Wynagrodzenia nauczycieli w Toruniu | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wynagrodzenia nauczycieli w Toruniu

Data publikacji: 08 sierpnia 2003
Autor: admin_vobacom


Coraz więcej nauczycieli w Toruniu uzyskuje stopnie awansu zawodowego, dzięki czemu nauczycielskie zarobki wzrastają. Tymczasem Rada Miasta Torunia podjęła decyzję o obniżeniu od 1 września br. dodatków motywacyjnych dla nauczycieli toruńskich szkół z 8% na 6%. Co decyduje o wysokości nauczycielskich zarobków i ile zarabiają nauczyciele w Toruniu?


Wynagrodzenie nauczycieli składa się z wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy. Wysokość wynagrodzenia zasadniczego uwarunkowana jest m.in. stopniem awansu zawodowego nauczyciela i kwalifikacjami. Natomiast wysokość dodatków uzależniona jest odpowiednio: od okresu zatrudnienia, powierzonego stanowiska, warunków pracy, czy jak w przypadku dodatku motywacyjnego - osiągnięć dydaktyczno-wychowawczych, jakości pracy, wykonywania dodatkowych zadań lub zajęć, oceny pracy itp. Wysokość dodatków oraz szczegółowe kryteria ich przyznawania ustala zgodnie z Kartą Nauczyciela organ prowadzący, czyli gmina. Podjęta przez Radę Miasta Torunia 24 lipca 2003 r., uchwała określa te kryteria.

Fundusze na dodatki motywacyjne są pochodną wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta ustalane one będą corocznie w uchwale budżetowej, z tym że od 1 września do 31 grudnia br. ustalono wysokość dodatków motywacyjnych: 6% dla nauczycieli, 10 % dla wicedyrektorów oraz 20% dyrektorów.

Dyrektor szkoły otrzymuje do dyspozycji określoną pulę środków finansowych i na podstawie ustalonych kryteriów przyznaje nauczycielowi dodatek motywacyjny - w stosownej wysokości – do 25% otrzymywanego przez nauczyciela wynagrodzenia zasadniczego. Wysokość przyznanych poszczególnym nauczycielom dodatków może być zatem zróżnicowana. Na tej samej zasadzie prezydent Torunia przyznaje dodatki motywacyjne dyrektorom szkół.

Obniżenie funduszy na dodatki motywacyjne w Toruniu wynika z przyczyn ekonomicznych. Wydatki na oświatę w budżecie Torunia stanowią 47,28 %. Przeważającą ich część stanowią wydatki osobowe (87,32 %), czyli wynagrodzenia dla pracowników, które corocznie wzrastają.

Koszt dodatków motywacyjnych w budżecie Torunia w bieżącym roku wyniesie 8.345.341 zł. Gdyby utrzymać dotychczasowy wskaźnik naliczania puli środków finansowych na dodatki (8%), to w roku 2004 w budżecie miasta należałoby zarezerwować 9.437.535 zł. O tym wzroście decyduje m.in. awans zawodowy nauczycieli i podnoszenie kwalifikacji. W ostatnich 3 latach liczba nauczycieli mianowanych wzrosła w Toruniu o 446, dyplomowanych o 615 osób, wykształcenie wyższe posiada natomiast 93% nauczycieli. Budżet miejski nie jest w stanie udźwignąć związanych z tym zjawiskiem wzrastających kosztów.

Obniżenie wskaźnika procentowego dodatków motywacyjnych oczywiście nie prognozuje ich likwidacji. Jest to wyłącznie urealnienie wydatków do możliwości budżetowych miasta.

Ważnym argumentem jest to, że dodatki motywacyjne, nawet po ich obniżeniu, są w Toruniu wyższe niż w innych miastach w Polsce. Miasta większe od Torunia i posiadające zasobniejsze budżety mają ustaloną niższą wysokość funduszy na ten składnik wynagrodzenia nauczyciela. Np. w

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto, Sport
    "A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne" – zbliżający się weekend w Toruniu upłynie w głównej mierze pod znakiem inspirowanego Kosmosem festiwalu Cosmos of Arts, w którego programie znalazły się m.in. wystawy, warsztaty oraz koncerty na Scenie letniej i w Dworze Artusa.
  • Citroeny jadą do Torunia
    Kultura, Miasto
    3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • Miasto
    W niedzielny poranek 4 sierpnia 2024 r. z Torunia wyruszyła 46. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę.
  • Miasto
    Toruńskie Centrum Usług Społecznych przygotowuje się do złożenia wniosku o środki w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
  • Miasto
    15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.
  • Dwie uczennice z plecakami idące ulicą - ujęcie od tyłu, bez twarzy
    Miasto
    2 września rozpocznie się nabór wniosków na stypendia szkolne dla uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej na rok szkolny 2024/2025.
  • W związku ze spodziewanymi burzami dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie I stopnia o burzach. Obowiązuje ono 8 sierpnia br.
  • W ostatnich dniach drogowcy zmienili organizację ruchu na skrzyżowaniu ulic Konstytucji 3 Maja i ul. Ligii Polskiej.
  • O rozbudowie ul. Olsztyńskiej oraz innych kwestiach ważnych dla osiedla Bielawy była mowa na spotkaniu przedstawicieli Rady Okręgu nr 6 z przewodniczącym Rady Miasta Torunia.
  • Rozbudowa ul. Olęderskiej jest już na finiszu.
  • Z powodu robót torowych i sieciowych na ul. Sienkiewicza i Gagarina w dniach 13 - 14 sierpnia br. (wtorek - środa) wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet oraz zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na ulicy Sienkiewicza pomiędzy ulicami Gagarina i Fałata.
  • 3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.