Wybory samorządowe 2024. Wyniki. | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wybory samorządowe 2024. Wyniki.

Miasto
Data publikacji: 08 kwietnia 2024
Autor: Marcin Pryka

Państwa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów samorządowych 2024 w Toruniu. Po podliczeniu 100% oddanych głosów znamy już nazwiska osób wybranych do Rady Miasta Torunia na nową kadencję. 21 kwietnia 2024 odbędzie się II tura wyborów Prezydenta Miasta Torunia.

Do głosowania w wyborach samorządowych, które odbyły się 7 kwietnia 2024 r., było uprawnionych 141 696 torunian. Oddano 69 741 ważnych kart do głosowania, co daje frekwencję w wysokości 49,22% (średnia frekwencja w kraju wynosi około 52%).

W wyborach Prezydenta Miasta Torunia nie zapadły rozstrzygnięcia. W I turze głosowania największy procent głosów uzyskał kandydat Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska Paweł Gulewski – 38,28%. Drugi wynik – 26,41% uzyskał obecnie urzędujący Prezydent Torunia Michał Zaleski, kandydat Komitetu Wyborczego Wyborców Michała Zaleskiego. Ci dwaj kandydaci spotkają się w II turze głosowania, która odbędzie się 21 kwietnia br. (pobierz uchwałę nr 21 Miejskiej Komisji Wyborczej o przeprowadzeniu ponownego głosowania). https://bip.torun.pl/uploads/files/2024/wyb_sam_2024_mkw_uchwala_nr_21.pdf

Pozostali kandydaci na Prezydenta Torunia uzyskali następujące wyniki: Adrian Mól (Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość) – 12,79%; Bartosz Szymanski (KWW Aktywni Dla Torunia) –9,08%; Piotr Wielgus (KKW Lewica) – 5,71%; Maciej Cichowicz (KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy) – 3,93%; Magdalena Noga (KWW Koalicja Ruchów Miejskich) – 2,34%; Dariusz Kubicki (KWW Kocham Toruń) – 1,46%).

W 25-osobowej Radzie Miasta Torunia: 15 mandatów uzyskała Koalicja Obywatelska; 6 miejsc zdobyło Prawo i Sprawiedliwość; 4 mandaty KWW Michała Zaleskiego.

Okręg wyborczy nr 1 - Koalicja Obywatelska - 4 radnych (Anna Szytniewska, Piotr Drążek, Bartłomiej Jóźwiak i Piotr Lenkiewicz), Prawo i Sprawiedliwość - 2 radnych (Michał Jakubaszek i Wojciech Klabun), KWW Michała Zaleskiego - 1 radny (Michał Zaleski).

Okręg wyborczy nr 2 - Koalicja Obywatelska - 3 radnych (Paweł Gulewski, Magdalena Cynk-Mikołajewska i Michał Wojtczak), Prawo i Sprawiedliwość - 1 radny (Adrian Mól), KWW Michała Zaleskiego - 1 radny (Zbigniew Fiderewicz).

Okręg wyborczy nr 3 - Koalicja Obywatelska - 4 radnych (Michał Rzymyszkiewicz, Edyta Macieja-Morzuch, Aneta Wierzbowska i Karolina Krajewska), Prawo i Sprawiedliwość - 1 radny (Michał Gazda), KWW Michała Zaleskiego - 1 radny (Marcin Czyżniewski).

Okręg wyborczy nr 4 - Koalicja Obywatelska - 4 radnych (Łukasz Walkusz, Agnieszka Wasita, Jakub Hartwich i Dominika Walichniewicz), Prawo i Sprawiedliwość - 2 radnych (Maciej Koziołocki i Katarzyna Chłopecka), KWW Michała Zaleskiego – 1 radny (Jan Ząbik).

Chcesz wiedzieć więcej?

Pełen zestaw danych na temat wyników wyborów można znaleźć na stronach Państwowej Komisji Wyborczej:

wybory Prezydenta Miasta Torunia https://wybory.gov.pl/samorzad2024/pl/wbp/okregi/46300

wybory do Rady Miasta Torunia https://wybory.gov.pl/samorzad2024/pl/rada_gminy/okregi/46300

Fot. Sławomir Kowalski

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Tereny zielone w Toruniu
  Eko, Miasto
  Miasto Toruń kontynuuje lokalne opryski przeciwko meszkom i komarom. Sytuacja na terenach zielonych jest na bieżąco monitorowana.
 • Na zdjęciu: podczas pikniku dzieci malują farbami, w tle drzewa
  Kultura, Miasto, Sport
  Długi weekend czerwcowy stoi pod znakiem Dnia Dziecka. I ci najmłodsi, i młodzież na pewno nie będą się nudzić i uśmiech nie będzie schodzić z ich twarzy. A starszym przypominamy – rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt!
 • Kultura, Miasto
  Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Na zdjęciu: ławeczki postawione na tarasie na pawilonie
  Miasto
  Zniszczenia nawierzchni tarasowej na pawilonach na Bulwarze Filadelfijskim zostały naprawione. Podjęte zostały również działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa odwiedzających to popularne miejsce nad Wisłą.
 • Kultura, Miasto
  W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
 • Na zdjęciu: bardzo ciemne chmury nad skrzyżowaniem
  Miasto
  W środę 29 maja 2024 r. znów mogą wystąpić burze z silnymi opadami deszczu i porywami wiatru. Apelujemy o ostrożność.
 • Od soboty 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Są one efektem konsultacji w sprawie kursowania miejskich autobusów na Podgórzu. Zmieniona zostanie trasa linii nr 21 – autobusy kursować będą ulicą Poznańską przez przystanek „Parkowa”, a częstotliwość zostanie zwiększona z 6 do 10 kursów Zwiększona...
 • Miejskie obchody Dnia Strażaka odbyły się w dniu 29 maja 2024 r. przy siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
 • Zbliża się Boże Ciało. Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w czwartek (30 maja) nie wnosimy opłat. Z kolei w piątek (31 maja) i sobotę (1 czerwca) strefa działa bez zmian. Kierowców odwiedzających nasze miasto zachęcamy do korzystania z miejsc parkingowych, które są zlokalizowane w sąsiedztwie Starówki lub na parkingu...
 • W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
 • Dla Torunia obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia. Mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wód.
 • 1-2 czerwca 2024 r. w Toruniu rozegrana zostanie II runda Klubowego Pucharu Polski w pływaniu w płetwach.
 • W środę 29 maja 2024 r. znów mogą wystąpić burze z silnymi opadami deszczu i porywami wiatru. Apelujemy o ostrożność.
 • W dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, 9 czerwca 2024 r., osoby z niepełnosprawnością zamieszkałe na terenie miasta Torunia będą mogły skorzystać z bezpłatnych przewozów do i z lokali wyborczych w godz. 7:00-21:00. Organizatorem transportu jest Urząd Miasta Torunia.