Zadbaj o bioodpady | www.torun.pl

Zadbaj o bioodpady

Eko, Miasto
Data publikacji: 28 kwietnia 2021
Autor: Magdalena Kujawa
logo Systemu Gospodarowania Odpadami

Z nadejściem wiosny wszystko się zieleni, przyroda obudziła się do życia, a co za tym idzie, ruszyły również prace w ogrodach i na działkach. Wiosenne porządki generują większą ilość odpadów zielonych. Radzimy, co z nimi zrobić, jak je zagospodarować i gdzie składować.

Według miejscowego prawa bioodpady należy gromadzić w brązowych pojemnikach, które otrzymujemy w ramach opłaty za śmieci zgodnie ze złożoną w Wydziale Gospodarki Komunalnej deklaracją. Bioodpady możemy gromadzić również w brązowych workach, które nieodpłatnie wydawane są w WGK przy ul. Legionów 220, w MPO, przy ul. Grudziądzkiej 159. Można również samemu odwieźć bioodpady do PSZOK-ów (Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych) przy ul. Kociewskiej 37 i Dwernickiego 15-15a.

Co wrzucamy do pojemników na bioodpady?

W brązowych workach lub pojemnikach powinny znajdować się tylko resztki żywności, obierki z warzyw i owoców, przeterminowana żywność (bez opakowań), kwiaty i rośliny doniczkowe, trawa, liście, rozdrobnione gałęzie drzew i krzewów.

Załóż kompostownik

W komfortowej sytuacji są torunianie mieszkający w domkach jednorodzinnych, ponieważ mogą we własnym zakresie kompostować bioodopady. Z tego tytułu od stycznia 2021 roku przysługuje ulga w wysokości 2 zł od osoby. Zamiast 15 zł/os, osoby kompostujące zapłacą 13 zł/os. Od początku roku z ulgi skorzystało już 755 osób.

Jak skorzystać z ulgi?

Wystarczy złożyć druk deklaracji i w odpowiedniej rubryce zaznaczyć, że przy domku znajduje się kompostownik. Wiąże się to z wzięciem na siebie obowiązku zagospodarowania bioodpadów, ponieważ w momencie takiego zgłoszenia pojemnik na bioodpady zostaje wycofany.

Najczęściej czytane aktualności

 • Logo Transport Logistic
  Biznes, Miasto
  Międzynarodowa branża logistyczna spotkała się online na monachijskich targach.
 • Grafika epidemiczna dla Torunia
  Koronawirus, Miasto
  W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono 24 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nikt nie zmarł z powodu COVID-19.
 • plakat konkursu
  Biznes, Miasto
  Po raz kolejny zapraszamy mieszkańców Torunia do wspierania branży gastronomicznej i udziału w konkursie Kupuj lokalnie. Zamawiając jedzenie z restauracji można wygrać nagrody.
 • Toruń z lotu ptaka
  Miasto
  Uchwalony przez Radę Miasta Torunia regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Toruń rozstrzyga kwestie związane z cyklicznym przeprowadzaniem deratyzacji.
 • Drogi, Inwestycje, Miasto
  Na wniosek prezydenta Michała Zaleskiego dokonano korekty dot. konstrukcji barier na rozbudowywanym moście im. Józefa Piłsudskiego. Po zmianach bariery nie będą zasłaniały widoku z mostu na m.in. Zamek Dybów.
 • Zbigniew Lisowski
  Kultura, Miasto
  Zbigniew Lisowski, dotychczasowy dyrektor Teatru Baj Pomorski, wygrał konkurs na kierowanie lalkową sceną od września 2021 r. Jeśli wszystkie warunki zostaną uzgodnione, obowiązki powierzone zostaną mu na kolejne 5 lat.
 • Do końca roku 2021 można dokonywać płatności gotówkowych na rzecz Gminy Miasta Toruń bez dodatkowych opłat i prowizji w placówkach Poczty Polskiej na terenie Torunia.
 • Od najbliższego poniedziałku (10 maja) w toruńskiej Strefie Płatnego Parkowania pojawi się samochód, który skontroluje, czy zapłaciliśmy za parkowanie w strefie. E-kontrola ma charakter pilotażowy i potrwa do 14 maja.
 • Podczas 30. Sesji Rady Miasta Torunia 13 maja 2021 r. rozpatrzony zostanie prezydencki projekt uchwały podający do publicznej wiadomości informację o zamiarze i przyczynach połączenia dwóch instytucji kultury: Toruńskiej Agendy Kulturalnej i Centrum Kultury „Zamek Krzyżacki".
 • „Wyrzucisz śmieci za drzwi, wrócą oknem” to kampania Galerii Rusz promująca postawy proekologiczne i zwracająca uwagę na problem zaśmiecania naszej planety.
 • Od 15 maja 2021 r. ruszają koncerty na świeżym powietrzu. Z tej okazji Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki zaprasza na cykl Plener(L)OVE.
 • Zakończyło się zbieranie uwag i propozycji mieszkańców dotyczących organizacji ruchu na ul. Bydgoskiej. Propozycje można było składać do Wydziału Gospodarki Komunalnej do 5 maja 2021 r.
 • Już w lipcu 2021 r. podróżujący komunikacją miejską będą mogli kupować bilety w biletomatach, które zostaną zainstalowane na zintegrowanym węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II.
 • O obniżeniu cen biletów weekendowych i rodzinnych weekendowych zadecyduje na najbliższej sesji Rada Miasta Torunia.