Woda w Muzeum Etnograficznym | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Woda w Muzeum Etnograficznym

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 maja 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Plakat Europejskiej Nocy Muzeów 2024 w Muzeum Etnograficznym

Woda będzie tematem przewodnim programu atrakcji przygotowanych na sobotę 18 maja 2024 r. przez Muzeum Etnograficzne z okazji Europejskiej Nocy Muzeów.

Do wędrówki po skansenie tropem H2O organizatorzy zapraszają w godz.18.00-23.00. Można będzie zajrzeć m.in. do młyna, który dzięki sile wody zamieniał ziarna zbóż na mąkę, obejrzeć barkę rybacką – nawodny dom oraz dowiedzieć się jak gaszono dawniej pożary. Przy zabytkowej remizie, dzięki strażakom z Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, zaprezentowane zostaną dawne i współczesne sprzęty do gaszenia ognia. Będzie też szkolenie z udzielania pierwszej pomocy osobie tonącej.

W zagrodach chłopskich można będzie popróbować sił w dźwiganiu wiader wody na nosidłach, obejrzeć naczynia do przechowywania wody i dawne kąciki higieniczne oraz poznać dawne sposoby prania. O nadzwyczajnych, religijnych i leczniczych, właściwościach wody będzie mowa przy ekspozycji kropielniczek i buteleczek na wodę święconą. Nie zabraknie okazji do przebieranek – organizatorzy przygotowali specjalną „garderobę” pozwalającą wcielić się w postacie ludowych demonów wodnych, a także gry, zabawy i działania twórcze na temat ryb i rybołówstwa. Zaś po zmroku zaplanowano seanse plenerowego kina retro i prezentację archiwalnych fotografii przy dźwiękach tradycyjnych pieśni i akwatycznych dźwięków.

Podczas imprezy można będzie obejrzeć: wystawę plenerową "Parostatkiem w wielki rejs. Żegluga pasażerska na Wiśle", ekspozycję czasową „W szklanym blasku. Malarstwo na szkle Janiny Walczak-Budzicz” (w towarzystwie kuratorki wystawy Bożeny Olszewskiej) oraz wystawę makatek z wodnymi sentencjami (i wyhaftować własne dzieło).

Wstęp wolny.

Mapka atrakcji w muzeum

Mapka Muzeum Etnograficznego z planem atrakcji, opr. MET w Toruniu

Najczęściej czytane aktualności

 • Tereny zielone w Toruniu
  Eko, Miasto
  Miasto Toruń kontynuuje lokalne opryski przeciwko meszkom i komarom. Sytuacja na terenach zielonych jest na bieżąco monitorowana.
 • Kultura, Miasto
  W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
 • Na zdjęciu widok na Rynek Staromiejski, na pierwszym planie ratusz
  Miasto
  Z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Pracownika Samorządowego i Dnia Samorządu Terytorialnego życzenia urzędnikom składają prezydent Paweł Gulewski oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz wraz z Radnymi.
 • Ambasador Finlandii w UMT
  Miasto
  Pani Päivi Maarit Laine, Ambasador Finlandii w Polsce odwiedziła Urząd Miasta Torunia. 27 maja 2024 r. spotkał się z nią Prezydent Paweł Gulewski. Była to pierwsza oficjalna wizyta Pani Ambasador w Toruniu. Towarzyszył jej Konsul Honorowy Finlandii w Toruniu, pan Tadeusz Pająk. Podczas rozmowy w Urzędzie Miasta Torunia Pan Prezydent wyraził...
 • Na zdjęciu: ławeczki postawione na tarasie na pawilonie
  Miasto
  Zniszczenia nawierzchni tarasowej na pawilonach na Bulwarze Filadelfijskim zostały naprawione. Podjęte zostały również działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa odwiedzających to popularne miejsce nad Wisłą.
 • Komunikacja miejska na długi weekend
  Miasto, MZK
  W czasie wydłużonego weekendu (30 maja - 2 czerwca br.) w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska.
 • Od soboty 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Są one efektem konsultacji w sprawie kursowania miejskich autobusów na Podgórzu. Zmieniona zostanie trasa linii nr 21 – autobusy kursować będą ulicą Poznańską przez przystanek „Parkowa”, a częstotliwość zostanie zwiększona z 6 do 10 kursów Zwiększona...
 • Miejskie obchody Dnia Strażaka odbyły się w dniu 29 maja 2024 r. przy siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
 • Zbliża się Boże Ciało. Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w czwartek (30 maja) nie wnosimy opłat. Z kolei w piątek (31 maja) i sobotę (1 czerwca) strefa działa bez zmian. Kierowców odwiedzających nasze miasto zachęcamy do korzystania z miejsc parkingowych, które są zlokalizowane w sąsiedztwie Starówki lub na parkingu...
 • W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
 • Dla Torunia obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia. Mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wód.
 • 1-2 czerwca 2024 r. w Toruniu rozegrana zostanie II runda Klubowego Pucharu Polski w pływaniu w płetwach.
 • W środę 29 maja 2024 r. znów mogą wystąpić burze z silnymi opadami deszczu i porywami wiatru. Apelujemy o ostrożność.
 • W dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, 9 czerwca 2024 r., osoby z niepełnosprawnością zamieszkałe na terenie miasta Torunia będą mogły skorzystać z bezpłatnych przewozów do i z lokali wyborczych w godz. 7:00-21:00. Organizatorem transportu jest Urząd Miasta Torunia.