Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaków

4 zajęcia tygodniowo na każdy oddział przedszkolny – w takim wymiarze w Toruniu będą finansowane zajęcia dodatkowe w przedszkolach. Pieniądze na zajęcia pochodzą z dotacji rządowej.

Tzw. ustawa przedszkolna wprowadziła od 1 września br. ograniczenie opłat pobieranych przez gminę od rodziców do maksymalnie 1 zł za każdą dodatkową godzinę ponad pięć bezpłatnych (w Toruniu dotąd opłata ta wynosiła 2,30zł). Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej w 2013 roku Toruń otrzyma dotację w wysokości 2 710 tys. złotych, której część przeznaczona jest na rozwój wychowania przedszkolnego, w tym na poszerzanie oferty przedszkoli na przykład poprzez organizację tzw. zajęć dodatkowych.

- W Toruniu zajęcia dodatkowe będą finansowane w wymiarze 4 zajęć tygodniowo – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. – Zachęcamy dyrektorów do zatrudniania w pierwszej kolejności nauczycieli danego przedszkola, znanych dzieciom, jeżeli oczywiście posiadają oni uprawnienia do prowadzenia określonych zajęć dodatkowych.

Gmina sfinansuje zajęcia dodatkowe w wymiarze 4 tygodniowo na każdy oddział przedszkolny, funkcjonujący w przedszkolu lub szkole podstawowej, w tym w szkole specjalnej. Zajęcia te realizowane będą od października br. Zgodnie z przepisami, czas trwania zajęć dodatkowych powinien być dostosowany do możliwości rozwojowych dzieci i wynosić ok. 15 minut dla dzieci w wieku 3-4 lat i ok. 30 minut dla dzieci 5- i 6-letnich. Tyle też będą trwać zajęcia dodatkowe dla toruńskich przedszkolaków. – Nie wykluczamy zatrudnienia do prowadzenia zajęć dodatkowych firmy zewnętrznej, pod warunkiem, że koszt usługi za 1 godzinę zajęć nie będzie wyższy niż koszt zatrudnienia nauczyciela dyplomowanego – wyjaśnia dyrektor Wydziału Edukacji Janusz Pleskot.

Dyrektor przedszkola, chcąc zorganizować zajęcia dodatkowe, może bowiem:

  • powierzyć prowadzenie takich zajęć nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu zgodnie z ich kompetencjami,
  • zatrudnić nowych nauczycieli, posiadających odpowiednie kompetencje,
  • podpisać umowę z firmą zewnętrzną na prowadzenie takich zajęć, ale nie zwalnia to dyrektora przedszkola z obowiązku zapewnienia dzieciom opieki.

- Trzeba podkreślić, że zajęcia umuzykalniające, takie jak rytmika, czy plastyczne w przedszkolach były i będą w ramach bezpłatnych zajęć, ponieważ znajdują się w podstawie programowej, a ich realizacja należy do obowiązków przedszkola – tłumaczy dyrektor Pleskot. – Przedmiotem rozważań były tylko zajęcia dodatkowe, a zatem dobrowolne, które mogą być realizowane, jeśli rodzice wyrażą taką wolę.

Najczęściej czytane aktualności

  • Citroeny jadą do Torunia
    Kultura, Miasto
    3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • Na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet bez tramwajów
    Miasto, MZK
    Z powodu robót torowych i sieciowych na ul. Sienkiewicza i Gagarina w dniach 13 - 14 sierpnia br. (wtorek - środa) wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet oraz zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na ulicy Sienkiewicza pomiędzy ulicami Gagarina i Fałata.
  • W gabinecie przewodniczącego: Edward Wiśniewski, Łukasz Walkusz, Paweł Liberadzki
    Miasto
    O rozbudowie ul. Olsztyńskiej oraz innych kwestiach ważnych dla osiedla Bielawy była mowa na spotkaniu przedstawicieli Rady Okręgu nr 6 z przewodniczącym Rady Miasta Torunia.
  • Drogi, Miasto
    W ostatnich dniach drogowcy zmienili organizację ruchu na skrzyżowaniu ulic Konstytucji 3 Maja i ul. Ligii Polskiej.
  • Na Olęderskiej prace na ukończeniu
    Drogi, Miasto
    Rozbudowa ul. Olęderskiej jest już na finiszu.
  • Miasto
    15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.
  • Dzieje się na toruńskich drogach. Zaglądamy na place budowy wciąż trwających lub świeżo zakończonych prac drogowych.
  • 8 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze. Można będzie poznać zasady ubiegania się o dotacje na termomodernizacje domów lub wymianę ogrzewania.
  • Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu Szpital Miejski w Toruniu będzie w stanie rozszerzyć zakres swojej działalności w leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych - zarówno układu moczowego, jak i przewodu pokarmowego.
  • Andżelika Dzięgiel-Poślada została nową dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W gronie kadry urzędniczej powitał ją 5 sierpnia 2024 r. zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.
  • Podglądamy, co się dzieje przy ul. Srebrnego 4. Od kilku dni, na odcinku prawie 280 metrów, trwa remont istniejącej tam drogi rowerowej.
  • Kolejne pasy drogowe w Toruniu zostaną obsadzone ozdobnymi krzewami. Róże, irgi, tawuły i berberysy pojawią się m.in. na osiedlach: Chełmińskie, Mokre i Bydgoskie.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na liście podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Placówka będzie pełniła rolę Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego SOLO II.
  • 9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.