Wyszukiwarka odpadów już działa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Wyszukiwarka odpadów już działa

Eko, Miasto
Data publikacji: 05 maja 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Grafika przedstawia stronę wyszukiwarki, jak gromadzić odpady

Co zrobić ze starym akumulatorem? Gdzie powinna trafić koperta z folią bąbelkową? Do jakiego pojemnika należy wrzucić zużytą maszynkę do golenia czy styropian, w który zapakowany był nowy telewizor? Tego typu pytania zapewne nastręczają sporo wątpliwości. Dlatego, aby ułatwić mieszkańcom właściwą segregację odpadów, uruchomiliśmy wyszukiwarkę odpadów – jak gromadzić śmieci.

Na łamach serwisu www.odpady.torun.pl znaleźć można wyszukiwarkę odpadów – jak gromadzić śmieci. Narzędzie to w prosty sposób prezentuje możliwości właściwego, zgodnego z krajowym i miejscowym prawem pozbycia się odpadów komunalnych i rozwieje wątpliwości, jak należy prawidłowo segregować odpady w mieście. Dzięki temu udogodnieniu wszyscy mieszkańcy Torunia w przystępny sposób szybko dowiedzą się, gdzie powinien trafić dany odpad. Wyszukiwarka odpadów to obecnie baza ponad 250 rodzajów odpadów, specjalnie opracowana na potrzeby torunian – zarówno mieszkających w domach jednorodzinnych, jak i w zabudowie wielolokalowej.

- Celem stworzenia takiego narzędzia było przede wszystkim ułatwienie mieszkańcom wydzielania odpadów we własnych gospodarstwach domowych. Prosty i szybki dostęp do tego źródła wiedzy z pewnością przełoży się na lepszą jakość segregacjiwyjaśnia Joanna Pepłowska z Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta Torunia.

>>> PRZEJDŹ DO WYSZUKIWARKI

Jak to działa? Wyszukiwarki należy szukać na stronie www.odpady.torun.pl – w zakładce „Jak segregować odpady”. Wystarczy wpisać nazwę odpadu, a wyszukiwarka pokieruje, do jakiego koloru pojemnika/worka należy go wrzucić lub gdzie go dostarczyć: do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) lub innego miejsca, w którym dany odpad jest zagospodarowany (np. apteka, sklep). Zasady segregacji śmieci nie dla wszystkich są oczywiste, dlatego wyszukiwarka wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i w prosty sposób pomaga to sprawdzić.


Wydział Gospodarki Komunalnej informuje, że lista skatalogowanych odpadów jest nadal otwarta, bo mamy do czynienia z coraz to nowymi rodzajami odpadów, a co za tym idzie – z wątpliwościami związanymi z ich właściwą segregacją. Dlatego tak naprawdę każdy mieszkaniec może współtworzyć tę wyszukiwarkę. Jeśli ktoś nie znajdzie w tej bazie interesującego go odpadu, jednym kliknięciem może zgłosić sugestię, aby dodać go do wyszukiwarki. Każde zgłoszenie zostanie zapisane i zweryfikowane. Po zakwalifikowaniu odpadu do odpowiedniej frakcji, znajdzie się on na liście wyszukiwania.

Toruńska wyszukiwarka odpadów to kolejne działanie, które ma na celu ułatwienie wprowadzenia proekologicznych nawyków w codziennym życiu. Jednym z nich jest właściwe postępowanie z odpadami. Dotychczas miasto opublikowało poradniki dotyczące segregacji odpadów oraz ich kompostowania, na bieżąco dystrybuuje ulotki na ten temat, prowadzi konkurs w placówkach oświatowych oraz emituje spoty i film tematycznie związane z gospodarką odpadami.

Więcej na temat zasad segregacji można dowiedzieć się na stronie internetowej www.odpady.torun.pl oraz na profilu facebookowym – OdpadyTorun.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: fioletowy kwiaty - irysy, w tle zielone krzaki i drzewa
  Kultura, Miasto, Sport
  Jeśli chcecie odetchnąć od słonecznej pogody, zachęcamy do spędzenia czasu w chłodzie i pięknie toruńskich instytucji kultury. Dodatkowo - nocny bieg ulicami Torunia i integracja seniorów.
 • Ulica Kopernika w Toruniu
  Drogi, Miasto
  W najbliższy weekend (8-11 czerwca 2023 roku) będą obowiązywać zmiany w ruchu na toruńskiej Starówce. MZD informuje o drobnych korektach, dotyczących godzin obowiązywania zmian. Zmiana dotyczy 8 czerwca 2023 roku. W czwartek, 8 czerwca, w godzinach od 7.00 do 18.00 zostanie ograniczony wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego, tj. w ulicę...
 • Na zdjeciu: barwny mapping wyświetlany na fasadzie budynku
  Kultura, Miasto
  W 2023 roku po raz pierwszy podczas Bella Skyway Festival projektanci graficzni będą mieli okazję ubiegać się o nagrodę Bella Young Graphic Design Award.
 • Inwestycje, Miasto
  Zakończyła się modernizacja budynków mieszkalno-użytkowych będących w zasobach komunalnych Gminy Miasta Toruń przy ul. Jagiellończyka/ Piastowskiej, Letniej i Mickiewicza.
 • Toruńskie drzewo przyjaźni w Lejdzie
  Kultura, Miasto
  W 2023 roku mija 35 lat odkąd Toruń nawiązał współpracę z holenderskim miastem Lejda. Z tej okazji dzisiaj (9 czerwca 2023 roku) właśnie w Lejdzie odbyło się symboliczne posadzenie i odsłonięcie drzewa przyjaźni, które podarowało nasze miasto. W uroczystości wziął udział Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz Przewodniczący Rady Miasta Torunia...
 • Na zdjęciu: zawodnicy biegną nocą
  Miasto, Sport
  Mieszkańcy Torunia oraz wszyscy miłośnicy biegania mają wyjątkową okazję, by wziąć udział w nocnym biegu ulicami Torunia w sobotę, 10 czerwca 2023 r. Zawody zostaną rozegrane w konkurencjach biegowych na dystansie 10 km i 5 km oraz Nordic Walking na 5 km. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Maraton Toruński.
 • Mieszkańcy Torunia oraz wszyscy miłośnicy biegania mają wyjątkową okazję, by wziąć udział w nocnym biegu ulicami Torunia w sobotę, 10 czerwca 2023 r. Zawody zostaną rozegrane w konkurencjach biegowych na dystansie 10 km i 5 km oraz Nordic Walking na 5 km. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Maraton Toruński.
 • Zakończyły się już prace remontowe w dwóch budynkach mieszkalnych jednorodzinnych położonych przy ul. Skłodowskiej-Curie 39 w Toruniu. W wyniku przeprowadzonych prac pozyskano cztery lokale mieszkalne. Obiekty znajdują się w zasobach Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.
 • W Toruniu oraz powiecie toruńskim 9 czerwca 2023 r. temperatura osiągnąć może do 30 stopni Celsjusza.
 • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia zaprasza mieszkańców Torunia z orzeczoną niepełnosprawnością, zainteresowanych zwiększeniem aktywności zawodowej.
 • Ponad 400 zawodników wzięło udział w 45. Memoriale Grzegorza Duneckiego. Sportowe zmagania odbyły się 8 czerwca 2023 roku na Stadionie Miejskim w Toruniu. Organizatorem zawodów był Miejski Klub Lekkoatletyczny Toruń. Udział w zawodach zgłosiło 440 sportowców z klubów całej Polski. Lekkoatleci rywalizowali między innymi w biegach na dystansach 100...
 • 8 czerwca 2023 roku w Toruniu odbyły się uroczystości związane z Bożym Ciałem. Uczestniczył w nich Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Święto Muzyki to coroczne wydarzenie, które odbywa się w pierwszy dzień kalendarzowego lata, czyli 21 czerwca. Tego dnia w różnych zakątkach na świecie odbywają się wydarzenia celebrujące te wyjątkowe święto. Torunianie, podczas spacerów po starówce, również będą mogli cieszyć się muzyką wykonywaną na żywo. Podobnie, jak w zeszłym roku, Święto...
 • 440 zawodników zgłosiło udział w 45. Memoriale Grzegorza Duneckiego, który 8 czerwca 2023 roku odbędzie się na Stadionie Miejskim przy ul. Bema.