu cena wyniesie 15 zł. Bilety w przedsprzedaży dostępne są od 4 sierpnia na Zamku Krzyżackim i Krzywej Wieży w Toruniu w godzinach 10:00-18:00, online na portalu kupbilecik i bilety24. Natomiast w dniach trwania festiwalu bilety dostępne będą na Rynku Staromiejskim w godzinach 18:00-22:00 oraz bezpośrednio przy wejściu do strefy.

>>> Bilety <<<

- W tym roku mamy do zaoferowania wiele rzeczy, których do tej pory w Toruniu nie można było oglądać. Goście, którzy pojawią się na budynkach będą wyjątkowi. Myślę, że każdy odnajdzie przyjazną postać wśród tych, które będą prezentowane. Ściany naszych budynków odwiedzą takie postaci, jak Myszka Miki, Kaczor Donald, ale też śpiewać będzie Kopernik, więc jestem przekonany, że będzie to edycja bardzo zaskakująca w kontekście kilku instalacji. Pokazujemy rzeczy, których do tej pory nie były - zachęcał na konferencji dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej Krystian Kubjaczyk

Tegoroczna edycja obejmować będzie również wydarzenia towarzyszące – wśród nich będzie np. kolacja na wysokości 50 metrów - Dinner in the Sky, czyli nowatorska platforma kulinarna, która wykorzystuje dźwig do uniesienia w powietrze specjalnego stołu restauracyjnego. Dzięki temu rozwiązaniu kelnerzy serwują swoim gościom dania na wysokości 50 metrów nad ziemią.

Codziennie – w ramach wydarzenia Anielska Plaża - przez 5 wieczorów o godzinie 22:00, rozgrywane będą mecze pokazowe, które pokażą piłkę siatkową od nowej, fascynującej strony, gdzie znakomici zawodnicy, zaprezentują się w fluorescencyjnych strojach na specjalnie oświetlonym boisku. Dzięki specjalnej infrastrukturze, tonom piasku i niesamowitym efektom świetlnym, toruński Rynek Nowomiejski w dniach od 15 do 19 sierpnia zmieni się w arenę do gry w siatkówkę plażową o unikalnym na skalę kraju charakterze. Rozbłyski świetlne i kolorowe efekty specjalne sprawią, że zwykłe boisko do siatkówki zamieni się w pokazowe show, które zaskoczy i oczaruje wszystkich uczestników wydarzenia.

>>> Program 14. Bella Skyway Festival <<<

W trakcie konferencji prasowej zorganizowanej na Placu Podominikańskim prezydent Michał Zaleski podziękował wszystkim, którzy są partnerami miasta Torunia w realizacji wydarzenia. - Projekt zleciliśmy do realizacji naszej miejskiej instytucji kultury – Toruńskiej Agendzie Kulturalnej, natomiast partnerzy to chociażby Bella, a więc firma wchodząca w skład Grupy Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych, to Województwo Kujawsko-Pomorskie, ale także Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu. Organizatorami 14. Bella Skyway Festival Toruń. Kujawsko-Pomorskie są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Sponsorem tytularnym wydarzenia są TZMO SA i marka Bella. Patronem honorowym jest Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Pełna lista sponsorów poniżej.

W czasie trwania imprezy - od 15 do 19 sierpnia - by ułatwić widzom dotarcie na festiwal, wprowadzone zostaną dodatkowe kursy miejskich tramwajów i autobusów. Osoby korzystające z parkingu buforowego będą mogły skorzystać z tych kursów za darmo.

Parking buforowy zostanie zlokalizowany na Placu Cyrkowym - ul. Przy Skarpie. Bilet - wraz z paragonem - uprawnia do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej do 5 osób od godz. 18.00 do godz. 1.00 na powyższych liniach. Parking jest niestrzeżony i czynny od godz. 18.00 do godz. 00.30. Poza ww. parkingiem buforowym będzie dostępny odpłatnie parking przy targowisku przy ul. Szosa Chełmińska. Dojście piesze do centrum ok. 600 m.

Organizatorzy sugerują także korzystanie z dostępnych parkingów na zasadach, które na nich obowiązują, w tym m.in.: parkingu koło Auli UMK, parkingu koło Centrum BUMAR oraz parkingu koło Motoareny.

>>> Parkingi festiwalowe <<<

- Dojazd w czasie festiwalu będzie zapewniony poprzez dodatkowe kursy komunikacji zbiorowej. Będzie 46 kursów samych tramwajów, łącznie 76 kursów wszystkich linii, czyli 1, 4, 5. Będą one uruchamiane po godz. 20:00. Aż do północy będą te przejazdy się odbywały, także zapraszamy wszystkich uczestników festiwalu do tego, aby korzystali z komunikacji miejskiej, bo oferta przewozowa będzie bardzo bogata i myślę, że każdy kto będzie chciał skorzystać z naszego festiwalu będzie mógł sobie dojechać tramwajem czy liniami autobusowymi. Komunikacją miejską jest najlepiej, najtaniej i najpewniej - zapewnił podczas konferencji dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia Marcin Kowallek.

Dodatkowe kursy tramwajów:

Linia nr 1:

  • Z pętli Olimpijska: 19:55, 20:08, 20:19 20:35, 21:20, 21:45, 22:00, 22:05 22:35, 22:55, 23:15, 23:26, 23:30, 23:48, 0:00
  • Z pętli Uniwersytet:19:47, 20:16, 20:26, 21:00, 21:13, 21:30, 21:41, 22:04, 22:16, 22:41, 22:56, 23:11, 23:21, 23:36, 23:45, 23:55.

Linia nr 5:

  • Z pętli Motoarena: 21:10, 23:45, 0:06
  • Z pętli Olimpijska: 20:13, 20:15, 23:26

Linia nr 4

  • Z pętli Uniwersytet: 22:37, 23:07, 23:37, 0:07 – kursy skrócone do pętli Wschodnia
  • Z pętli Wschodnia: 23:04, 23:34, 0:04

Dojazd:

  • linia nr 10 z pętli Rybińskiego o godzinie 20:18 tylko do Odrodzenia,
  • linia nr 20 z pętli Poznańska o godzinie 20:15 tylko do zajezdni,
  • linia nr 27 z pętli Wrzosy I o godz.: 20:00 i 20:20 tylko do Odrodzenia,
  • linia nr 30 z pętli Nad Strugą o godz.: 20:00 i 20:20

Powrót:

odjazdy z Odrodzenia przy Cinema City:

  • linia nr 11 w kier. Czerniewic o godz. 23:10 i 00:10
  • linia nr 20 w kier. Podgórza o godz. 23:10 i 00:10

odjazdy z pl. Rapackiego:

  • Linia nr 10 w kier. Strobanda o godzinie 23:08 i 0:08
  • linia nr 27 w kier. Wrzosów o godz. 23:13 i 00:13

Z powodu zamknięcia Al. Solidarności autobusy zatrzymają się na ul. Odrodzenia na przystanku linii nr 12 (przy Miejskiej Przychodni Specjalistycznej).

odjazdy z Placu św. Katarzyny:

  • linii nr 30 w kier. os. Nad Strugą o godz. 23:10 i 00:10.

Z powodu zamknięcia Al. Solidarności autobusy zatrzymają się na ul. Uniwersyteckiej na przy Miejskiej Przychodni Specjalistycznej).

W czasie Bella Skyway Festiwal od godziny 19:30 do 0:20 zawieszone zostanie funkcjonowanie węzła przesiadkowego w Al. Solidarności.

  • Tramwaje linii nr 1 pojadą objazdem przez Aleję Św. Jana Pawła II i Wały Gen. Sikorskiego (przystanki na ul. Wały gen. Sikorskiego).
  • Autobusy linii nr 30, 111 i 115 pojadą przez ulicę Uniwersytecką (przystanki na ul. Uniwersyteckiej przy Przychodni).
  • Autobusy linii nr 38 pojadą objazdem: Odrodzenia, Uniwersytecka, Wały gen. Sikorskiego (przystanki na ul. Uniwersyteckiej przy Przychodni)       
  • Autobusy linii nr 10, 12, 13, 14, 20, 27, 32, pojadą objazdem: Al. św. Jana Pawła II, Czerwoną Droga, Odrodzenia, plac To-Mi-To, Grudziądzką (przystanki przy Czerwonej Drodze  w kier. lewobrzeża, a na Odrodzenie w kier. Wrzosów).
  • Autobusy linii nr 31 w kierunku Wrzosów pojadą przez plac To-Mi-To i Grudziądzką.

Odjazdy autobusów nocnych o godzinie 23:35 realizowane będą z przystanków Odrodzenia.

Na trasie objazdu obowiązywać będą przystanki:

  • Odrodzenia przy Cinema City dla linii 10, 12, 13, 14, 20, 27 i 32 w kier. lewobrzeża,
  • Odrodzenia przy przychodni dla linii 10, 13, 20, 27, 31 i 32 w kier. Wrzosów,
  • Legionów (tymczasowy) dla linii nr 10, 20, 27, 31, 32 i 38 w kier. Wrzosów,
  • Uniwersytecka dla linii nr 30,  38, 111 i 115 w  obu kierunkach.
 

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
    Drogi, Miasto
    W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Watis inwestuje w Toruniu
    Biznes, Miasto
    Spółka otworzyła swój punkt przy ul. Lelewela 9A. Firma z Wielkopolski, w przetargu organizowanym przez Miasto Toruń, zapłaciła za nieruchomość 2 700 000 zł.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
    Drogi, Miasto
    Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
  • Na zdjęciu: skoszona trawa złożona na taczce
    Eko, Miasto
    Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
  • - We wtorek 16 lipca od godz. 12:00 do godz. 19:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
  • Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
  • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
  • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
  • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.