Wojska rakietowe i artyleria świętują w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wojska rakietowe i artyleria świętują w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 01 grudnia 2023
Autor: Marcin Pryka

- Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.

Z okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii 1 grudnia 2023 r. pod "Pomnikiem Polskich Artylerzystów" odbył się Apel Pamięci, podczas którego m. in. złożono wieńce i wiązanki kwiatów. W uroczystości uczestniczyła delegacja toruńskiego samorządu z zastępcą prezydenta Torunia Zbigniewem Fiderewiczem na czele. 

Następnie odbył się przemarsz do Kościoła Garnizonowego pw. św. Katarzyny, gdzie odprawiona została Msza Święta w intencji żołnierzy Wojsk Rakietowych i Artylerii. Natomiast centralne obchody Święta miały miejsce na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu (rejon Kijewo), gdzie można było obejrzeć pokaz statyczny sprzętu wojskowego, odbył się uroczysty apel z wręczeniem wyróżnień żołnierzom oraz prezentacja możliwości wojska. W centralnej cześci obchodów wziął udział prezydent Torunia Michał Zaleski, który otrzymał od szefa Zarządu Wojsk Rakietowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Artylerii gen. Grzegorza Potrzuskiego i całej społeczności artyleryjskiej szklaną atatuetkę z tytułem Przyjaciela Wojsk Rakietowych i Artylerii.

- Pozdrawiam wszystkich artylerzystów, tych obecnych w poligonowej osadzie, tych stacjonujących w Toruniu oraz tych, którzy pełnią żołnierską służbę w różnych rejonach Rzeczypospolitej. Całej polskiej wspólnocie artyleryjskiej i rakietowej okazuję należne honory. Dzisiejsze święto obieramy w stolicy polskiej artylerii z wielkim respektem dla świętujących artylerzystów. Bardzo serdecznie dziękuję za uznanie w mojej osobie przyjaciela artylerii. Tak było, jest i będzie. Proszę wszystkich o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i jako przyjaciele, którzy stąd wywodząc się gdzieś w rejonach Polski i świata będą pokazywali swoje umiejętności i kunszt. Wszystkim życzę radosnego święta, codziennej opieki Św. Barbary i spełnienia żołnierskich i oficerskich planów - powiedział na terenie poligonu prezydent Torunia Michał Zaleski.

Prezydent wręczył na ręce szefa Zarządu Wojsk Rakietowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Artylerii gen. Grzegorza Potrzuskiego list gratulacyjny, portret Mikołaja Kopernika oraz toruńskie pierniki.

Toruń uznawany jest za stolicę wojsk artyleryjskich w Polsce. Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii przypada na 4 grudnia, w dzień Świętej Barbary, patronki artylerzystów. Ustanowiono je rozkazem Ministra Obrony Narodowej z 1995 r.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Mapa przestawia objazd ulicami Podgórną i Wiązową
  Drogi, Miasto
  We wtorek 5 marca 2024 r. rozpocznie się przebudowa skrzyżowania Podgórnej z ul. Wiązową. Za dwa miesiące w tym miejscu powstanie wyniesione skrzyżowanie.
 • Konsul Generalny Chin odwiedził Toruń
  Miasto
  Fan Xiaodong – Konsul Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, wicekonsul Jianfu Xiao oraz Changlin Mar, inicjator toruńskich kontaktów z chińskim miastem Guilin gościli w Urzędzie Miasta Torunia. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski. Przypomnijmy, że od 2010 roku Toruń ma podpisaną umowę partnerską z chińskim miastem Guilin...
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.