Zakończyliśmy obchody Roku Mikołaja Kopernika | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zakończyliśmy obchody Roku Mikołaja Kopernika

Kultura, Miasto
Data publikacji: 20 lutego 2024
Autor: Marcin Pryka

Pokaz z elementami ognia, warsztaty, wystawy, koncerty i wykłady naukowców - tymi wydarzeniami podsumowaliśmy niezwykły Rok Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zakończenie świętowania jubileuszu 550. rocznicy urodzin wybitnego polskiego astronoma było nie tylko okazją do wspólnego spędzenia czasu, ale także edukacyjnym wydarzeniem, podczas którego torunianie i odwiedzający miasto goście mogli jeszcze lepiej poznać Jego historię oraz osiągnięcia. 

Po roku świętowania jubileuszu przyszedł czas na zamknięcie obchodów. Z tej okazji między 17 a 19 lutego 2024 r. mieszkańcy oraz odwiedzający Toruń turyści mogli wziąć udział w interesujących wydarzeniach, skierowanych zarówno do najmłodszych, jak i starszych widzów. 

Najmłodsi obejrzeli spektakl pod tytułem „Kocia Szajka i fałszerze pierników” w Teatrze Baj Pomorski. W niedzielę każdy chętny mógł zwiedzić za darmo Dom Kopernika. Wszyscy zwiedzający otrzymali także pamiątkowy gadżet kopernikański. W Centrum Kultury Dwór Artusa odbyło się oprowadzanie kuratorskie po wystawie fotografii Marka Czarneckiego „W gościnie u Kopernika”. Była to niezwykła okazja, żeby poznać tajniki powstania projektu i porozmawiać z jego twórcą.

W poniedziałek 19 lutego 2024 r. na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego torunianie i turyści mogli obejrzeć pokaz z elementami ognia. Uroczysta część zakończenia obchodów połączona z wręczeniem Medali Pamiątkowych Roku Mikołaja Kopernika odbyła się w Sali Mieszczańskiej Ratusza.

To wyróżnienie otrzymało dotychczas 66 osób i instytucji, wśród nich kopernikańskie instytucje Torunia, m.in.: Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Specjalistyczny Szpital Miejski, Planetarium, I Liceum Ogólnokształcące, Fabryka Cukiernicza „Kopernik”, Książnica Kopernikańska, klub AZS UMK, Hufiec ZHP Toruń, To-Mi-To czy Biblioteka Uniwersytecka.

Rok Kopernika w Toruniu

To dostojne grono powiększono w trakcie finałowej uroczystości o 11 zasłużonych osób i instytucji. Medale otrzymali: Michał Kłosiński – kierownik Domu Kopernika i opiekun wielu wydarzeń kopernikańskich mijającego roku; Jerzy Rafalski – astronom z toruńskiego Planetarium, którego głos i autorską kreatywność podziwiają od lat wszyscy widzowie planetaryjnych seansów; profesor Jarosław Dumanowski – toruński historyk, odkrywca najstarszej polskiej książki kucharskiej „Kuchmistrzostwo” i pomysłodawca ubiegłorocznej kampanii „Zjedz jak Kopernik”; Koło Przewodników PTTK w Toruniu; Oddział Miejski PTTK w Toruniu; Biuro Turystyczne Copernicana; Klub Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna; Toruński Związek Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej; dr Marek Rubnikowicz – dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu w latach 2007-2020; Krzysztof Młotkowski – założyciel i szef faksymilowego i bibliofilskiego Wydawnictwa „Młotkowski” oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu. Medale wręczyli prezydent Torunia Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski.

Podczas tegorocznego Dies Natalis Copernici byliśmy świadkami prelekcji Mariusza Knorowskiego „Plakat kopernikański” oraz dyskusji panelowej „Mikołaj Kopernik w plakacie, grafice współczesnej i dizajnie”. Otwarcie wystawy „Plakat kopernikański 550+1” uświetnił koncert Voices of the Cosmos. W trakcie całego spotkania Andrzej Poprostu malował na płótnie mural pt. „Kopernik”. 

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
  Kultura, Miasto, Sport
  Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Ostrzeżenie hydrologiczne dla Torunia
  Miasto
  W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
 • Miasto
  9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
 • Na zdjęciu: nowy budynek Książnicy w stanie surowym
  Kultura, Miasto
  W drugim kwartale 2025 roku pierwsi czytelnicy odwiedzą nowe wnętrza Książnicy Kopernikańskiej. Nowoczesny wielofunkcyjny budynek powstaje przy ul. Słowackiego w miejscu dawnej czytelni.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
 • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.
 • Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
 • W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.
 • JO – tak zdaniem głosujących będzie się nazywać Toruńska Karta Miejska. W konkursie internetowym oddano łącznie 2084 głosy.
 • Toruńska Akademia Tenisowa przez ostatnie 5 miesięcy przy wsparciu Gminy Miasta Toruń aktywnie realizowała swoje cele i pomagała rozwijać swoje tenisowe skrzydła.
 • Ponad 100 tys. odsłon nowej kampanii promocyjnej znaku Made in Toruń. Na półmetku projektu promującego toruński znak jakości w mediach społecznościowych udało się wygenerować organiczne zasięgi przekładające się na ponad 50 tys. unikalnych użytkowników, do których dotarły treści kampanii.