Z Glinek na zamek Dybów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Z Glinek na zamek Dybów

Miasto
Data publikacji: 20 marca 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Zamek Dybów zatopiony w oprawie zieleni, fot. Lech Kamiński

Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK". W tym samym czasie odbędzie się "Rajd Topienia Marzanny".

Na wyprawę, organizowaną przez Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu, mogą się wybrać wszyscy chętni mieszkańcy Torunia i regionu. Spotkanie turystów nastąpi o godz. 9.00 na pętli MZK (autobusy nr 10, 29) przy ul. Szubińskiej na Glinkach.

Trasa długości ok. 10 km biegnie z osiedla Glinki przez Małą Nieszawkę i dalej wzdłuż brzegów Wisły przez Fort X, ruiny zamku Dybów do pl. Rapackiego. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Tadeusz Perlik.

Przy ruinach zamku Dybów uczestnicy będą mogli przyłączyć się do odbywającego się w tym samym czasie na Kępie Bazarowej zakończenia 52. "Rajdu Topienia Marzanny". Osoby chcące skorzystać ze świadczeń tego rajdu muszą zapisać się i uiścić wpisowe w Oddziale Miejskim PTTK w Toruniu. 


"Rajd Topienia Marzanny" to  obok "Zlotu Pieczonego Ziemniaka" druga najstarsza impreza turystyki kwalifikowanej, organizowana przez OM PTTK w Toruniu. Impreza odbędzie się na dwóch trasach pieszych, które zakończą się na plaży miejskiej przy ruinach zamku Dybów. Pierwsza trasa rozpocznie się o godz.10.30 na przystanku MZK (linie nr 11, 131) przy skrzyżowaniu ul. Łódzkiej i Okólnej (Stawki), a druga o godz. 10.30  na pętli MZK (linia nr 13) przy skrzyżowaniu ul. Rudackiej i Glinieckiej (Rudak). Trasy będą miały po 4 km długości. 

W trakcie rajdu organizatorzy rozstrzygną następujące konkursy: na oryginalną kukłę Marzanny – symbolu zimy, na najbardziej oryginalny gaik – symbol wiosny (prace zespołowe), na projekt kolejnego znaczka rajdu, na program – piosenkę tematycznie związaną ze zwyczajami pożegnania zimy i powitania wiosny oraz na żywy gaik – zespołowe dekorowanie w określonym czasie wybranego uczestnika przyniesionymi materiałami ekologicznymi (krepa, papier, tasiemki, kokardy). Dla uczestników są przygotowane okolicznościowe znaczki i drożdżówki, natomiast na zwycięzców poszczególnych konkursów czekają nagrody i upominki. Komandorem Rajdu Topienia Marzanny będzie przodownik turystyki pieszej PTTK Marek Ruciński. Wpisowe uprawniające do udziału w imprezie należy opłacić w Biurze Oddziału Miejskiego PTTK przy ul. Piekary 41. Ilość uczestników jest ograniczona.

Marzanna - nazwa kukły przedstawiającej boginię, którą w rytualny sposób palono lub topiono w czasie wiosennego święta Jarego, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten, zakorzeniony w pogańskich obrzędach ofiarnych, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Wierzono, że zabicie postaci przedstawiającej boginię śmierci spowoduje jednocześnie usunięcie efektów przez nią wywołanych (zimy) i nadejście wiosny. Kukłę wykonywano ze słomy, owijano białym płótnem, zdobiono wstążkami  i koralami. Tradycja nakazywała, aby dziecięcy orszak z Marzanną i zielonymi gałązkami jałowca w dłoniach obszedł wszystkie domy we wsi. Po drodze podtapiano Marzannę w każdej wodzie, jaka się nadarzyła. Wieczorem kukłę przejmowała młodzież. W świetle zapalonych gałązek jałowca wyprowadzano Marzannę ze wsi, podpalano i wrzucano do wody. Z topieniem Śmiercichy, również obecnie, związane są różne przesądy: nie wolno dotknąć pływającej w wodzie kukły, bo grozi to uschnięciem ręki, obejrzenie się za siebie w drodze powrotnej może spowodować chorobę, a potknięcie i upadek – śmierć w ciągu najbliższego roku. Kościół katolicki próbował zakazać obchodzenia starosłowiańskiego zwyczaju. W 1420 r. Synod Poznański nakazywał duchowieństwu: "Nie dozwalajcie, aby w niedzielę odbywał się zabobonny zwyczaj wynoszenia jakiejś postaci, którą śmiercią nazywają i w kałuży topią". Rodzima tradycja okazała się jednak silniejsza. Obecnie obrzęd łączony jest z nastaniem kalendarzowej wiosny 21 marca.

Informacja na podstawie informacji Henryka Miłoszewskiego, OM PTTK w Toruniu.

Na zdjęciu: Zamek Dybów, fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Stoją ustępujący prezydent Michał Zaleski i nowy prezydent Paweł Gulewski, który ma zawieszony na szyi łańcuch i trzyma w dłoni insygnia: klucz i  pieczęć
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • Wyścigi rowerkowe dla dzieci - plakat
    Miasto, Sport
    Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • Komunikacja Miejska w Piernikalia
    Miasto, MZK
    W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Miasto
    7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • Spotkanie z rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej
    Miasto
    Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.