Zakup ciepła – rekompensata lub dodatek | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zakup ciepła – rekompensata lub dodatek

Eko, Miasto
Data publikacji: 30 września 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: latarnie na Rynku Staromiejskim spowite mgłą

Zgodnie z ustawą z 15 września 2022 r. niektóre podmioty, jak żłobki, instytucje kultury, jednostki oświaty, będą mogły ubiegać się o zakupu ciepła systemowego za tzw. cenę średnią z rekompensatą lub o dodatki na ten cel.

20 września 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz. U. z 2022, poz. 1967), która wprowadza możliwość:
1. zakupu ciepła systemowego (z sieci) za tzw. cenę średnią z rekompensatą, przez m.in. podmioty wskazane w art. 4 ust. 2-4 (np. TTBS, zoz-y, żłobki, instytucje kultury, jednostki pomocy społecznej, jednostki oświaty, itd.)

W tym celu odbiorca ciepła systemowego musi złożyć sprzedawcy ciepła  oświadczenie (o którym mowa art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 1  w/w ustawy) o spełnieniu warunków pozwalających na stosowanie wobec tych podmiotów ceny średniej
z rekompensatą. Wzór oświadczenia określono w Załączniku nr 2 do Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 20 września 2022 r. (Dz. U. z 2022 r., poz. 1975);

2. ubiegania się o dodatki dla podmiotów wrażliwych (np. zoz-y, żłobki, instytucje kultury, jednostki pomocy społecznej, jednostki oświaty, itd.), dla budynków:

 • niepodłączonych do sieci ciepłowniczej lub gazowej,
 • opalanych węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającym co najmniej 85% węgla kamiennego, peletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy, gazem skroplonym LPG oraz olejem opałowym,
 • których główne źródło ogrzewania zostało zgłoszone - w terminie do 11 sierpnia 2022 r. - do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Wysokość dodatku wynosi 40% wzrostu kosztów ogrzewania na sezon, wyliczonego dynamicznie, czyli na podstawie średniej ceny i ilości zużytego paliwa z wybranych dwóch lat, z trzech ostatnich lat, potwierdzonych dokumentem sprzedaży (fakturami). Wzór wyliczenia wysokości dodatku określono w art. 26 ust. 5 w/w ustawy.

Wnioski należy składać do Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia, ul. Legionów 220 (istnieje także możliwość zgłoszenia wniosku w wersji elektronicznej) -  do 30 listopada 2022 r. Wypłata środków następuje w terminie miesiąca od daty zgłoszenia. Wzór wniosku został określony w Załączniku do Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 20 września 2022 r. (Dziennik Urzędowy z 2022 r., poz. 1976).

Do pobrania:

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu ceglana wierza ruin Zamku Krzyżackiego nocą
  Kultura, Miasto, Sport
  Przed nami weekend pełen magii, czarów i zaklęć - kto chce poczuć się czarodziejem i wróżką, zapraszamy do wizyty w Zamku Krzyżackim. A kto już się zmęczy czarowaniem, zachęcamy do uczestnictwa w wielu innych zajmujących wydarzeniach w Toruniu.
 • Na zdjęciu: zawodnicy masters - mężczyźni biorą udział w biegu w hali na bieżni
  Miasto, Sport
  24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń odbędą się są 33. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters połączone z 7. Halowymi Mistrzostwami Polski Lekarzy.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • Na zdjeciu: widok z góry na salę gimnastyczną, gdzie na krzesełkach siedzą ludzie i słuchają wystąpienia prezydenta miasta
  Miasto
  22 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami Torunia – tym razem okręgu Chełmińskie.
 • Na zdjęciu: fragment białego autobusu miejskiego
  Miasto, MZK
  Od poniedziałku 26 lutego 2024 r. wprowadzone zostaną korekty odjazdów linii nr 30, 39 i 44 w dni robocze z pętli Nad Strugą i Wapienna w godzinach 7:00-8:00.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi w otoczeniu kobiet i mężczyzn - przewodników
  Miasto
  W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Przedstawiciele firm marketingowych spotkali się z prezydentem Michałem Zaleskim, żeby porozmawiać o możliwościach rozwoju oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w prowadzeniu biznesu w Toruniu.
 • Z okazji obchodów 100-lecia hokeja w Toruniu, jak również w ramach akcji „Sportowe ferie 2024” został rozegrany turniej e-hokeja.
 • Na lodowisku Tor-Tor przy ul. Bema trwają Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów w hokeju na lodzie. W turnieju doskonale spisują się gospodarze - MKS Sokoły Toruń.
 • Wracamy do tematu sceny plenerowej w Czerniewicach. Będziemy rozmawiać o dwóch alternatywnych rozwiązaniach projektowych – walorach funkcjonalnych, kosztach realizacji i utrzymania, potrzebach lokalnego środowiska w zakresie użytkowania obiektu. Zbierzemy uwagi i opinie uczestników.
 • Dyplomaci z kilku państw afrykańskich oraz ludzie biznesu, nauki i kultury zjechali do Torunia na I Międzynarodowy Kongres Afrykanistyczny. Wydarzenie w Urzędzie Marszałkowskim zorganizowały wspólnie Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres trwa od 21 do...
 • 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń odbędą się są 33. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters połączone z 7. Halowymi Mistrzostwami Polski Lekarzy.
 • 22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • W związku ze spływem wód opadowych, w zlewni rzeki Drwęcy, przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.