Zakup ciepła – rekompensata lub dodatek | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Zakup ciepła – rekompensata lub dodatek

Eko, Miasto
Data publikacji: 30 września 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: latarnie na Rynku Staromiejskim spowite mgłą

Zgodnie z ustawą z 15 września 2022 r. niektóre podmioty, jak żłobki, instytucje kultury, jednostki oświaty, będą mogły ubiegać się o zakupu ciepła systemowego za tzw. cenę średnią z rekompensatą lub o dodatki na ten cel.

20 września 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz. U. z 2022, poz. 1967), która wprowadza możliwość:
1. zakupu ciepła systemowego (z sieci) za tzw. cenę średnią z rekompensatą, przez m.in. podmioty wskazane w art. 4 ust. 2-4 (np. TTBS, zoz-y, żłobki, instytucje kultury, jednostki pomocy społecznej, jednostki oświaty, itd.)

W tym celu odbiorca ciepła systemowego musi złożyć sprzedawcy ciepła  oświadczenie (o którym mowa art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 1  w/w ustawy) o spełnieniu warunków pozwalających na stosowanie wobec tych podmiotów ceny średniej
z rekompensatą. Wzór oświadczenia określono w Załączniku nr 2 do Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 20 września 2022 r. (Dz. U. z 2022 r., poz. 1975);

2. ubiegania się o dodatki dla podmiotów wrażliwych (np. zoz-y, żłobki, instytucje kultury, jednostki pomocy społecznej, jednostki oświaty, itd.), dla budynków:

 • niepodłączonych do sieci ciepłowniczej lub gazowej,
 • opalanych węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającym co najmniej 85% węgla kamiennego, peletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy, gazem skroplonym LPG oraz olejem opałowym,
 • których główne źródło ogrzewania zostało zgłoszone - w terminie do 11 sierpnia 2022 r. - do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Wysokość dodatku wynosi 40% wzrostu kosztów ogrzewania na sezon, wyliczonego dynamicznie, czyli na podstawie średniej ceny i ilości zużytego paliwa z wybranych dwóch lat, z trzech ostatnich lat, potwierdzonych dokumentem sprzedaży (fakturami). Wzór wyliczenia wysokości dodatku określono w art. 26 ust. 5 w/w ustawy.

Wnioski należy składać do Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia, ul. Legionów 220 (istnieje także możliwość zgłoszenia wniosku w wersji elektronicznej) -  do 30 listopada 2022 r. Wypłata środków następuje w terminie miesiąca od daty zgłoszenia. Wzór wniosku został określony w Załączniku do Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 20 września 2022 r. (Dziennik Urzędowy z 2022 r., poz. 1976).

Do pobrania:

Najczęściej czytane aktualności

 • Toruń dla Ukrainy
  Apel o wsparcie obywateli Ukrainy i pomoc w zgromadzeniu dla nich rzeczy niezbędnych do przetrwania zimy w walczącym kraju wystosował prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • W TCAL 2.Piętro o marketingu w internecie
  Biznes, Miasto
  W Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2.Piętro przy ul. Konopnickiej 13 odbyło się bezpłatne szkolenie dot. tworzenia wartościowych treści w sieci. Warsztaty były częścią programu Firmy Jutra prowadzonego przez Google, PFR i OChK.
 • Na zdjęciu: trzy osoby trzymają wyróżnienie - Status Diamentowy od Inicjatywy Angels oraz Europejskiej Organizacji Udarowej
  Miasto
  Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał prestiżowe, najwyższe wyróżnienie - Status Diamentowy od Inicjatywy Angels oraz Europejskiej Organizacji Udarowej za leczenie udarów mózgu w III kwartale 2022 roku.
 • Arena Toruń
  Miasto
  W związku z obchodami święta Radia Maryja w sobotę 3 grudnia 2022 r. zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • Grób Wandy Szuman na cmentarzu św. Jerzego
  Miasto
  1 grudnia 2022 r. minęła 28. rocznica śmierci Honorowej Obywatelki Torunia Wandy Szuman, nestorki toruńskiej pedagogiki, twórczyni miejscowego oddziału PCK i pionierki rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
 • Na zdjeciu widok na salę w CKK Jordanki, w której odbywa się Bal Sportowca
  Miasto, Sport
  28 stycznia 2023 roku po raz 20. zostaną ogłoszone wyniki Plebiscytu na Sportowca Torunia, który osiągnął sukcesy w roku 2022 r.
 • Dwie atrakcyjne działki inwestycyjne na toruńskim lewobrzeżu znalazły się w przyszłorocznym portfolio sprzedażowym miasta. Tereny  są dobrze skomunikowanie z DK nr 15 oraz drogą ekspresową S10.  Będzie można je kupić w przetargu organizowanym 10 stycznia 2023 roku. Nieruchomości są przeznaczone pod usługi, produkcję, składy lub magazyny. Łączna...
 • W Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu 6 grudnia 2022 r. o godz. 17:00 odbędzie się wernisaż wystawy "Szopki krakowskie".
 • W związku z pracami przy modernizacji torowiska tramwajowego w ciągu ul. Warneńczyka, Gogi i Kościuszki od soboty 3 grudnia do piątku 9 grudnia 2022 r. inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska.
 • 29 listopada 2022 r. wręczono wyróżnienia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie turystyki w konkursie „Odkrywca 2022”. Uroczystości odbyły się Brzeskim Centrum Kultury i Historii „Wahadło” w Brześciu Kujawskim w ramach podsumowania sezonu turystycznego.
 • Od piątku 2 grudnia 2022 r. wybrana przez miasto firma TOREC rozpoczyna sprzedaż węgla po preferencyjnej cenie brutto 1.950 zł za tonę. Cena zawiera koszt transportu, pod warunkiem zakupu co najmniej 500 kg węgla.
 • 1 grudnia 2022 roku rozpoczęło się przyjmowanie wniosków o dodatek elektryczny. Jednorazowe świadczenie wynosi 1000 lub 1500 złotych.
 • 2 działki pod budowę domów jednorodzinnych na lewobrzeżu znalazły nabywcę. Parcele przy ul. Dwernickiego w Toruniu zostały sprzedane za łączną kwotę 1 090 800 zł. Sprzedane działki mają powierzchnie 1294m2 i 1084m2, a ceny uzyskane w przetargu wynoszą odpowiednio 592 870 i 497 930 zł. Nabywcą obu nieruchomości jest osoba prywatna.  Nieruchomości...
 • Centralna Komisja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku opublikowała zadania obserwacyjne dla osób zakwalifikowanych na etap wojewódzki.