Wspieramy Ukrainę - granty dla NGO | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Wspieramy Ukrainę - granty dla NGO

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 13 kwietnia 2022
Autor: Natalia Przytarska
Grafika: Gołąb trzyma w dziobie gałązkę, w tle flaga Ukrainy

Wspieramy Ukrainę to nowy program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności adresowany do polskich organizacji pozarządowych, które masowo, natychmiastowo i na wielką skalę ruszyły z pomocą naszym ukraińskim sąsiadom.

Rada Dyrektorów PAFW podjęła decyzję o uruchomieniu dodatkowych środków i utworzeniu specjalnego programu grantowego „Wspieramy Ukrainę” z budżetem blisko 4 milionów zł. Fundacja Edukacja dla Demokracji została zaproszona do bycia Realizatorem Programu.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, szybka „ścieżka ukraińska” w programie RITA – Przemiany w regionie została przekształcona w nowy program grantowy „Wspieramy Ukrainę”.

Program skierowany jest do organizacji pozarządowych niosących pomoc ludności cywilnej w Ukrainie, a także uchodźcom wojennym trafiającym do Polski. Celem Programu jest wsparcie ww. odbiorców w kontekście wyzwań wynikających z wojny w Ukrainie poprzez realizację następujących działań:

 • wspieranie inicjatyw polskich organizacji pozarządowych podejmowanych we współpracy z partnerami ukraińskimi w Ukrainie;
 • wspieranie inicjatyw realizowanych przez organizacje pozarządowe w Polsce na rzecz uchodźców z Ukrainy;
 • wspieranie koordynacji działań polskich organizacji pozarządowych na rzecz Ukrainy (m.in. z innymi instytucjami/środowiskami) – głównie dotyczących
 • uchodźców z Ukrainy, ale także inicjatyw podejmowanych w samej Ukrainie.

Priorytetem będzie wsparcie organizacji pozarządowych mających ugruntowaną współpracę z partnerami w Ukrainie oraz tych działających w małych społecznościach lokalnych, do których również trafiają osoby uciekające przed wojną. Dofinansowanie będą mogły otrzymać samodzielne inicjatywy polskich organizacji a także realizowane wraz z partnerami ukraińskimi.

Konkurs na projekty długofalowe

W ramach tej ścieżki przewidziano granty w wysokości do 50 tysięcy zł na działania służące m.in. wspieraniu edukacji ukraińskich dzieci i młodzieży szkolnej w Polsce, przystosowania uchodźców wojennych z Ukrainy do polskich warunków rynku pracy oraz przeciwdziałaniu ich dyskryminacji a także działania partnerskie na rzecz odbiorców w Ukrainie.


Harmonogram konkursu:

 • 28 kwietnia – przewidywany termin ogłoszenia konkursu
 • 10 czerwca – końcowy termin składania wniosków
 • 15 lipca – planowane ogłoszenie wyników konkursu
 • 1 sierpnia – rozpoczęcie realizacji projektów.

Maksymalny czas realizacji projektu to 12 miesięcy.


Przejdź do strony Fundacji Edukacja dla Demokracji i zapoznaj się z regulaminem konkursu.

Więcej informacji udzieli Fundacja Edukacja dla Demokracji:

Sylwia Gajownik:+48 535 854 424

Agnieszka Świeczka: +48 605 787 757

e-mail: ukraina@fed.org.pl

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: laureatki Piernikowej Alei Gwiazd 2022, Katarzyna Zillmann i Jolanta Ogar-Hill
  Kultura, Miasto
  Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.
 • Na zdjęciu: delegacja z Getyngi w ogrodzie w Baju Pomorskim
  Kultura, Miasto
  W Toruniu gości delegacja z Getyngi – miasta partnerskiego Torunia. Okazją jest ceremonia wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która odbędzie się 26 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: defibrylator na scianie
  Miasto
  Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • Ratusz Staromiejski
  Kultura, Miasto
  W niedzielę 26 czerwca 2022, godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.
 • Na zdjęciu: procesja poprzedzająca mszę św. w intencji miasta
  Miasto
  Msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców w toruńskiej katedrze śś. Janów była tradycyjnym elementem obchodów Święta Miasta 24 czerwca 2022 r.
 • Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 w prezentacji ekologicznej, fot. Wojtek Szabelski
  Eko, Miasto
  Ponad 438 ton papieru, tektury i puszek zebrali uczestnicy szkolnego konkursu "Zbieramy makulaturę (i nie tylko) EKOKONKURS" w Toruniu. 24 czerwca 2022 r. poznaliśmy tegorocznych laureatów ekologicznej rywalizacji.
 • 5,42 – taką średnią ocen na świadectwach uzyskali uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • 13. edycja Plaży Gotyku jest już na ostatniej prostej. Za nami już turniej uniwersytecki oraz rywalizacja juniorów i juniorek.
 • Chcesz udzielać woluntarystycznie korepetycji osobom z Ukrainy? Umożliwia to bezpłatna platforma edukacyjna on-line Tutors.live
 • Od 1 do 14 lipca 2022 r. przyjmowane będą wnioski o nagrody Prezydenta Miasta Torunia dla tegorocznych absolwentów toruńskich szkół ponadpodstawowych.
 • Uroczystość z okazji 40-lecia samorządu radców prawnych w Polsce odbyła się 24 czerwca 2022 r. w hotelu Filmar.
 • W najbliższy wtorek (28 czerwca) rozpoczyna się przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Prace zostały tak zaplanowane, że do końca września ulica będzie otwarta dla ruchu!
 • W związku z rozpoczynającymi się wakacjami szkolnymi, od 27.06. 2022 r. do 31.08.2022 r. komunikacja miejska w Toruniu funkcjonować będzie w dni robocze wg feryjnych rozkładów jazdy.
 • Program imprez "Lato bez nudy" startuje w dniu zakończenia roku szkolnego, czyli 24 czerwca 2022 r. Na dzieci i młodzież w naszym mieście czeka kilkadziesiąt wydarzeń.