Za rok pójdziemy do hali | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Za rok pójdziemy do hali

Za niespełna rok Toruń będzie miał tak długo oczekiwaną halę sportowo-widowiskową. Na placu budowy przy ulicy Bema rosną kolejne kondygnacje, widać już zarys trybun i przyszłej areny głównej. Po przerwie spowodowanej mrozami na plac budowy powrócił normalny rytm pracy.

- Aktualnie trwa montaż konstrukcji dachowej i prefabrykatów trybun areny głównej. Robotnicy wykonują prace zbrojeniowe, montują kanały prowadzenia instalacji wewnętrznych i wylewają kolejne powierzchnie posadzek. Powstają też ścianki oddzielające pomieszczenia wewnątrz obiektu – wylicza Roman Skibiński, prezes spółki Toruńska Infrastruktura Sportowa.

Hala będzie uzupełnieniem istniejącego kompleksu sportowego MOSiR. Według projektu budynek ma formę masywnego prostopadłościanu, podciętego od dołu, co sprawi wrażenie unoszenia się nad ziemią. Parter będzie prawie całkowicie przeszklony, a fasada szczególnie efektowna w nocy, gdy oświetli ją system energooszczędnego oświetlenia punktowego LED. Hala została zaprojektowana jako obiekt wielofunkcyjny – można w niej będzie organizować  zawody sportowe: mecze gier zespołowych, imprezy lekkoatletyczne, ale także różnego rodzaju imprezy kulturalne. Obiekt będzie stanowił doskonałą bazą treningową dla związków sportowych oraz rodzimych klubów sportowych. Trybuny stałe pomieszczą 5192 widzów, po zastosowaniu trybun rozsuwanych ta ilość wzrośnie do  6248 miejsc. Kompleks zaprojektowany został bez barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych.

Arena główna hali widowiskowo-sportowej > POWIĘKSZ

 

Arena lekkoatletyczna w hali głównej będzie wyposażona w:

  • 6-torową bieżnię okrężną o dystansie 200 m o szerokości toru 1m

  • 8-torową bieżnię prostą do biegów sprinterskich o szer. toru 1,22 m

  • rozbieżnie do skoków w dal, trójskoku, skoku o tyczce i skoku wzwyż
    rzutnię do pchnięcia kulą

Po zabezpieczeniu nawierzchni arena będzie mogła też służyć jako boisko wielofunkcyjne lub miejsce organizacji imprez widowiskowych i targowych. Oprócz areny głównej w hali planowane są również dodatkowe funkcje o charakterze sportowym: sala treningowa o wymiarach boiska do piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki i tenisa wraz ze ścianką wspinaczkową o wymiarach 29,86 m x 14 m wysokości, sala sztuk walk, siłownia, sala treningowa, szatnie i sanitariaty, dostosowane do wytycznych poszczególnych federacji sportowych, ambulatorium, gabinet antydopingowy i gabinety odnowy biologicznej.  W hali przewidziano ponad 100 stanowisk komentatorskich dla mediów, nie zabraknie też loży dla VIP-ów.

W części hotelowej na dwóch poziomach znajdzie się łącznie 28 pokoi  z łazienkami, można w nich zakwaterować 56 osób - np. sportowców biorących udział w zawodach. W obiekcie znajdą się restauracje i bary, kręgielnia i ośrodek odnowy biologicznej (rehabilitacji i kinezyterapii) - dostępne dla wszystkich mieszkańców. Część pomieszczeń przewidzianych na cele komercyjne wykonawca odda w stanie developerskim, tak by przyszli najemcy mogli je urządzić zgodnie z własnymi potrzebami. 

Obiekt buduje konsorcjum firm Hydrobudowa Polska S.A. i PBG S.A. z siedzibą w Wysogotowie koło Poznania. Inwestorem jest Gmina Miasta Toruń. Jej koszt to 122 mln zł. Budowa jest wspierana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w kwocie 20 mln oraz  z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego - do tej pory miasto otrzymało 6,8 mln zł.

Sama hala ma być gotowa w październiku 2012 r., do grudnia potrwa zagospodarowanie terenu, ułożenie chodników itp. Już wiadomo, że w 2015 r. w obiekcie odbędą się halowe mistrzostwa Europy weteranów w lekkiej atletyce.


[8.03.2012]

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
    Kultura, Miasto
    Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
  • Kultura, Miasto
    Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
  • Miasto, Sport
    Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
  • Miasto
    Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
  • Miasto
    W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
  • Rzeźby Augusta Zamoyskiego, najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, można od piątku 21 czerwca 2024 r. oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
  • Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
  • W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
  • Prowadzisz firmę w Toruniu? Oferujesz produkty lub usługi najwyższej jakości? Dodaj swoją firmę do Mapy Toruńskiego Biznesu
  • Koncertem z cyklu "Z gitarą na leżakach" w czwartkowy wieczór 20 czerwca rozpoczęliśmy obchody Dni Torunia 2024, przypadające wokół dnia patrona miasta Św. Jana.
  • Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
  • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
  • - W nocy z 21 na 22 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.